سفیر ایران در ترکیه در گفت‌وگو با ایلنا: منطقه توان تحمل بحران‌های جدید را ندارد

پاسخ به سئوالات ایلنا

-رجب طیب اردوغان پس از حدود دو سال و نیم به ایران سفر می‌کند. ارزیابی‌تان از این سفر چیست؟ فضای روابط دو کشور در این مدت با چه تحولاتی همراه بوده است؟

توسعه روابط با همسایگان از الویت های مهم دولت دوازدهم است ،با  چنین هدف گذاری مناسبات و روابط صمیمانه ما با ملت و دولت ترکیه در کلیه سطوح درمسیر قابل قبولی درجریان است .

به منظور تبادل نظر و تعمیق روابط دو کشور در تاریخ دوازدهم مهرماه ، ریاست محترم جمهوری ترکیه در چارچوب سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران عزیمت خواهند نمود . البته به واسطه اهمیت تبادل نظر و تشریک مساعی در موضوعات مختلف دیدارو گفتگو های فشرده ای هم در سال جاری میان دو رئیس جمهور در حاشیه اجلاس های بین المللی و یا تلفنی انجام و در نتیجه توافقات  و تصمیم های مناسب و خوبی در زمینه گسترش روابط و همکاری های موردعلاقه دو جانبه ، منطقه ای و بین المللی ،حاصل گردیده است

-با توافق روسای جمهور دو کشور قرار بود حجم مناسبات تجاری فی مابین به سقف  30 میلیارد دلار ارتقا یابد ؟ موانع چیست و چرا این هدف محقق نگردیده است ؟ دو کشور چه برنامه‌ای برای رسیدن به این هدف دارند؟

- اگر چه حجم کنونی مبادلات اقتصادی «حدود یازده میلیارد دلاری» فی مابین چندان رضایت بخش به نظر نمی رسد،  ولی ارزیابی ما این است که با توجه به زیر ساخت ها و بستر های موجود هم اکنون نیز حجم نسبتا قابل قبولی از روابط اقتصادی اعم از تجاری ،بازرگانی وگردشگری  و دیگر بخش ها میان دو کشور در جریان است .  ضمنا بر این باورم که برای ارتقاء منطقی و شایسته مناسبات اقتصادی تا سقف چشم انداز حداقلی سی میلیارد دلاری مورد نظر روسای جمهور دو کشور مناسب است ،همه ارگان ها و نهاد های ذیربط در دو کشور از طریق سرمایه گذاری و هم افزایی مشترک بستر های لازم توسعه ای به عنوان مقدمه و ضرورت فعالیت ها ، در حوزه های مختلف از جمله در حوزه های حمل و نقل جاده ای و ریلی ، توسعه دروازه های مرزی ، ارتقاء زیر ساخت ها و گسترش سایر بخش ها و حوزه های متنوع از جمله فنی ، تخصصی و تکنولوژیک فراهم نمایند.

 - در سفر آقای اردوغان به تهران، چه قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی میان دو کشور به امضا خواهد رسید؟

در سفر جناب اقای اردوغان به تهران علاوه بر دیدار های دوجانبه اجلاس راهبردی به ریاست روسای جمهوری را خواهیم داشت . پس از آن در فرصت مناسب دیگر کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار خواهد شد. وزارتین خارجه و دیگر وزارت خانه های ذیربط در دو کشور مشغول آماده سازی تفاهم نامه های مورد نظربرای این دو رویداد هستند . البته به تناسب برخی اسناد در سفر جناب اقای اردوغان و برخی هم در اجلاس آتی کمیسیون مشترک اقتصادی  به امضاء خواهد رسید

- در ایام اخیر شاهد سفر سردار باقری و ژنرال آکار به انکارا و تهران هستیم. آیا می‌توان از فصل جدیدی از روابط میان دو کشور در عرصه نظامی سخن گفت؟ چه نتایجی را باید از این دو سفر انتظار داشت؟

- روابط ما در حوزه نظامی فصل جدید را تجربه می نماید .  راجع به موضوع سوریه اهمیت توسعه صلح ، ثبات و برقراری امنیت در این کشور رامورد تاکید قرار می دهیم . هر دو کشور مخالف تجزیه و بی ثباتی منطقه می باشیم . در موضوع اقلیم همه کشورها مخالف تجزیه هستندومصرانه خواستیم که از اجرای سناریو های که از خارج برای بی ثباتی و ناامنی سازی منطقه تجویز می گردد ،پرهیز نظر کنند .

در شرایط کنونی منطقه ما توان تحمل بحران های جدید را نداردو رفتارهای غیر مسئولانه منطبق بر منافع دشمنان ، منافع ملل واقوام منطقه خصوصا کردهای مظلوم عراق را که سالیان متمادی زیر بار خشونت حزب بعث عراق بوده اند را تامین نمی کند . بر این اساس تصمیمات لازم را برای مهار بحران آفرینی در منطقه از طریق همکاری و مشارکت با  شرکایمان اتخاذ خواهیم نمود.

-آیا در این دیدارها، توافقی برای انجام رزمایش مشترک در سوریه یا عراق صورت گرفت؟

این موضوعی است که از سوی مقامات نظامی دو کشور در مورد آن  ابراز نظرخواهد شد .

-چه برنامه‌های عملی میان ایران ،ترکیه و عراق درخصوص منطقه اقلیم وجود دارد؟

ما به طور جدی امیدواریم دوستان در منطقه اقلیم به تبعیت از منطق و عقل سلیم ، رفتار نمایند . اینکه مردم عراق و منطقه اقلیم در رفاه و سعادت باشند این امر بی شک خواست ایران ، ترکیه و مقامات دولت مرکزی عراق است. مردمان منطقه اقلیم خصوصا در شهر های بزرگ از مواهب توسعه ، پیشرفت و ثروت در مقایسه با دیگر مناطق، از وضعیت نسبتا خوبی بهره مند هستند. مقامات اقلیم عراق بخش بزرگی از اقتصاد این منطقه و منابع مالی دولت مرکزی عراق را در اختیار دارند .

دولت عراق و همسایگان از جمله ایران و ترکیه همواره در موقع خود هر آنچه که توانسته اند برای رونق وتوسعه شرایط اقتصادی ، انسانی و رفاهی این منطقه از کشور عراق به انجام رسانده اند . سئوال این است چرا برخی برای اهداف و مقاصد خاص قصد دارند آن چه که بنا شده را با تحریک احساسات قومی از میان بردارند. بحران سازی در شرایط کنون یعنی بازی در زمین بیگانگان یعنی بازی وفق مراد آنهایی که  داعش را در منطقه ما ایجاد و حمایت نمودند. امروز با کم توان شدن داعش می خواهند نقش تخریبی این گروه را  به دیگران تفیض نمایند . دوستان درمنطقه اقلیم  به هوش باشند. مسئولیت سنگینی به عهده دارند و نباید با ماجراجویی ادامه نقش داعش را برای تجزیه و بحران آفرینی در منطقه دنبال کنند. قطعا جامعه بین المللی وکشور های منطقه اجازه توسعه تروریسم ، تجزیه طلبی و بحران آفرینی را به هیچ گروهی نخواهند و با جدیت با چنین اقدامات نسنجیده ای مخالفت خواهند نمود. 

در گروه: مصاحبه ها
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |