ايران آماده ارسال كمك هاي بشردوستانه به مناطق درگير سوريه است

دكتر جهانگيري در تماس تلفني نخست وزير تركيه تاكيد كرد:با توسعه همكاري هاي تهران و آنكارا، مسائل منطقه سريعتر حل و فصل مي شود/ ايران آماده ارسال كمك هاي بشردوستانه به مناطق درگير سوريه است/ نخست وزير تركيه: ايران و تركيه با همكاري يكديگر مي توانند توطئه هايي را كه براي منطقه طراحي شده است، خنثي كنند

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حوادث سوریه و وضعیت نامناسب و سخت غیرنظامیان در مناطق مختلف این کشور، گفت: مسائل منطقه با توسعه همکاری ها و افزایش هماهنگی های جمهوری اسلامی ایران و ترکیه سریع تر حل و فصل می شود.

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (جمعه) در تماس تلفنی "بن علی یلدیریم" نخست وزیر ترکیه با وي كه در خصوص بررسي روابط دوجانبه، مسائل منطقه اي و بحران سوريه و جنگ با تروريسم صورت گرفت، حادثه اخیر تروریستی در شهر استانبول که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان ترکیه شد را به دولت و ملت این کشور تسلیت گفت.

معاون اول رئیس جمهور افزود: صلح، ثبات و امنیت ترکیه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است و همکاری مشترک و همیاری در مبارزه با افراطی گری و تروریسم از این منظر اهمیت زیادی دارد.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به وضعیت سخت مردم و غیرنظامیان در شهرهای مختلف سوریه از جمله شهر حلب، اظهار داشت: متأسفانه سوریه چندين سال است که درگیر جنگ است و در شهرهای مختلف این کشور شاهد کشته و مجروح شدن غيرنظاميان هستیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مسائل انسانی در منطقه هم برای ایران و هم براي ترکیه اهمیت فراوان دارد، تصریح کرد: باید با کمک یکدیگر از افزایش کشتار و خونریزی ها در منطقه از جمله در سوريه جلوگیری و برای نجات غیرنظامیانی که در مناطق مختلف اين كشور گرفتار و در محاصره هستند، تلاش کنیم.

دکتر جهانگیری افزود: باید هر چه سریع تر کمک های انسان دوستانه به مناطق درگیر در سوریه ارسال شود و در همين راستا جمهوری اسلامی ایران از روز گذشته آماده ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه است و امیدوارم با همکاری مقامات سیاسی ایران و ترکیه، بتوانیم در حل مسائل سوریه از طريق ديپلماسي قدم های جدّی برداریم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سفر خود به ترکیه که در روزهای آینده انجام خواهد شد، گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور هم اکنون در استانبول حضور دارد که از این فرصت می توان برای غنی تر شدن دستاوردهای این سفر بهره برداری کرد.

دکتر جهانگیری اظهارامیدواری کرد در سفر به ترکیه، مذاکرات و رایزنی های سازنده ای در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: معتقدم برای رشد و توسعه مناسبات دوجانبه تلاش های زیادی از سوی تهران و آنکارا صورت گرفته است و نباید اجازه داد که جریان های مسموم و برخی رسانه های بدخواه روابط دو کشور، با ایجاد هیجانات کاذب برای مناسبات دو کشور ايجاد مشكل و هزینه کنند.

دکتر جهانگیری يكي از ویژگی هاي روابط صميمانه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را امکان دسترسی فوری مسئولان سیاسی دو کشور در سطوح مختلف و در کمترین زمان ممکن ارزیابی کرد و گفت: با استفاده از صميميتي كه بر روابط دو كشور حاكم است، می توانیم از طریق گفتگوی مسئولان دو کشور مسائل منطقه را هر چه سریعتر حل و فصل كرد.

نخست وزیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور کشورمان به ترکیه که به زودی انجام خواهد شد، از سفر دکتر جهانگیری به این کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: از نزدیک در خصوص مسائل و موضوعات دوجانبه و منطقه ای بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

بين علی یلدیریم وضعیت غیرنظامیان در شهر حلب سوريه را نگران کننده توصیف کرد و خواستار همکاری و همراهی هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران برای کمک به غیرنظامیان اين شهر شد و افزود: نفوذ و کمک های تهران می تواند نقش موثری در حل این معضل داشته باشد.

وی بر ضرورت ایجاد اردوگاه در منطقه و مداوای مجروحین تأکید کرد و خواستار حمایت و کمک جمهوري اسلامي ایران برای انجام این اقدامات شد.

نخست وزیر ترکیه افزود: همکاری تهران و آنکارا هم در سوریه و هم در عراق مهم است چرا که ایران و ترکیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه هستند که با همکاری یکدیگر می توانند توطئه هایی را که برای منطقه طراحی شده است، خنثی کنند.

وی ادامه داد: هرگونه درگیری مذهبی در منطقه می تواند تبدیل به فجایع بزرگی شود و در این زمینه ایران و ترکیه باید حداکثر دقت و حساسیت خود را به خرج دهند.

بين علی یلدیریم اضافه کرد: متأسفانه منطقه ما در کانون توجه قدرت های خارجی است و بسیاری از حوادث در منطقه، برخلاف میل ما اتفاق می افتد. در این چارچوب نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دو کشور باید نهایت همکاری را برای جلوگیری از بروز خونریزی در منطقه داشته باشند

ايران آماده ارسال كمك هاي بشردوستانه به مناطق درگير سوريه است


در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |