روش تعامل، موافقت و توافق با ایران

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهور اسلامی ایران در پاسخ به این سئوال که تا چه اندازه نسبت به توافق نهایی خوشبین هستید، گفت: پیش بینی بسیار دشوار است؛ من احساس می کنم در صورتی که غربی ها بپذیرند که فشار و توافق با هم جمع نمی شود، فکر می کنم رسیدن به توافق دشوار نیست.

وی افزود: غربی ها از بین روش تحریم که طی حدود 9 سال گذشته همین راه را انتخاب کردند و در نهایت نتایج آن را هم دیدند و یا روش تعامل، موافقت و توافق با ایران، یکی را انتخاب و دنبال کنند و اگر انتخاب صحیح را انجام دهند، رسیدن به توافق دشوار نخواهد بود.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد: البته نگارش توافق نهایی کار بسیار سختی است بخصوص وقتی قرار است نگارش بین 6 کشور در یک سو و یک کشور در سوی دیگر باشد.

ظریف اضافه کرد: با توجه به این که اختلاف دیدگاه هایی در درون این 6 کشور وجود دارد، نگارش متن توافق نهایی کار بسیار دشواری است اما من اعتقاد دارم که با اراده سیاسی این کار شدنی است.

در بخشی از مصاحبه درمورد سفر قریب الوقوع حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به اندونزی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها سوال شد که ظریف گفت: این جنبش از زمان اجلاس کشورهای آسیایی و آفریقایی در باندوگ پایه گذاری شد واکنون ریاست آن به عهده ایران است.

وزیر امور خارجه ایران با یادآوری این که اجلاس جنبش غیرمتعهدها یکی از بزرگترین تجمع های سیاسی جهان محسوب می شود، تاکید کرد: من بارها به اعضای گروه 1+5 گفته ام که خود را نماینده جامعه بین المللی ندانید زیرا ایران ریاست جلسه ای را برعهده دارد که 120 کشور جهان در آن عضو هستند؛ لذا اگر درباره جامعه بین الملل صحبت می کنید، راجع به جای دیگر حرف بزنید، یعنی ما درباره دو جامعه بین المللی متفاوت صحبت می کنیم.

وی تصریح کرد: جنبش عدم تعهد مجموعه ای بسیار گسترده از کشورهایی است که امکان حضور و بروز قوی در صحنه بین المللی را دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان درعین حال با برشمردن موانعی که در مسیر جنبش غیرمتعهدها قرار دارد، خاطر نشان کرد: منافع کوتاه مدت، متعدد و متکثر و بعضاً متضاد مانع از این می شود که کشورهای عضو این جنبش بتوانند روی موضوعات اصولی که در آن اشتراک نظر دارند، همکاری کنند که این موضوع باعث نگرانی است.

وی ادامه داد: این دلیل سبب شده تا جنبش غیرمتعهدها حتی نتواند در موضوعات مربوط به جهان سوم و کشورهای در حال توسعه، نقشی در حد چند کشور محدود پیشرفته صنعتی یا اعضای دائم شورای امنیت ایفا کند.

ظریف افزود: هرچه تماس ها گسترده تر باشد و همفکری ها بیشتر شود، می توان موضوعاتی را که کشورهای در حال توسعه و غیرمتعهدها بیش از دیگران از آن رنج می برند، حل کرد.

وی با اشاره به تداوم افراط گرایی در جهان و لزوم مقابله با آن ادامه داد: درست است که موضوع افراط گرایی جهانی شده و در اروپا نیز دامن آنها را آلوده کرده اما واقعیت این است که بیشترین قربانی خود را از کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها گرفته است.

ظریف، تشکیل گروه های افراطی بوکوحرام در نیجریه، الشباب در سومالی، داعش در عراق و سوریه و الجزایر و القاعده در یمن و افغانستان را نمونه ای از خشونت گرایی ارزیابی کرد که عملکرد آنها کشورهای در حال توسعه آسیایی و آفریقایی را رنج می دهد.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: ما نیاز داریم بیش از این که چشم مان به کشورهای غربی برای از بین بردن گروه های تروریستی باشد، راهکاری برای مبارزه آنها پیدا کنیم زیرا غربی ها منافع خود را پیگیری می کنند و نگرانی های ما را مدنظر ندارند.

وی تصریح کرد: حضور رییس جمهوری در یک مجمع عمومی با توجه به این که ایران امروز سردمدار مبارزه با خشونت و افراط است و ایده رییس جمهوری برای مبارزه با افراط و خشونت در جهان که در مجمع عمومی سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته است، می تواند زمینه های مختلفی را برای هماهنگی و همکاری بین کشورهای عدم تعهد بوجود آورد.

ظریف نشست اندونزی را فرصت بسیار مناسبی برای رفع این دغدغه ها عنوان کرد و گفت: در این برهه از زمان که ما در یمن شاهد جنگ، در عراق و سوریه نگران و در افغانستان و سایر نقاط دغدغه داریم، دکتر روحانی با شرکت در این جلسه با سران سایر کشورهای آسیایی و آفریقایی گفت وگو می کند.

در گروه: مصاحبه ها
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |