اسناد همکاری در حوزه کشاورزی میان ایران و ترکیه به امضاء رسید

در خاتمه ششمین نشست کمیته مشترک راهبردی همکاریهای کشاورزی دو کشور و اولین همایش راهبردی ایران و ترکیه در حوزه کشاورزی ، اسناد همکاری در زمینه قرنطینه دامی و نقشه راه با عنوان همکاریهای راهبردی در زمینه کشاورزی در آنکارا به امضا رسید.

این دو سند همکاری توسط محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و فاروق چلیک وزیر کشاورزی، غذا و دامداری ترکیه و پروتکل نهایی مربوط به نشست کمیته مشترک راهبردی نیز از سوی معاونان وزرای کشاورزی دو کشور امضا شد.

در مراسم امضای این سه سند محمود حجتی وزیر کشاورزی ایران طی سخنانی ، گفت و گوهای دو جانبه خود با وزیر کشاورزی ترکیه و مذاکرات میان هیات های دو کشور و  فعالان اقتصادی را مثبت و سازنده خواند و تاکید نمود: چشم انداز همکاریها در حوزه کشاورزی با توجه به ظرفیت های بسیار بزرگ در دو کشور همراه با وجود اراده سیاسی برای توسعه همکاری ها ، بسیار امیدوار کننده است.

حجتی گفت: نگاه راهبردی بین دو طرف در خصوص این که دو کشور در حوزه اقتصادی می توانند مکمل یکدیگر شوند، وجود دارد و امضای سه سند  ظرف کمتر از شش ماه نشان دهنده عزم راسخ دو کشور برای توسعه  همکاری ها است.

 فاروق چلیک وزیر کشاورزی ترکیه نیز در این مراسم  گفت: بخش کشاورزی دو کشور باید سهم مناسبی را از چشم انداز و هدف تجارت 30 میلیارد دلاری به خود اختصاص دهد.

چلیک فرایند همکاریهای دو کشور در همه حوزه ها از جمله کشاورزی را خوب ولی ناکافی ارزیابی و ابراز امیدواری نمود با عزمی که در ایران و ترکیه برای گسترش همکاریها وجود دارد، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر مناسبات دو کشور در همه حوزه ها از جمله کشاورزی باشیم.

حجتی روز گذشته در اولین همایش کاری ایران و ترکیه در عرصه کشاورزی که با شرکت حدود 150 تن از فعالان اقتصادی ایران و ترکیه در محل اتحادیه اتاقها و بورس های ترکیه برگزار شد، شرکت کرد

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |