مصاحبه سفیر ایران در ترکیه با شبکه تلویزیونی سی ان ان ترک
محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا طی مصاحبه شبکه خبری سی ان ان ترک در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران توضیحات مهمی ارائه داد

 

* سی ان ان ترک سفیر ایران در آنکارا: تیم "ب" آمریکا خواستار جنگ با ایران است ...

محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا طی مصاحبه با سنا آلکان،خبرنگار شبکه خبری سی ان ان ترک در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران توضیحات مهمی به شرح زیر ارائه داد:

- ابتدا مراتب تأثر و تأسف خود به دلیل حمله اخیر اسرائیل به دفتر خبرگزاری آناتولی درغزه را اعلام می دارم.

- در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران نیز باید بگویم که این تحریم ها و لغو معافیت ها نه تنها ایران بلکه در عین حال کشورهایی که در منطقه خواهان تجارت و توسعه روابط دو جانبه خود با ایران هستند را نیز مجازات می کند. ما با ترکیه از روابط دوجانبه و تجاری گسترده ای برخوردار بوده و ترکیه از ایران نفت و گاز خریداری می کند. این تحریم ها به کشورهای همسایه ما نیز آسیب وارد می کند. ایالات متحده آمریکا نمی تواند به کشورها در خصوص معاملات آنها با کشورهای دیگر دستور دهد. مقامات ترکیه ای که با آنها گفتگو کرده ایم نیز تأکید می کنند که به بخشی از تحریم های علیه ایران تبدیل نخواهند شد. ارتباطات زیادی در سطوح مختلف داریم و بدنبال روشی برای ادامه تجارت هستیم. وزیر امورخارجه ما نیز چند هفته پیش به آنکارا آمدند. ایشان درآنکارا با اردوغان، رئیس جمهور و مولود چاوش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرده و در چارچوب این دیدارها برای فعالیت در 5 سطح به منظور حفظ روابط دو جانبه در مقابل تحریم های غیر قانونی و یک جانبه آمریکا علیه ایران تصمیم گرفتیم.

* س: همانگونه که می دانید مهلت معافیت ترکیه از تحریم های نفتی ایران درتاریخ 2 می به پایان رسید. آیا در حال حاضر واردات نفت ترکیه از ایران ادامه داشته و یا متوقف شده است؟

-         تا ماه می، خرید نفت از ایران به طور عادی ادامه داشت. برای دستیابی به راه حلی جهت ادامه این روند پس از ماه می نیز همراه با ترکیه تلاش می کنیم. در اینجا مهم تمایل ترکیه برای حفظ این تجارت و منافع ملی خود می باشد. ضمناً برای ترکیه جایگزین کردن یک نفت دیگر به جای نفت ایران نیز مشکل است، زیرا پالایشگاه های این کشور از لحاظ فنی مناسب با نفت ایران می باشد.  

* س: مولود چاوش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه اخیراً طی ارائه توضیحاتی گفته بود:"برخی از شرکت ها درخصوص تجارت با ایران دچار نگرانی هستند". دراتحادیه اروپا نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. آیا در دیدار با مقامات  ایرانی و شرکت های ترک این نگرانی را مشاهده می کنید؟

-         همانگونه که می دانید ما با بسیاری از شرکت های ترک قراردادهای متفاوتی داریم. این شرکت ها تا تاریخ 2 می از تحریم های نفتی ایران معاف بودند. در حال حاضر نیز وزارت نفت ایران و وزارت انرژی ترکیه فعالیت می کنند. از سوی دیگر مذاکرات مقامات ترکیه با کشورهای غربی برای ادامه این معافیت ها نیز همچنان ادامه دارد.

* س: ایران اخیراً اعلام کرد:"درصورت لزوم تنگه هرمز را خواهیم بست". در چنین دوران حساسی از لحاظ تنگه هرمز، احتمال بستن این تنگه تا چه اندازه جدی است؟   

-         ما نفت خود را از طریق تنگه هرمز صادر می کنیم. لذا تأمین امنیت این تنگه و باز نگه داشتن آن از لحاظ ما نیز بسیار حائز اهمیت است. تنگه هرمز از لحاظ تجارت و انتقال نفت بسیار مهم بوده و ما خواستار حفظ امنیت آن هستیم. این تنگه و این مسیر دریایی باید برای کلیه کسانی که از این تنگه استفاده می کنند و کشورهای منطقه کارآمد باشد. ایران کشور مهمی در منطقه بوده و باید از ظرفیت منطقه استفاده کند.

* س: در ادلب شاهد تشدید تنش و اقدامات روسیه و (رژیم) سوریه هستیم. ایران اخیراً طی ارائه توضیحاتی بر لزوم پاکسازی ادلب از لوث تروریست ها تأکید کرد. رویکرد فعلی ایران در این زمینه چیست؟

-         در چارچوب روند آستانه هر سه کشور نیز برخی اصول را پذیرفتند. یکی از این اصول نیز عدم وجود راه حل نظامی برای مسئله سوریه بود. ما همراه با ترکیه و روسیه برای کاهش تنش در سوریه اقدامات بسیاری انجام دادیم. اینک وضعیت نسبت به 6 سال پیش بسیار بهتر است. در ادلب نیز باید بدنبال یک راه حل سیاسی و صلح آمیز باشیم. ما در سراسر سوریه از جمله ادلب راه حل نظامی را رد می کنیم. هر سه کشور از فعالیت های تروریستی در سوریه ناراحت هستند. هیچ  کس خواستار کنترل سوریه توسط تروریسم نیست. همه ما برای یک راه حل صلح آمیز، تأمین تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و مبارزه با تروریسم تلاش می کنیم.

* س: روند آستانه همچنان ادامه دارد، اما گفته می شود در این روند نیز مشکلاتی وجود دارد. این ادعاها را چطور ارزیابی می کنید؟

-         ما در روند آستانه پیشرفت بسیار مثبتی حاصل نمودیم. در صورت مقایسه بحران سوریه با بحران های دیگر ، ما در روند آستانه اقدامات بسیار موفقیت آمیزی انجام دادیم. در حال حاضر تنها در ادلب نگرانی وجود داشته و من مطمئنم که سه کشور با کمک یکدیگر و همچنین به کمک پلتفرم بین المللی این مشکل را نیز حل خواهند کرد. نباید فراموش کرد که در روند آستانه موضوع کمیته قانون اساسی سوریه نیز در دستور کار می باشد. در این راستا تنها چند موضوع باقی مانده و با کمک جامعه بین المللی به زودی این کمیته به نتیجه خواهد رسید و در رابطه با نحوه تشکیل یک کمیته مشترک توضیحاتی ارائه خواهد شد. در پی تشکیل کمیته مذکور و نگارش قانون اساسی سوریه، در این کشور یک روند سیاسی جدید آغاز خواهد شد.

* س: ترکیه و آمریکا درخصوص طرح تشکیل منطقه امن درمرز سوریه درحال مذاکره هستند. پیشتر ایران (روسیه) نیز تفاهم نامه آدانا را یادآور شده بود. آمریکا نیز اعلام کرد که در مقابل تهدید ایران بخشی از نیروهای خود را در سوریه نگه خواهد داشت. یعنی اینطور متوجه می شویم که آمریکا نیروهای خود را کاملاً از سوریه خارج نخواهد کرد. شما این روند را چطور ارزیابی می کنید؟

-         ما خواستار مداخله در روابط ترکیه با بازیگران دیگر نیستیم. این تصمیم به آنها ارتباط دارد. ولی ما معتقدیم که ابتدا باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شده و دولت قوی دمشق کلیه مناطق سوریه را کنترل نماید. این امر از لحاظ ما حائز اهمیت است. باید یک استاندار وجود داشته باشد. ما هر آنچه که برای ایران می خواهیم را برای عراق و سوریه نیز می خواهیم. از نظر ما تجزیه کشور بسیار خطرناک است. یک دولت مرکزی و ساختارهای متفاوت دیگر وضعیت را در منطقه پیچیده تر خواهد کرد. طبق معمول هر وقت که قدرت های خارجی از جمله آمریکا در یک جا حضور داشته باشند در آنجا دستیابی به راه حل صلح آمیز دشوار می شود. تاریخ به ما نشان داده است که برای حل مسائل نمی توان به قدرت های خارجی اعتماد کرد. قدرت های خارجی که از ماورای اقیانوس ها به منطقه ما آمدند، تجربیات خوبی را با خود به همراه نیاوردند. وضعیت عراق را ببینید...، وضعیت لیبی را ببینید... ما به عنوان کشورهای منطقه درکلیه اقدمات خود موفق واقع شدیم، اماآمریکایی ها و نیروهای غربی موفق نشدند. آنها نه منافع ما بلکه به دنبال منافع خود هستند.

* س: جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در هفته های گذشته به ترکیه آمد و با همتای ترک خود دیدار کرد. ظریف (با اشاره به سفر وی به دمشق) ابرازداشت که یک پیام به همراه آورده است. آیا ظریف پیام ویژه ای را به همراه آورد ؟

-         پیامی که جناب آقای ظریف از دمشق به همراه آورد یک میانجیگری و یا پیام خاصی نبود. با مقامات سوریه ای و مقامات ترک پیرامون نگرانی های مشترکمان گفتگوهایی انجام دادیم. می توانیم از این گفتگو ها به عنوان مشاوره در بین سه کشور ایران، سوریه و ترکیه نام ببریم. (ظریف) گفتگوهای خود در دمشق را با مقامات ترکیه مطرح کرد، اما پیام ویژه ای وجود نداشت. جناب آقای ظریف نیز چنین وظیفه خاصی برای میانجیگری عهده دار نمی باشد. ما به عنوان یک کشور منطقه و کشور دوست سوریه و ترکیه خواستار کمک برای کاهش تنش هستیم.

* س: آمریکا اخیراً سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه های تروریستی قرارداد و ایران به این اقدام آمریکا پاسخ داد. آیا احتمال یک رودر رویی خطرناک وجود دارد؟

-         این تنش جدید با آمریکا را ما آغاز نکردیم. تصمیم آمریکا برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی نیز اولین اشتباه آمریکا نیست. آنها پیشتر نیز در منطقه اشتباهات زیادی را مرتکب شده و ما اینک شاهد نتایج این اشتباهات آنها هستیم. خروج یکجانبه از قرارداد هسته ای نیز یکی از این اشتباهات بود. این قرارداد یک قرارداد بین المللی و مورد حمایت سازمان ملل متحد است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بدون هیچ دلیلی برای خروج از این قرارداد تصمیم گرفت. این قرارداد از لحاظ جامعه بین المللی یک موفقیت بود. آنها اشتباهات دیگری نظیر تصمیم مربوط به قدس و بلندی های جولان را نیز مرتکب شده و مسئول عواقب این تصمیمات نیز آنها هستند. کلیه این تصمیمات منطقه را به خطر می اندازد.

تیم "ب" آمریکا خواستار جنگ با ایران است ...

* س: آمریکا هرگونه گزینه از جمله بمباران ایران را بر روی میز گذاشته است. ایران چگونه پاسخ خواهد داد؟ موضع شما در مقابل رجزخوانی های آمریکا چیست؟

-         این چیز جدیدی نیست و آمریکا ظرف40 سال گذشته همواره برای تغییر نظام در ایران تلاش کرده است. ایران یک کشور مهم منطقه بوده و از اهمیت ژوئوپلتیک برخوردار است. این بسیار سخت است و مشاهده خارج شدن ایران از کنترل آمریکا این کشور (آمریکا) را خوشحال نمی کند. این درحالی است که کلیه تلاش های آمریکا برای ایجاد تحول در ایران بیهوده ماند. اینک در آمریکا یک گروهی که وزیر امورخارجه ما از آنها تحت عنوان تیم "ب" نام می برد وجود داشته و این گروه برای رودررویی با ایران و حتی جنگ با این کشور تلاش می کند. اما می توانم بگویم که ترامپ کمی محتاطتر است. مخالفت ترامپ با جنگ درمنطقه در واقع بخشی از کمپین انتخاباتی او را نیز تشکیل می داد. ایران کشور ضعیفی نبوده و قادر به دفاع از خود می باشد. ما نه خواستار جنگ بلکه خواستار دیپلماسی هستیم. در بسیاری از موارد از جمله درعراق و افغانستان نیز دیپلماسی را بکار بردیم. ما هنوز هم از دیپلماسی حمایت می کنیم.

* س: با توجه به اشاره جنابعالی به دیپلماسی این سؤال مطرح می شود که آیا هنوز احتمال دیپلماسی وجود دارد؟

-         ما همچنان بر سر میز بودیم ولی طرف آمریکایی میز را ترک کرد. ما برای موضوعات بسیار مهمی نیز بر سر میز بودیم. اما آنها تحریم های غیرقانونی اعمال کردند. طرف آمریکایی باید قابل اعتماد بودن خود را نشان می داد ولی متأسفانه غیر قابل اعتمال بودن خود را نشان دادند. آمریکا باید پایبندی خود به موضوعاتی که مذاکره کرده ایم و پیشتر درخصوص آن به توافق رسیده ایم را نشان دهد. درغیر اینصورت انجام مذاکرات جدید مفهومی نخواهد داشت. /د

https://www.cnnturk.com/video/dunya/iranin-ankara-buyukelcisi-abddeki-b-takimi-iranla-savas-istiyor

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |