بررسی روابط و همکاری های علمی آموزشی میان ایران و ترکیه

دکتر ابوالحسن ریاضی معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری و هیات همراه در سفر به آنکارا با دکتر حسن ماندال معاون شورای آموزش عالی ترکیه دیدار و در خصوص توسعه همکاریهای دو جانبه در زمینه آموزش عالی تبادل نظر کردند.

در این دیدار دکتر ریاضی با اشاره به تلاش طرف ایرانی در جهت گسترش همکاریهای دو جانبه در زمینه های مختلف آموزش عالی از جمله تبادل استاد و دانشجو، انتقال تکنولوژی در قالب فعالیت های دانشگاهی، همکاریهای علمی و تحقیقاتی بین دانشگاهها، استفاده از ظرفیت های موجود دو کشور در دوره های تحصیلات تکمیلی که در یادداشت تفاهم امضا شده در جریان سفر حسن روحانی ریاست جمهوری کشورمان به آنکارا در خصوص آنها توافق گردیده است،  این توافقات را به عنوان نقشه راه در گسترش همکاریهای دو جانبه برشمرد.

دکتر ماندال نیز در این دیدار با اشاره به بیش از پنج هزار نفر دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه گفت: دانشجویان ایرانی از نظر تعداد در رتبه چهارم دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ترکیه بوده و در دوره دکتری رتبه اول را دارند.

وی ضمن تاکید بر توجه ویژه شورای آموزش عالی ترکیه به توسعه رابطه علمی و آموزشی با ایران، آمادگی و جدیت ترکیه را برای اجرایی نمودن توافقات موجود اعلام نمود.

در این ملاقات، دکتر مهدوی مدیر کل دانش آموختگان وزارت علوم، طالبی معاون مرکز همکاریهای علمی بین المللی، دکتر صبوری مدیر بین الملل دانشگاه تبریز، ابراهیمی کارشناس حقوقی سفارت کشورمان و برخی از مسئولین شورای آموزش عالی ترکیه حضور داشتند.

قرار است در ادامه این سفر دکتر ریاضی و هیات همراه از تعدادی از دانشگاههای ترکیه در شهرهای آنکارا، استانبول، اسکی شهیر و ساکاریا بازدید نمایند.


عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |