سفیر ایران در ترکیه؛  نباید به افراطیون مجال مداخله داد

سفیر روسیه دو روز قبل در حین سخنرانی در نمایشگاه عکس تاریخ روابط خارجی روسیه در مرکز فرهنگی هنرهای معاصر شهرداری چانکایا با اقدام تروریستی ازسوی فردی که گفته می شود افسر پلیس شاغل در نیروی ضربتی دستگاه امنیتی ترکیه بوده، جان خودرا از دست داد.

بروز این جنایت تلخ که به نوعی هم زمان با تشدید حملات تروریستی در شهرهای بزرگ ترکیه بود ، از سوی کشور ها و مقامات خارجی و داخلی ترکیه با واکنش های گسترده روبرو شد و خصوصا موضوع بروز فقدان امنیت جانی دیپلماتهاخارجی و اماکن دیپلماتیک در ترکیه مطرح گردید.

در این زمینه در گفت و گو با سفیر ایران در آنکارا در خصوص این حادثه و تمهیداتی که سفارت جمهوری اسلامی برای دوران گذار فعلی در ترکیه جهت تامین امنیت نمایندگی ها و دیپلماتهای کشورمان اتخاذ نموده ، جویا شدیم.

محمد ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، ترور آندره کارلوف سفیر روسیه در این کشور را جنایتی ناشی از توسعه تفکر افراطی ارزیابی و بر لزوم مبارزه همه جانبه جدی و صمیمی میان کشورهای منطقه و جهان با پدیده شوم افراط و تروریسم  تاکید کرد.

ابراهیم طاهریان ترور سفیر روسیه را اقدامی تحریک آمیز و جنایتی ناجوانمردانه و ضربه ای جدی به مصونیت و امنیت کادر دیپلماتیک مستقر در ترکیه ارزیابی و گفت: آندره کارلوف دیپلماتی بسیار فعال در زمینه توسعه گفتمان سیاسی و حفظ و ارتقائ روابط میان میان ترکیه و فدراسیون روسیه و ترکیه بود. خصوصا اینکه مقامات ترکیه نیز اهتمام این دیپلمات ارشد روس را برای حفظ و توسعه روابط میان دوکشور ستوده اند .

متاسفانه شاهد آن بودیم فرد موثردر حوزه فعالیت های دیپلماتیک ، از سوی تفکر افراطی مورد سوقصد جنایتکارانه و تروریستی قرار گرفت . در کمال ناباوری فضایی سفید ، صلح جویانه و فرهنگی را باشلیک به سوی صلح، با خون رنگین و متاثر نمود.

 طاهریان در مورد موضع گیری سفارت ایران در قبال این اقدام تروریستی گفت: با تاثر و تالم فراوان از وقوع چنین جنایت تلخی مطلع شدم. با مقامات سفارت روسیه در آنکارا و خانواده آن فقید تماس حاصل و ضمن ابراز همدردی، این جنایت را محکوم نمودم.

او در خصوص لزوم حفظ حرمت و امنیت مراکز دیپلماتیک و دیپلماتهای خارجی در کشور میزبان، گفت: قطعا تامین امنیت و حفاظت از اماکن و کادر دیپلماتیک خارجی به عهده کشور پذیرنده است. وی افزود : با توجه به فضای سازی کاذب برخی رسانه ها شاهد تند شدن فضای روانی جامعه  و تحریک افکار عمومی هست. توسعه و عدم کنترل این فضا می تواند بحران ساز گردد. بنا بر این اگر به جای دیپلماسی هدایت اوضاع در اختیار رسانه ها قرار گیرد، امکان کنترل و مدیریت در دست سیاست مداران نخواهد بود و در نتیجه بروز آسیب هایی همانند ترور سفیر فدراسیون روسیه غیر قابل کنترل می گردد.

وی تصریح نمود: در ارتباط با تنظیم مسائل دو جانبه وموضوعات مختلف منطقه ای تفاوت دیدگاه امری طبیعی است ولی دیپلمات ها همواره تلاش می نمایند در جهت توسعه روابط ، مسیر درجهت تفاهم و اشتراک دیدگاه هدایت شود. چنین کانالی در حوزه دیپلماسی و گفتمان سازنده هم میان ما و ترکیه و هم میان ترکیه و روسیه و در همه موضوعات مورد علاقه برقرار است بنا بر این نباید به افراطیون مجال مداخله داد.

طاهریان در خصوص اقدامات سفارت به دنبال ترور سفیر روسیه در ترکیه با یادآوری اطلاعیه روز سه شنبه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: به شهروندان ایرانی توصیه می گردد به صورت جدی به هشدار های وزارت امور خارجه توجه نموده وبرای اطلاع از آخرین اخبار به سایت سفارت ایران در انکارا و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در طرابوزان ، استانبول ، و ارزروم مراجعه نمایند .

از ایشان سئوال شد ، به دنبال ترور آندره کارلوف سفیر روسیه در ترکیه، شب گذشته سفارت جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد فعالیت های کنسولی در شهرهای آنکارا، استانبول، ارزروم و ترابوزان به حالت تعلیق در آمده آیا این وضع تمدید خواهد شد . وی گفت جزئیات در مورد وضعیت کاری بخش های مختلف از طریق سایت سفارت و وزارت امورخارجه کشورمان اطلاع رسانی می شود.

سفیر ایران در خصوص عدم بازتاب اطلاعیه های مختلف سفارت ایران در رسانه های ترکیه و پردازش غلط گزارش های کذب وتلاش برای ایجاد اقدامات تحریک آمیز در جهت سیاه نمایی عمدی در قبال تحولات سوریه به قصد تحریک افکار عمومی ، سانسور های پیاپی نسبت به عدم بازتاب اعلام حمایت های قاطع ایران از ملت و دولت ترکیه در قبال کودتای نافرجام و ابراز تنفرنسبت به اقدامات تروریستی در ترکیه گفت:  شهر حلب بخش لاینفک سوریه است و این شهر در تصرف ارتش سوریه قرار دارد. حضور ایران در این کشور بنا به درخواست دولت سوریه و در سطح مستشاری است .دروغ های ساختگی زیادی این روزها از سوی تروریستها و حامیان آنها تولید و پخش میگردد .صرف نظر از همه این اکاذیب ایران بارها چنین ادعا های کذب و تحریک آمیز را باذکر دلائل و مستندات کافی تکذیب نموده است . متاسفانه فضای احساسی در برخی رسانه به هر دلیل تلاش می نماید از انتشار دیدگاه های ایران ممانعت و پیام های روشنگرانه ایران را سانسور نمایند . در مورد حمایت ایران در لحظات اولیه کودتا از ملت و دولت ترکیه نیز شاهد چنین سانسور هایی بودیم.

در مورد چشم انداز روابط میان ایران و ترکیه سئوال شد ایشان گفت  : روابط میان ایران و ترکیه دارای پشتوانه سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی گسترده و عمیق است .سالانه قریب به دومیلیون ایرانی به ترکیه سفر نموده و مشکلی میان مردمان ما نبوده است . این روند در شرایط پسا کودتا هم ادامه یافته است . بسیاری از حسودان غبطه روابط میان ایران و ترکیه را می خورند وبراساس مدارک مستند برای تخریب روابط سطح عالی ایران و ترکیه سرمایه گذاری نموده اند .

 روسای جمهور هر دو کشور ارتقاء مناسبات اقتصادی را در سقف سی میلیارد دلار مورد تاکید قرار داده و همه بخش های اقتصادی را موظف به تحقق این هدف نموده اند .

در کودتا و انفجارهای اخیر در ترکیه جمهور اسلامی ایران حمایت قاطع خود از دولت و ملت ترکیه را ابراز داشته و تاکید نموده در سخترین شرایط در کنار ملت ترکیه قرار داریم .

 در مساله سوریه نیز گفتمان سطح بالا میان مقامات و دیپلماتهای ارشد دو کشور برای رسیدن به نقطه مشترک در جریان است . براین اساس در همه زمینه ها برخلاف تصور دشمنان روابط دوکشور چشم انداز روشنی برای توسعه روابط میان ایران و ترکیه می بینم.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |