همایش فرصت های سرمایه گذاری و تجاری ایران پسا برجام - در ترکیه

این همایش که در محل اتاق بازرگانی ازمیر، به همت آقای اکرم دمیرتاش رئیس اتاق بازرگانی ازمیر و با حضورمحمد ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا ، حمید زادبوم رایزن بازرگانی ایران ، ده ها تن از فعالان اقتصادی ترکیه ای و کارفرمایان شرکت های ایرانی فعال در شهر ازمیر ترکیه، برگزارشد.

در این همایش سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ملاقات با ارول آی یلدیز استاندار ازمیر گفت: جمهوری اسلامی ایران از اولین ساعات کودتای نافرجام، موضع گیری بسیار صریحی را از دولت و ملت ترکیه داشت و بر لزوم احترام به رای مردم تاکید کرده است.

طاهریان با بیان این که دیگر زمان کودتاهای نظامی در منطقه به سر رسیده است، گفت: مردم حرف خود را از طریق رای می گویند و باید به آرای مردم احترام گذاشته شود.

سفیر ایران  با تبریک به مردم ترکیه که ایستادگی شجاعانه ای را در قبال کودتاگران نشان دادند، گفت: مردم با این حرکت از سلاح نوینی در ترکیه رونمایی کردند که آن عبارتند از قدرت و حضور مردم در صحنه بود.

طاهریان تحولات در مورد ایجاد فصل نوینی در توسعه  همکاری های منطقه ای و روابط دوجانبه میان ایران و ترکیه گفت: اکنون زمان مشارکت های دوجانبه و منطقه میان دو کشور بیش از پیش فراهم است و باید برای تحقق هدف 30 میلیارد دلاری تعیین شده از سوی روسای جمهوری دو کشور همکاری ها و مبادلات تجاری اقتصادی فشرده گسترش یابد.در این مسیر نقش بخش های خصوصی و همکاری آنها موثر و تعیین کننده خواهد بود.

وی افزود : همکاری های اقتصادی و تجاری میان ترکیه با ایران در دوران تحریم و اکنون در دوره پسا تحریم در حوزهای بانکی قابل برای پشتیبانی و توسعه روابط اقتصادی قابل چشم پوشی نیست .

آقای اکرم دمیرتاش رئیس اتاق بازرگانی ازمیر در این همایش با تاکید بر اهمیت روابط همه جانبه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند منطقه با ظرفیت های قابل توجه، گفت: مشارکت گسترده بازرگانان و کارآفرینان منطقه اژه در این نشست گویای علاقه و ارتباطات گسترده منطقه اژه که ازمیر در مرکز آن قرار دارد، با ایران است.

وی گفت: روابط ایران و ترکیه به ویژه در دوره دولت آقای روحانی متحول شده است و توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 و اجرایی شدن برجام، فرصت های بسیار زیادی را برای کارآفرینان و سرمایه گذاران ترکیه ای فراهم کرده است و اتاق بازرگانی ازمیر تلاش دارد زمینه مشارکت و حضور فعال شرکتهای ترکیه ای در منطقه اژه را برای حضور در طرح های بزرگ زیرساختی ایران فراهم کند.

رئیس اتاق بازرگانی ازمیر با اشاره به این که منطقه اژه از مهمترین مناطق صنعتی ترکیه به شمار می رود، گفت: این منطقه دارای ظرفیت هایی است که به راحتی می تواند به همه نیازهای وارداتی ایران اعم از کالا و خدمات پاسخ دهد.

دمیرتاش پیشرفت های اقتصادی ایران به رغم تحریم های سخت بین المللی را شایان تقدیر خواند و گفت: شرکت های ترکیه ای تمایل زیادی به هم افزایی با شرکت های ایرانی در زمینه سرمایه گذاری ها و اجرای طرح های مشترک بطور متقابل در ایران و ترکیه و کشورهای ثالث دارند و آماده اند تجربیات خودرا در حوزه هایی که موفق بوده اند، به مخاطبان ایرانی خود منتقل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ازمیرافزود : قرار است اواخر مهر ماه نشست اتاقهای بازرگانی کشورهای عضو دی 8 در ازمیر برگزار شود و در قالب این نشست نیز با مخاطبان ایرانی خود گفت و گوهایی را خواهند داشت.

دمیرتاش با اشاره به این که منطقه اژه بیش از سایر مناطق ترکیه، دارای مراودات اقتصادی و تجاری با ایران است، از آمادگی اتاق بازرگانی ازمیر برای تخصیص اتاقی در این اتاق به رایزنی بازرگانی ایران در ترکیه خبر داد. وی یادآور شد در ازمیر تاکنون فقط آمریکا چنین امتیازی را داشته است.

در این همایش کارآفرینان از شهرهای ازمیر، اوشاک، آیدین، منه من و دیگر شهرهای منطقه صنعتی اژه ترکیه حضور داشتند .

 


عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |