علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه
آثار مثبت اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه در حال ظهور است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سفیر ایران در ترکیه گفت: یکی از آثار مثبت اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه یعنی نظم در همکاری‌های تجاری در حال ظاهر شدن است.


 

علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه در صفحه مجازی خود نوشت: نظم اقتصادی لازمه گسترش پایدار روابط اقتصادی خارجی است. یکی از آثار مثبت اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه یعنی نظم در همکاریهای تجاری در حال ظاهر شدن است.

وی آورده است: «جانیکلی» وزیر گمرک و تجارت ترکیه در بازگشت از ایران مصاحبه‌ای داشت و اعلام کرد که «نقطه عطف تازه‌ای در روابط ایران و ترکیه ایجاد شده است. در سفرم به تهران و دیدارهایی که با مقامات ایرانی صورت گرفت، همه از اراده و قاطعیت برخوردار بودند. آنها فقط حرف نمی‌زنند بلکه با قاطعیت به دنبال اجرایی کردن هر چه سریعتر کارها بودند. در رزوهای آینده همه با هم شاهد این تحولات خواهیم بود

سفیر کشورمان همچنین یادآور شده است: مهمترین تحول مورد نظر وزیر گمرک و تجارت ترکیه ایجاد «پنجره واحد گمرکی» است. این طرح که از برنامه‌های در دست مذاکره دو کشور می‌باشد، برای اولین بار بین ایران و یک کشور خارجی اجرا خواهد شد و مزایای بسیاری برای اقتصاد ایران دارد. اول سرعت عمل در گمرک را افزایش می‌دهد زیرا بر اساس سیستم یکپارچه، بازرسی‌های گمرکی هر طرف مورد پذیرش طرف دیگر خواهد بود و این به معنی حداقل نصف شدن تشریفات در مرزهاست. دوم به دلیل همسان شدن کدهای گمرکی شکاف‌هایی که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد کاهش می‌آید. سوم اطلاعات گمرک دو کشور به یکدیگر نزدیک و شبیه خواهد شد و مقایسه آنها نشتی‌های گمرک را به خوبی آشکار خواهد کرد. چهارم این اقدام حرکت اساسی در مسیر استاندارد سازی واردات و صادرات ایران و همسو شدن با روند اقتصاد جهانی است. اجرای کامل توافقنامه تجارت ترجیحی دو کشور، ایران و ترکیه را مجبور خواهد کرد کدهای گمرکی خود را هماهنگ و پنجره واحد را اجرا کنند. دولت جمهوری اسلامی ایران از این طرح و اجرای آن حمایت کرده است. 
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |