ایران و ترکیه دو قدرت مهم و تاثیر گذار منطقه

دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و نماینده ویژه ریاست جمهور در امور ترکیه که به منظور دیدار و گفتگو با همتای ترک خود در استانبول بسر می برد با ِآقای نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد و رئیس اجلاس کمیسیون مشترک ترکیه با ایران دیدار و گفت و گو نمود.

محمود واعظی شب گذشته در رأس یک هیئت بلند پایه از مسئولین دستگاه های ذیربط اقتصادی و سیاسی کشورمان به  استانبول سفر نموده است .

 وی در این ملاقات با ابراز تسلیت  به ملت و دولت ترکیه درموردحادثه تلخ جنایتکارانه انفجار اخیر در استانبول که منجر به کشته شدن جمعی از شهروندان ونیروهای پلیس ترکیه شد، اعلام کرد ج.ا.ا به شدت این قبیل اقدامات را محکوم  نموده و همواره در کنار ملت و دولت ترکیه برای مقابله با تروریسم خواهد ایستاد.

واعظی در این دیدار تاکید نمود:  مایلیم که موانع و محدودیت های تجاری، بانکی و اقتصادی بین دو کشور مرتفع شود، به خصوص موانع مرتبط با اقلام غیر تعرفه ای که یکی از موضوعات مهم مرتبط با توسعه تجارت دو کشور می باشد.

وی افزود: ما می خواهیم انشاءالله در برنامه سفر آتی جناب آقای دکتر جهانگیری به ترکیه چارچوب مناسبی برای توسعه همکاری ها و روابط اقتصادی،تجاری و بازرگانی تنظیم و هماهنگ نماییم و امیدواریم سطح مناسبات اقتصادی و بازرگانی دو کشور برای دسترسی به هدف چشم انداز اقتصادی تا سقف 30 میلیارد دلاری ، هر چه سریعتر ارتقاء یابد.

نماینده ویژه ریاست جمهور ایران گفت: اگر ایران و ترکیه در کنار هم قرار گیرند می توانند از طریق هم افزایی و همکاری مشترک با تروریسم مبارزه نموده و وضعیت نابسامان منطقه را با تفاهم و همدلی حل و فصل نمایند.

وی تاکید نمود: ایران و ترکیه دو قدرت مهم و تاثیر گذار منطقه هستند وبی شک  تقویت روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی فی مابین دو کشور می تواند در ابعاد منطقه ای و بین المللی نیز نیز به طور موثر تأثیر گذار باشد.

وی با اشاره به موضوع موافقتنامه ترجیحی که در سال 2015 بین دو کشور امضاء شد افزود:  این موافقتنامه یکی از ابزارهای مهم  توسعه تجارت و رفع موانع و محدودیت های تجاری فی مابین دو کشور می باشد. خصوصا اینکه ترکیه مایل است موانع صادرات محصولات ایرانی را هم مرتفع نماید . امیدواریم  در سفر جناب آقای جهانگیری به ترکیه اصلاحیه مرتبط با رفع موانع در مورد اقلام جدید کالاها را نیز میان یکدیگر به امضا برسانیم.

واعظی موضوع  حمل و نقل  و وجود مشکلات این حوزه را به عنوان یکی دیگر از موانع موجود درراه توسعه تجارت و  صادرات میان دو کشور مورد تاکید قرار داد و افزود :  باید برای از بین بردن مشکلات مرزی ، گمرکی و توسعه حمل و نقل با یکدیگر وخصوصا میان دستگاه های ذیربط همکاری های تنگاتنک و منظم برقرار گردد .

وی افزود : موضوعات گمرکی، از جمله ایجاد پنجره واحد گمرکی و ساماندهی مرزهای دو کشور از جمله مسائلی است که می تواند امور تجاری فی مابین را  تسهیل نماید.

واعظی با توجه به امضای سند کاهش عوارض سوخت میان دو کشور، اعلام کرد : ایران آمادگی دارد که موضوع کاهش تعرفه سوخت برای کامیون هایی که به مقصد ایران کالا حمل می کنند را ً برای کامیون های ترک هم اعمال نماید. متقابلاً انتظار داریم  از سوی ترکیه هم اقدام مشابه در مورد کامیون های ترانزیت ایرانی  برقرار گردد.

واعظی در این دیدار  اهمیت حل و فصل موضوعات بانکی وتوسعه روابط  بانک ها و از جمله افزایش همکاری  میان بانک های مرکزی دو کشور را خواستار شد .

واعظی در پایان موضوع توسعه همکاری های انرژیک در حوزه نفت و گاز و افزایش صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی را ازجمله دیگر موارد اساسی در حوزه توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد : در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور ایران به ترکیه بتوانیم به نتایج مطلوبی در این حوزه نیز دست یابیم .

نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به نماینده ریاست جمهور ایران و هیئت همراه در خصوص موضوعات مطرح شده تاکید نمود: ترکیه تمام تلاش خود را برای توسعه روابط و همکاریهای دوجانبه سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی با ایران معطوف داشته و مصمم هستیم هر چه سریعتر ضمن ایجاد تسهیلات لازم ، موانع موجود در امر توسعه روابط اقتصادی خصوصا به منظور دستیابی به چشم انداز سی میلیارددلاری  مورد نظر روسای جمهور دو کشور را مرتفع  نماییم .

در پایان طرفین ضمن تاکید بر اهمیت توسعه مبادلات گردشگری دو جانبه میان ایران و ترکیه با توجه به نزدیکی و تقارب فرهنگی مردمان دو کشور و اثرات اقتصادی و تجاری این گونه مراودات بر اهمیت و ضرورت مشارکت موثر خصوصا در امر همکاری مشترک بخش های خصوصی و تبادل تجربه و دانش فنی در این حوزه ، میان دو کشور تاکید نمودند.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |