مداخله در یمن ،ناآرامی ها را تشدید می کند

فهمی تاشتکین در مقاله ای با تیتر« برای صحرای عربستان به دنبال گلادیاتور هستیم» در روزنامه رادیکال با اشاره به اینکه عربستان برای مداخله نظامی پاکستان به یمن اصرار می ورزد نوشت: چنین مداخله ای به منزله افتادن آتش در داخل پاکستان خواهد بود .

تاشتکین با اشاره به اینکه نواز شریف طرح چهار مرحله ای اعلام آتش بس، انجام کمکهای مردمی، آغاز دیالوگ بین گروههای مختلف یمن و تشکیل دولت تفاهم ملی را پیشنهاد کرده است ، افزود: گفته می شود که ارتش پاکستان مخالف مداخله نظامی در یمن است و حتی در مجلس پاکستان نیز کسی در زمینه اعزام نیروی نظامی به یمن سخن به میان نمی آورد و تنها حزب جماعت اسلامی داعیه حمایت از عربستان را به سینه می زند.

روزنامه نگار ترک مداخله نظامی احتمالی پاکستان در یمن را یک بار بسیار سنگین برای ارتش پاکستان خواند و گفت: آینده چنین مداخله ای نامعلوم است و سخن گفتن از پیروزی قطعی دشوار است زیر ارتش پاکستان با یمن آشنایی ندارد.

وی با اشاره به کمکهای نظامی، اقتصادی و آموزشهای دینی عربستان در پاکستان نوشت: از دید عربستان، نواز شریف یک فرد نزدیک به ریاض است و عربستان بازگشت وی به قدرت را با بخشش 1.5 میلیارد دلاری به پاکستان گرامی داشت و نواز شریف دوران تبعید خود را در جده بسر برد.

به نوشته تاشتکین عربستان در قبال هزینه هایی که در پاکستان می کند خواستار یک تاوان سنگین و پرهزینه است و این یک بازی خطرناک است که حتی تا تجزیه پاکستان می تواند پیش برود . 
در گروه: تحلیل ها
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |