تلاش داریم سطح روابط تجاری دو کشور را به بیش از ۳۰ میلیارد دلار برسانیم

دكتر لاریجانی پیش از افتتاح دهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی در استانبول،بااسماعیل قهرمان رییس مجلس ترکیه دیدار ودرخصوص موضوعات دوجانبه و زمينه هاي متنوع گسترش مناسبات دو كشور گفتگو وتبادل نظر نمود.

دكتر لاريجاني رييس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس ملی ترکیه گفت: همکاری میان ایران، ترکیه و روسیه مثبت بوده که این موضوع دستاورد مهمی برای سه کشور است.تلاش داریم سطح روابط تجاری دو کشور را به بیش از ۳۰ میلیارد دلار برسانیم این در حالی است که کشورهای مختلف در حال سرمایه‌گذاری در ایران هستند ضمن اینکه ظرفیت ها برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت گاز و پتروشیمی وجود دارد.

در زمینه محیط زیست و توریسم آمادگی فعالیت‌های مشترک داریم و زمینه‌های آن نیز موجود است و تسهیلات به سرمایه گذاران داده می‌شود.

زمینه همکاری های منطقه ای میان ایران و ترکیه بسیار برجسته تر شده است، واقعیت این است که همکاری میان ایران، ترکیه و روسیه مثبت بوده که این موضوع دستاورد مهمی برای سه کشور است.

واضح است کشورهای فرامنطقه ای داعش را به وجود آورده اند، البته برخی کشورهای منطقه هم اشتباهاتی داشتند اما ایران و ترکیه در این زمینه مسئولیت شناسی داشته همچنین مذاکرات آستانه حرکت مثبتی بود و اجلاس سوچی که در حال برگزاری است بسیار مهم است و می‌تواند زمینه حل و فصل سیاسی مسئله را فراهم کنند.

همکاری ایران و ترکیه را در زمینه حفظ تمامیت ارضی عراق بسیار مهم است . 

موضوع برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان شیطنتی بود که اسرائیلی‌ها به آن دامن زدند و توفیق مجدد بود که در این مسئله به اهداف خود نرسیدند البته تروریسم هنوز در منطقه خاتمه پیدا نکرده و کارهای ضد امنیتی در حال انجام است از این رو همکاری های ایران و ترکیه باید ادامه یابد.

اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ملی ترکیه در ادامه این دیدار با بیان اینکه در سفر اخیر اردوغان به ایران همکاری‌های پارلمانی دو کشور مدنظر قرار گرفت، گفت: لازم است روابط تجاری میان دو کشور به سرعت ۳۰ میلیارد دلار برسد و حتی پیش از آن افزایش یابد ضمن اینکه تاجران و سرمایه‌داران ترکیه نیز علاقه مند به همکاری با ایران هستند.ضروري است روابط تجاری میان دو کشور با پول رایج محلی انجام شود و اخیراً توافق نامه لازم ميان بانک مرکزی ایران و ترکیه به امضا رسید و اقدامات خوبی در این راستا در حال انجام است.

امتحان سختی در منطقه می‌دهیم و با تهدیدات مشترکی روبرو هستیم ، لازم است سیاستی ایجاد شود که تمامیت ارضی و آزادی کشورهای منطقه در آن لحاظ شود که در این زمینه گفت و گو مهم‌ترین کار است و مشورت با این با ایران را در این زمینه مهم می دانیم.نتایج خوبي از مذاکرات آستانه و همکاری با ایران و روسیه كسب كرديده است .

ترکیه نتیجه رفراندوم اقلیم کردستان را نادیده می گیرد و آرزوی ما این است که جهان اسلام از درگیری‌ها رهایی یابد و لازم است در این زمینه در برابر تهدیدات خارجی به نقطه نظر مشترک برسیم و در برابر نیروهای خارجی و محورهای شرارت که نمی‌خواهند دولت‌های ایران و ترکیه با هم همکاری کنند مقابله کنیم.

ابراهيم طاهريان سفير ايران در تركيه ، بختيار اسد زاده سركنسول ايران در استانبول ، محسن کوهکن نماینده لنجان و فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در این دیدار حضور داشتند.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |