روزنامه ترکیه ای: اقدامات ترامپ متناقص با حقوق بین الملل است

روزنامه ترکیه ای 'دوغرو هابر' در تیتر نخست شماره روز گذشته /سه شنبه/ خود به قلم سعید اوزجان به حذف معافیت واردات نفت ایران برای هشت کشور بویژه ترکیه توسط آمریکا اشاره و این اقدام دولت ترامپ را قلدری و متناقض با حقوق بین الملل دانست.

سعید اوزجان در این گزارش افزود: رییس جمهوری آمریکا بدون توجه به حقوق بین الملل و با قلدری تمام، حذف معافیت واردات نفت از ایران را برای هشت کشور آسیایی و اروپایی اعلام کرد که این امر مصداق کامل راهزنی جهانی است و بعبارتی اقدام آمریکا در ادامه خوی قلدری می باشد که همواره کشورهای مختلف جهان را به هرج و مرج می کشاند.

اوزجان یادآورشد: کاخ سفید، 6 ماه پیش هشت کشور ترکیه، یونان، چین، کره جنوبی، هند، تایوان، ژاپن و ایتالیا را از تحریم های نفتی معاف کرده بود که روز دوم می (12 اردیبهشت) امسال این معافیت به اتمام می رسد و این در حالی است که ترکیه، چین و هند بیشترین تجارت نفتی را با ایران دارند.

این نویسنده ترک افزود: ترکیه با توجه به نیاز خود به انرژی و ارتباطات همسایگی با ایران باید در این برهه استقلال خود را به خوبی نشان دهد.

 کاخ سفید دوم اردیبهشت ماه جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران را که پیشتر به هشت کشور داده بود، تمدید نکند.

این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه و انگلیس قرار گرفت و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.

ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه می (اردیبهشت) تهدید کرد که کشورهایی که به تصمیم آمریکا عمل نکنند را تحریم خواهد کرد.

همزمان با اقدام یکجانبه آمریکا که موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده، قیمت نفت سه درصد افزایش یافت.


در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |