سفیر ایران در آنکارا : دوره جدید روابط اقتصادی ایران و ترکیه

محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران درترکیه در مصاحبه با روزنامه دنیا، ضمن اشاره به اینکه روابط اقتصادی ایران و ترکیه وارد دوران فعالی شده است گفت، دو کشور  ظرفیت های لازم جهت دست یابی به هدف 100 میلیارد دلاری در روابط تجاری را دارند.

وی افزود، سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران برای شرکت در نشست همکاریهای استراتژیک میان دو کشور و همچنین برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران نقش بسزایی در دست یابی به هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری دارد.

وی در پاسخ به این سوال که روابط ایران و ترکیه گاهی دوستانه و در مواردی تیره می شود و آیا تاثیر منفی  بر روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور می گذارد؟ گفت، من با این سخن شما که روابط یکبار دوستانه و یکبار تیره است موافق نیستم. در میان اعضای یک خانواده نیز ممکن است اختلافات نظری وجود داشته باشد اما تا زمانیکه گفتگو و مذاکره برقرار باشد، مشکلات قابل حل و فصل هستند. نقاط اشتراک میان ایران و ترکیه و گفتگوی میان این دو کشور سابقه تاریخی دارد. ممکن است در برخی از موارد اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد که این نیز امری طبیعی است. در این وضعیت نیز با یکدیگر گفتگو کرده ایم در طول تاریخ اینگونه بوده است و اینچنین نیز ادامه پیدا خواهد کرد. ممکن است اولویت ها متفاوت باشد. بعنوان نمونه در آخرین مورد موضوع سوریه بود اما با برگزاری نشست های آستانه اختلافات نظر را به یکدیگر نزدیک می کنیم. تا وقتی مذاکره صورت گیرد وارد بن بست نخواهیم شد. ایران و ترکیه بعنوان دو کشور بزرگ و استراتژیک منطقه  همواره بر حفظ تمامیت ارضی سایر کشورهای منطقه تاکید ویژه ای داشته اند. یعنی هر دو کشور روی این اصل ایستادگی کردند و این نیز این را نشان می دهد که اگر شما روی اصل یک مطلب تفاهم داشته باشید دیگر موضوعات حل شدنی است. ما با 15 کشور همسایه هستیم. در میان این همسایگان جایگاه ترکیه ویژه است. ما در تمامی زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، نظامی و فرهنگی دارای روابط هستیم. یکی از نشانه های رابطه قوی میان دو کشور کودتای نافرجام 15 جولای بود. در این واقعه ایران در کنار ترکیه بوده و دولت و ملت ایران یکصدا مخالفت خود را با کودتای نافرجام اعلام کردند.

روابط اقتصادی میان دو کشور وارد مرحله فعالی خواهد شد. در آینده نزدیک نمایشگاه اختصاصی ایران که ده سال است برگزار نشده است را در استانبول برگزار خواهیم کرد. چندی قبل از طرف دولت ایران ، وزیرصنعت، معدن و تجارت بعنوان  رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی برگزیده شد. تاکنون 25 کمیسیون مشترک اقتصادی برگزار شده است. یکی از مهمترین اهداف ما در سفارت و سایر نمایندگیهای تسهیل و توسعه روابط تجاری برای دست یابی به هدف 30 میلیارد دلاری مورد نظر روسای جمهور دو کشور، می باشد. ما می دانیم که برای دست یابی به این هدف نیز باید بسیار تلاش کنیم.  برخی از مقامات ترکیه سخن از هدف 100 میلیارد دلاری در روابط تجاری زدند. ما نیز با این سخن آنها موافق هستیم. زیرا ظرفیت های موجود در ایران و ترکیه حتی فراتر از این ارقام است. هر یک از دو کشور جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر دارند که این خود یک ظرفیت بالایی است.

سفیر ایران در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری جلسه معرفی منطقه آزاد ماکو گفت، در این خصوص اولین جلسه را در ترکیه برگزار کردیم. مذاکرات خود در خصوص منطقه آزاد ماکو ادامه دارد و با توجه به نزدیکی آن به مرز ترکیه، اعتقاد دارم  منطقه آزاد ماکو منطقه ای مهم باشد. فعالیت در این منطقه شامل معافیت مالیاتی تا بیست سال می شود. همچنین واردات دستگاه و ماشین آلات تولیدی به این منطقه بدون عوارض گمرکی صورت می پذیرد. نرخ برق در این منطقه ده برابر و نرخ گاز هفت برابر ارزانتر می باشد. حداقل دستمزد نیز در ترکیه 1404 لیر می باشد اما این رقم در ایران 808 لیر است.

اقتصاد ایران و ترکیه مکمل یکدیگر هستند. اقدامات دولت فعلی در ایران نیز برپایه تسهیل و توسعه روابط تجاری می باشد. ما بعنوان سفارت به همراه کارشناسان خود آمادگی داریم تا هر آنچه برای توسعه روابط لازم است ، انجام دهیم. علاوه بر آنکارا، سرکنسولگریهایی را نیز در استانبول، طرابوزان و ارزروم داریم که در راستای توسعه روابط در تلاش هستند.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |