گسترش روابط و همکاری ایران و ترکیه ضروری است

ابراهیم طاهریان سفیر ج.ا.ایران در آنکارا  با  ابراهیم چلبی رهبر حزب مام وطن ترکیه و معاونین ایشان ملاقات وپیرامون توسعه روابط و همکاری های میان دو کشور  گفت و گو نمود.

سفیر ایران در این دیدار با اشاره وجود اشتراک و اتفاق نظر میان مقامات عالی ایران و ترکیه برای توسعه و تعمیق روابط سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی ابراز امیدواری نمود؛ تفاوت نگاه در پاره ای از مسائل منطقه ای هم در مسیر برقراری اتحاد و اتفاق نظر قرار گرفته است  .خصوصا این که  ایران و ترکیه مسئولیت مهمی در راستای حل و فصل بحران ها وتامین امنیت منطقه به عهده دارند.

وی با اشاره به اراده عالی دو کشور جهت توسعه روابط اقتصادی ، تجاری و بازرگانی  افزود: بخش های خصوصی و دولتی ایران و ترکیه در جهت تحقق اهداف چشم انداز 30 میلیارد دلاری در تلاش و ارتباط مستمر قرار دارند .

سفیر ج.ا.ایران بیان ابعاد مختلف خطر افراط گرایی و تروریسم برای منطقه و جهان گفت: علاوه بر وظایف و مسئولیت دولت ها ، احزاب و گروه های ذینفوذ سیاسی هم می توانند از طریق روشنگری و بالا بردن سطح آگاهی های عمومی در جهت مبارزه با افراط و ریشه های این معضل بزرگ جامعه بشری  مساعدت و تلاش نمایند.

آقای ابراهیم چلبی نیز در این ملاقات گفت ؛ ایران و ترکیه دو همسایه بزرگ دارای دیرینه تاریخی ومشترکات فرهنگی در منطقه هستند . مردمان همواره با صمیمیت در کنار یکدیگر زیسته اند گسترش روابط و همکاری سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی ایران و ترکیه امری مهم و ضروری است.

وی با اشاره  به اهمیت برقراری  صلح و ثبات و  رفع مسائل و مشکلات موجود منطقه افزود : منطقه و جهان اسلام در شرایط خطیری بسر می برد . افراط گرایی و تروریسم بلای جان منطقه وجهان است . بر این اساس مهم و ضروری است که ایران و ترکیه برای برقراری صلح وثبات در منطقه با یکدیگر همکاری نمایند.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |