نشست مشترک منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو با فعالان اقتصادی ترکیه

نشست مشترک مدیران منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو با فعالان اقتصادی، بازرگانان، صنعتگران و سرمایه گذاران ترکیه در مورخ 24/6/96 در هتل شرایتون شهر آنکارا برگزار شد.

در این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، با اشاره به ضرورت حضور سرمایه گذاران ترکیه در محل و بازدید از ظرفیت های منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو گفت: روابط دو کشور ایران و ترکیه در سطح عالی قرار دارد و ما آماده ایم تا در فضای کنونی با هم بیشتر و عمیق تر در حوزه های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری همکاری کنیم.

محمدابراهیم طاهریان فرد بیان کرد: ایران در نظر دارد با جذب 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی از طریق بخش خصوصی، نیازهای اقتصادی و صنعتی خود را تکمیل کند و در این میان کشورهای همسایه در اولویت همکاری مشترک قرار دارند چرا که همکاری دوجانبه به نفع طرفین است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی های اقتصادی ایران در استانبول تا یک ماه و نیم دیگر، خواستار حضور و استفاده فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و تولید کنندگان ترکیه از این نمایشگاه شد.

وی ادامه داد: در جریان سفر پیش روی اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به ایران نیز جلسه راهبردی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تشکبیل خواهد شد و این جلسه نیز فرصت ارزشمندی است تا فعالان اقتصادی دو طرف با همدیگر آشنا شده و برای سرمایه گذاری مشترک گام بردارند.

حسین فروزان مدیرعامل منطقه تجاری و صنعتی ماکو نیز در این نشست با معرفی ظرفیت های این منطقه برای سرمایه گذاری داخلی و به خصوص خارجی گفت: منطقه آزاد ماکو جوانترین و نزدیک ترین منطقه به ترکیه محسوب می شود و ظرفیت بالایی بری همکاری مشترک در حوزه سرمایه گذاری و اجرای طرح های اقتصادی و تولیدی دارد.

وی با اشاره به تامین شدن و آماده سازی زیرساخت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو طی سه سال گذشته افزود: سرمایه گذاری در این منطقه آزاد از معافیت 20 ساله مالیاتی و ورود ماشین آلات بدون حقوق گمرکی برخوردار است  و بنابراین ما خواستار سرمایه گذاری تجار، بازرگانان و فعالان بخش اقتصادی ترکیه در صنعت منسوجات و تولید پوشاک در این منطقه می باشیم. شد و اظهار کرد: قیمت تمام شده منسوجات در این منطقه به علت نیروی کار و انرژی ارزان، پایین تر از ترکیه خواهد بود و علاوه بر این، تولید محصول در آن می تواند زمینه ای برای صادرات مجدد به کشورهای دیگر منطقه باشد. وی بیان کرد: ایران از طریق بانک مرکزی ضمانت لازم را برای هر گونه تامین امنیت سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد ماکو صادر می کند.

نورالدین اوزدبیر رئیس اتاق صنایع آنکارا با اشاره به رابطه دوستانه ایران و ترکیه در طول صدها سال اخیر، روابط اقتصادی دو کشور را با اهمیت دانست و ظرفیت های مختلف دو کشور از جمله جمعیت 80 میلیونی هر یک و بازارهای مکمل را فرصتی برای ارتقاء روابط تجاری دانست. وی وجود انرژی و نیروی کار ارزان در ایران را موقعیتی مناسب برای سرمایه گذاران ترک برشمرد .

بیلگین آیگول رئیس شورای کاری ترکیه و ایران در نهاد روابط اقتصادی خارجی ترکیه نیز در این نشست با اشاره به مشابهت های زیاد ترکیه با ایران و وجود زمینه های کاری مناسب در دو طرف برای همکاری های اقتصادی گفت: متاسفانه به خاطر شناخت کم طرفین از همدیگر، استفاده از ظرفیت های دو طرف تاکنون به شکل مطلوب نبوده است. ایران را یکی از قدرت های اقتصادی منطقه و بازاری بزرگ عنوان کرد و افزود: ایران یک بازار بزرگ یک میلیارد دلاری پوشاک وارداتی دارد و قرار است این بازار از طریق اجرای طرح بارکد ملی کنترل و مدیریت شود و تولید کنندگان و سرمایه گذاران ترکیه می توانند با ایجاد واحد تولیدی در مناطق آزاد ماکو وارد این بازار بزرگ شوند.

در این نشست فیلمی از ظرفیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو به نمایش درآمد و نیز در ادامه فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع و سرمایه گذاران ترکیه سوالات خود را در خصوص نحوه همکاری مشترک در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو مطرح کردند.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |