محمد فرازمند سفیر جدید ایران در ترکیع
سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم جشن چهلمین سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی ایران
بسم الله الرحمن الرحیم

 چهل سال پیش در کشور باستانی من ایران، انقلابی به وقوع پیوست که آن را « خیزشی برای مردم سالاری، آزادی و استقلال» خوانده اند. مردم ایران با این انقلاب هم استبداد داخلی را برانداختند و هم دست مداخله و سلطه خارجی را از کشور خود قطع کردند.

همچنان که تار و پود این سرزمین را با فرهنگ، هنر و ادب سرشته اند، خمیر مایه این انقلاب نیز با « پیام و معنا» و« عزت و عدالت » سرشته شده است. «قدرت معنایی» اصلی ترین منبع قدرت ایران در سیاست خارجی است و صد البته قدرت معنایی برای فعلیت یافتن نیازمند صلح ، ثبات و فضای دوستانه است.

امروزچهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نظام برپا شده بر این انقلاب به اوج بلوغ و قدرت خود رسیده است . ایران بعد از انقلاب ، مدلی قابل اطمینان برای امنیت منطقه غرب آسیا ارائه کرد که همانا عبارت از «امنیت مستقل » می باشد و راز مقاومت و ماندگاری آن در این منطقه پرتلاطم نیز در همین امر نهفته است.مردم ایران به تجربه آموختندکه هیچ گزینه قابل اطمینانی جز تکیه بر خود و توسعه توانمندی های علمی، فناوری و دفاعی شان ندارند و امروز مفتخرند که کشورشان به لحاظ تولید علم، مطالعات نانو، سلولهای بنیادی، درمان ناباروی و پیوند مغز استخوان در زمره کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است . ایران امروز ، صاحب یک چرخه بومی کامل در صنایع هسته ای است و به توانایی هایی چون ساخت ماهواره های تحقیقاتی و پرتابگر ماهواره و قرار دادن آن در مدار زمین دست یافته است.

ما افتخار می کنیم که در کنار دوستان خود در منطقه نقش پیشتازی را در مبارزه با یکی از خطرناک ترین منبع تهدید امنیت منطقه یعنی گروه های تروریستی- تکفیری ایفا می کنیم.ما براین باوریم که توسعه و امنیت پایدار کشورهای منطقه به یکدیگرپیوند خورده است. ما در آرزوی گسترش گفتگو، اعتماد و همکاری بین کشورهای منطقه برای ایجاد یک «منطقه قدرتمند و امن تر » هستیم. در یک منطقه قدرتمند، همه ما قدرتمندتر و امن تر هستیم.در این چارچوب، تردیدی نیست که همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در شکل گیری یک چنین منطقه قدرتمند و امنی نقشی برجسته دارد.

 برگزاری منظم نشست های شورای عالی همکاری که پنجمین دور آن به ریاست مشترک جناب آقای روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای اردوغان، رئیس جمهور محترم ترکیه در 29 آذر 1397 در آنکارا برگزار گردید و نیز همکاری خوب دو کشور در چارچوب روند آستانه، حکایت از اراده رهبران دو کشور برای گسترش همکاری های دو جانبه و منطقه ای دارد.جای خرسندی است که توسعه روابط ایران و ترکیه یک مساله اجماعی نزد مردم و همه احزاب سیاسی در هردو کشور می باشد. ایران و ترکیه همسایگان خوب و وفادار یکدیگرند. 

مرزهای ایران و ترکیه قرن هاست که مرزصلح و دوستی است. اشتراکات کثیر معنوی و فرهنگی مردم ایران و ترکیه را عمیقا به هم پیوند زده است. مولانا جلال الدین بلخی یا رومی نماد تابناک و پرافتخار میراث مشترک معنوی ماست.من در پایان صحبتم می خواهم که پیام محبت و آرزوهای نیک رهبران، مردم و دولت کشورم را به دولت محترم و مردم عزیز ترکیه ابلاغ کنم. به ویژه از جناب آقای اردوغان، رئیس جمهور محترم و وزارت امور خارجه ترکیه تشکر می کنم که در کمتر از 24 ساعت از ورود این جانب ، فرصت تسلیم استوارنامه را فراهم کردند و این افتخار نصیب من شد که امروز در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران میزبان شما میهمانان گرانقدر باشم. از همین جا مجددا به جناب آقای رئیس جمهور، اردوغان سلام و درود می فرستم. 

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |