ایران اولین کشوری بود که  از مردم و دولت ترکیه در قبال کودتاگران حمایت کرد

محمد ابراهیم طاهریان فرد ،روز سه شنبه در دیدار با ' عزیز موسوی 'سردبیر گروه خاورمیانه خبرگزاری جمهوری اسلامی که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا انجام شد ضمن تقدیر از اطلاع رسانی با سرعت، دقت و صحیح ایرنا در ترکیه ، گفت : با وجود امکانات محدودی که در اختیار دفتر ایرنا در آنکارا است، نسبت به خبرگزاری های سایر کشورهای مقیم در آنکارا کار حداکثری و حرفه ای ارائه گردیده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از تصمیم سازی ها با توجه به اطلاع رسانی رسانه ها شکل می گیرد، گفت: گزارش های لحظه ای دفتر در لحظات حساس شب کودتا با رعایت دقت و صحت در سطحی ورای توقعات بود.

طاهریان با اشاره به کودتای نافرجام در ترکیه به عنوان یکی از مهمترین وقایع تاریخ سیاسی این کشور گفت: ما مدعی هستیم جزو اولین کشورهایی بودیم که با یک انتخاب صریح و سریع از مردم و دولت ترکیه در قبال کودتاگران حمایت کردیم .

به گفته سفیر، در شب کودتا دکتر ظریف با همتای ترکیه ای خود مولود چاوش اوغلو چند بار تماس گرفت و پس از شب کودتا نیز در مجموع شش بار با یکدیگر تماس تلفنی داشتند و دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دکتر لاریجانی رئیس مجلس با اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ترکیه گفت و گو کرد که این تماس ها در ایرنا و رسانه های کشورمان بازتاب گسترده داشت.

طاهریان با تاکید بر این که موضع گیری ایران در قبال کودتا برخاسته از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: رسانه های کشورمان نیز در کودتا موضع روشنی را داشتند و ایرنا تغذیه خبری خوبی برای بازتاب این رویداد در رسانه های ایران شد.

وی افزود: سکوت خبری رسانه های ترکیه و واکنش نشان ندادن مقامات ترکیه به موضع گیری های صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال این مساله، برای افکار عمومی کشورمان سئوال انگیز شده است.

شایان ذکر است، مقامات بلندپایه ترکیه اعم از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر خارجه ترکیه در سخنرانی های خود در مجامع عمومی و گفت و گو با اصحاب رسانه های خارجی که بعداز کودتای نافرجام به عنوان بخش مهمی از فعالیت دیپلماسی عمومی به آن روی آورده اند، به طور سنجیده ای از رویکرد غرب به کودتا ، به شدت انتقاد کرده و حتی آنها را به جانبداری از کودتا محکوم نموده و از اینکه یک مقام بلند پایه ای از غرب در بعداز کودتا به ترکیه نیامده، به شدت گلایه کرده اند.

مقامات ترکیه در بیان نام کشورهای حامی دولت و ملت ترکیه در قبال کودتای نافرجام به یکی دو کشور از جمله  روسیه و قطر اشاره کرده ولی به هر دلیل به نام ایران در این میان اشاره نکرده اند.


در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |