امیدواریم ،زمینه خروج از بن بست و خاتمه فاجعه انسانی در سوریه تسهیل شود

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکار در گفتگو با خبر نگار ایسنا به سئوالات ایشان پاسخ گفت مشروح این گفتگو به شرح ذیل است ؛

1-سفر وزیر امورخارجه کشورمان به ترکیه و بازتاب این سفر را چه طور ارزیابی می کنید؟مهمترین دستاورد یا توافق سفر آقای ظریف به ترکیه و دیدار با مسئولان این کشور چه بود؟

بسم الله الرحمن الرحیم . سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه در شرایط خطیر منطقه و تحولات جاری بسیار مهم و ارزشمند بود .در این سفر ملاقات های مفصل و صمیمانه ای میان وزرای خارجه ، ریاست جمهور و نخست وزیر ترکیه با آقای ظریف انجام شد . حضور ایشان در نماز جمعه واستقبال از آقای ظریف و نیز بازدید از مجلس ملی ترکیه نیز در حوزه دیپلماسی عمومی سفر بسیار مهم و درخور توجه بود .  در چارچوب توافق های انجام شده در این سفر ، معاون اول محترم ریاست جمهوری به ترکیه سفر خواهند نمود که منتظر تعیین زمان انجام سفر هستیم. جناب آقای لاریجانی به دعوت آقای اسماعیل قهرمان به آنکارا سفر خواهند نمود. معاون عربی آفریقایی وزارت امورخارجه هم به منظور پیگیری گفتگوهای منطقه ای بزودی عازم انکارا خواهند شد . همچنین بر اساس تصمیم روسای جمهوری دو کشور در گذشته و بنا به گفتگوهای آقای ظریف با ریاست جمهوری و نخست وزیر ترکیه حرکت به سمت ارتقا حجم مبادلات اقتصادی دو کشور تا سقف 30 میلیارد با برداشته شدن موانع مورد تاکید قرار گرفت . در حوزه های برق و انرژی ،گاز حمل و نقل و محیط زیست نیز بحث های خوبی مطرح شد.

2- سفر معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه به ترکیه چه زمانی در کجا و حول چه مسائلی انجام خواهد شد؟

در طول بحران سوریه همواره رایزنی های فشرده ای فی مابین ما برای حل و فصل این بحران برقرار بوده است  .در سفر آقای ظریف به انکارا هم در باره این موضوع تبادل نظر شد.  در مورد موضوعات  و اصول کلی، خصوصا حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه تاکید شد ، این مهم می تواند مقدمه گام های بعدی باشد . همچنین توافق شد گفتگو ها و رایزنی ها ازطریق تبادل هیئت ها سیاسی برای اجرایی نمودن اصول کلی مورد توافق انجام گیرد .

3-به دنبال سفر وزیر امور خارجه کشورمان به آنکارا اخباری مبنی بر برگزاری نشست سه جانبه بین ایران،روسیه و ترکیه همچنین احتمال سفر آقای اردوغان به تهران منتشر شد. این نشست کی وکجا برگزار خواهد شد .

سفر ریاست جمهوری ترکیه به ایران در هر زمانی که تمایل داشته باشند امکان پذیر است. در مورد اجلاس سه جانبه میان ایران ،روسیه و ترکیه ،  نباید در بسته ها و قالب های محدود دو یا سه جانبه خود را محصور نماییم . ما بدنبال ایجاد اجماع و توافق موثر برای ایجاد زمینه حل و فصل بحران  منطقه هستیم . ما معتقدیم ترکیه عضو موثر منطقه است و در وهله نخست باید در درون و میان کشور های منطقه تفاهم برقرار تا زمینه مساعی جمعی فراهم گردد . بنا بر این ایجاد اجماع ،اتفاق نظر و همکاری میان کشور های مهم و تاثیر گذار امری ضروری است. با تلاش های فشرده کشور های منطقه و به خصوص ایران ، ترکیه وروسیه امیدواریم زمینه خروج از بن بست و خاتمه فاجعه انسانی در سوریه تسهیل شود . خصوصا  این که دامنه فجایع جاری منجر به تسری نا امنی به سایر نقاط منطقه و جهان گردیده و همه در معرض خطر قرار دارند.

4-لغو ممنوعیت تورهای ایرانی برای سفر به ترکیه و ضمانت آنکارا در این باره و اینکه چه توصیه ها و هشدارهایی برای سفر هموطنانمان به این کشور دارید؟

طرف ترک در مذاکرات اخیر تاکید نمود حالت فوق العاده مشمول اتباع ترکیه است و تلاش خواهد نمود آسایش و امکان رفاه گردشگران را تسهیل نماید . همچنین در جهت حل مسائل گذشته و جبران خسارت های که به برخی هموطنانمان در حوادث مختلف وارد شده اقدام نمایند. در این ارتباط سخنگوی محترم وزارت امور خارجه و مقامات میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان به تفصیل شرایط و ضوابط مرتبط با دوره جدید گردشگری را تشریح  نموده اند . البته در این شرایط وظیفه تور گردانان هم این است که امکانات لازم برای تامین آسایش ، امنیت و رفاه مسافران را طی دوره سفر هموطنانمان  به صورت جامع تامین و تضمین نمایند . از جمله صدور بیمه نامه و تمهید لازم برای شرایط غیر مترقبه باید مد نظر تور گردانان محترم  باشد. ضمنا  به مسافران محترم نیز توصیه می گردد قوانین دولت میزبان را مورد احترام قرار دهند. از حضور غیر ضروری در امکان پر تردد و تجمعات اجتناب ورزند و در مواقع ضروری سریعا با سفارت و یا سرکنسولگری های جمهوری اسلامی  ایران در ترکیه تماس حاصل نمایند.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |