علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک
سفیر ایران در ترکیه: صلح بین پ.ک.ک و ترکیه به نفع ایران است
 
علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک را عامل ایجاد استقرار در ترکیه و به نفع ایران دانست.

«فیکرت بیلا» تحلیلگر ارشد روزنامه ملیت، در آنکارا و در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، با علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه مصاحبه ای انجام داد که عکس و خبر آن در صفحه نخست نسخه امروز این روزنامه منتشر شد.


بیکدلی درباره مذاکرات صلح بین پ.ک.ک و ترکیه گفت: «پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنم که این مقطع سیاسی و گفت‌وگوهای موجود بین پ.ک.ک و ترکیه، از سوی خود دولت ترکیه آغاز شده و ما اطلاعاتی در خصوص جزییات این موضوع در اختیار نداریم. اما بر این باوریم که چنین اقدامی می تواند منجر به استقرار امنیت و آرامش بیشتر در ترکیه شود و بدون تردید چنین دستاوردی به نفع ایران است. ما نباید اجازه دهیم که کشورهای خارج از منطقه از این مقطع سیاسی خاص، سوءاستفاده به عمل بیاورند

وی افزود: «لازم می دانم در مورد پروژه تلاش برای تغییر مرزهای خاورمیانه نیز به این نکته اشاره کنم که معمولا استعمارگران می خواهند برای حفظ منافع درازمدت خود با یک خط کش و یک نقشه، روی جغرافیای منطقه تامل کرده و تغییراتی به وجود بیاورند تا بتوانند منافع اقتصادی و سیاسی خود را حفظ کنند. مثلا مرز بین افغانستان و پاکستان از سوی انگلیسی ها خط کشی شد و همین امر باعث شد که ظرفیت برادری بین این دو کشور تا اندازه زیادی بی تاثیر و بدون کاربرد بماند

بیکدلی همچنین درباره موضوع تلاش برای ایجاد دولت مستقل کردی گفت: «این ایده نیز بخشی از همان ماجرای تلاش خارجی ها و نیروهای خارج از منطقه است و ارتباطی با خواسته های مردم منطقه ندارد.


در گروه: مصاحبه ها
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |