ادامه حمله عربستان به یمن، وقوع فاجعه انسانی

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و والری آموس معاون امور انساندوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص ارسال کمک های فوری انساندوستانه به مردم آسیب دیده از بمباران های هوایی عربستان در یمن بصورت تلفنی گفت وگو کردند .

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی خود اظهار کرد ،متاسفانه مردم مناطق مختلف یمن به دلیل تداوم حملات نظامی و عدم امکان ارسال کمک های انساندوستانه ، از فقدان ضروری ترین نیازهای روزانه حیاتی خود از جمله آب ، نان و دارو شدیدا رنج می برند .

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تلاش های زیادی را انجام داده تا کمک های دارویی و غذایی از طریق صلیب سرخ جهانی برای مردم یمن ارسال شود اما به دلیل عدم همکاری عربستان سعودی چنین امکانی تاکنون میسر نشده و در صورت ادامه این وضعیت ، فاجعه انسانی و بشری در یمن تشدید می گردد .

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما از سازمان ملل انتظار داریم از همه ظرفیت و امکانات خود برای توقف فوری جنگ و ارسال کمک های انساندوستانه استفاده کند .

در این رایزنی خانم والری آموس نیز ضمن قدردانی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به ابعاد انسانی و بشری بحران یمن اوضاع انسانی این کشور را بسیار اسفناک توصیف و بر ضرورت فوری ا رسال کمک های انساندوستانه به مردم یمن تاکید کرد .

معاون امور انساندوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان این که این نهاد در زمینه ارسال کمک های انساندوستانه به سوریه سوابق مثبتی دارد، افزود: ارسال کمک های انساندوستانه به یمن از ابتدای بحران مورد توجه جدی ما قرار داشته اما متاسفانه امکان آتش بس موقت برای ارسال کمک ها فراهم نگردیده است .

وی ادامه داد: در همین راستا با دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت وگو شده و به تمامی نهادهای وابسته به سازمان ملل ، صلیب سرخ جهانی و یونیسف در منطقه اعلام نموده ایم برای ارسال کمک های انساندوستانه فعالانه تلاش نمایند و سریعترین راهکار را عملیاتی سازند .

والری آموس در پایان با فاجعه بار دانستن تسلط ترویست ها بر اردوگاه یرموک سوریه از وخامت اوضاع انسانی ساکنان آن ابراز نگرانی کرد و خواستار کمک و توجه جمهوری اسلامی ایران در این خصوص شد. 
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |