عربستان یمن مداخله نظامی آمریکا
جنگ عربستان در یمن به نیابت از آمریکا است
 بررسی اهداف دخالت نظامی ریاض در یمن / هدف از حمله به یمن برانگیختن جنگ طائفه ای و تحمیل نظم مورد نظر وهابیون سعودی و حامیان غربی آن در منطقه است.

علی ابوالخیر  استاد دانشگاه «دلتا النیل» مصر و معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک «یافا » با اعلام اینکه جنگ وهابیون سعودی در یمن نیابتی است به تشریح اهداف دخالت نظامی آل سعود در یمن پرداخت. وی تجاوز و حملات گسترده هوایی عربستان و کشورهای متحد آن به یمن و سکوت سازمان های بین المللی در این خصوص و حمایت آمریکا و کشورهای غربی از این اقدام آل سعود را در تضاد آشکار با موازین بین المللی ارزیابی نمود و تاکید کرد ، بی شک هدف از حمله به یمن تحمیل نظم مورد نظر وهابیون سعودی  و حامیان غربی آن در منطقه است.

علی ابوالخیر افزود  حمله آل سعود با همدستی برخی کشور های عربی و آمریکا صورت گرفت و  به دو دلیل آغاز شد:

 ۱- اجرای طرح آمریکایی - صهیونیستی که به طور کل خواهان تجزیه منطقه است

 ۲- برافروختن آتش فتنه و جنگ مذهبی میان اهل تسنن و شیعه

چرا که چنین جنگی در صورت وقوع سال ها به طول می انجامد.

در این ارتباط عربستان در گذشته با تمام توان به استکبار جهانی خدمت کرده است و با قیمت های پایین تر از بازارهای جهانی به کشورهای غربی نفت فروخته است. قابل تعجب است که ریاض در شرایط فعلی ادعا می کند برای احیای مشروعیت در یمن به این کشور حمله نموده است.

سعودی ها در حالی چنین ادعایی را مطرح می کند که حامی مالی و تسلیحاتی تروریست ها در سوریه ، عراق و .. است و با صدور فتواهایی که مبنای طائفه ای و قومیتی دارد باعث گسترش پدیده تروریسم در منطقه شده اند.

استاد دانشگاه «دلتا النیل» مصر و معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک «یافا » افزود : توطئه حمله عربستان به یمن با موافقت آمریکا صورت گرفت اما اجرای این توطئه تاکنون نتیجه ای جز کشتار و تخریب نداشته است به طوری که ما شاهد هستیم در پایان دور نخست حملات سعودی ها به یمن که زیرساخت ها در این کشور تخریب شد، «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به کشورش بازنگشت، «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری سابق یمن نیز از این کشور خارج نشده است و حوثی ها هم شکست نخوردند.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که کشورهای هم پیمان با عربستان سعودی در حمله به یمن همچون پاکستان اکنون مسئله جنگ طائفه ای را درک کرده اند و یا همچون مصر مخالف جنگ زمینی در یمن هستند. بنابراین خروج این کشورها از جنگ با یمن به مثابه شکست توطئه طائفه ای عربستان سعودی است.

وی در مورد اینکه  آیا یکی از علل حمله عربستان سعودی به یمن جلوگیری از شکل گیری نظم امنیتی در خلیج فارس به نفع ایران است گفت : همانطور که گفتم هدف از حمله به یمن برانگیختن جنگ طائفه ای است و این از جمله اهداف آمریکا محسوب می شود.

 خلیج فارس، دریای عرب و تنگه باب المندب مملوء از کشتی های آمریکایی است و عربستان هم محل استقرار پایگاه های آمریکایی است . بنابراین جنگ یمن نه برای بازگرداندن قدرت مشروع در این کشور (همانطور که سعودی ها ادعا می کنند) و نه دور کردن حوثی ها از روند سیاسی صورت می گیرد .بلکه این جنگ دارای ابعاد دیگری است ، یعنی هدفش محاصره منطقه و برهم زدن امنیت و ثبات آن است. عربستان سعودی به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است تا آمریکا مستقیما وارد منطقه شود. جنگ عربستان علیه یمن جنگ نیابتی است و ریاض به نیابت از واشنگتن وارد چنین جنگی شده است.

علی ابوالخیر  در مورد ارزیابی آینده یمن افزود : آینده یمن باید تنها توسط مردم این کشور و بدون دخالت های غربی و عربی تعیین شود و گفتگو بهترین راه حل بحران یمن است به ویژه اینکه القاعده سالها در این کشور نفوذ دارد و گروه داعش نیز به یمن نفوذ کرده است، بنابراین اگر بحران یمن از طریق گفتگو حل و فصل نشود این کشور به سوی تجزیه پیش خواهد رفت و در واقع باید گفت آینده یمن در دستان مردم این کشور است.

کشورها تنها کمکی که می توانند به یمن بکنند کمک های اقتصادی و اجازه برگزاری گفتگوهای یمنی - یمنی است.

استاد دانشگاه «دلتا النیل» مصر گفت : در پایان باید تاکید نماییم عربستان سعودی در حملات هوایی به یمن شکست خورده است و ریاض باید به جای صدور فتواهایی که مورد استفاده گروه هایی تکفیری و تروریستی همچون داعش قرار می گیرد به امور داخلی خود اهتمام ورزد.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |