داعش و دیگر پدیده های افراطی هیچ گونه مناسبتی با اسلام و مسلمانان ندارند

ابراهیم طاهریان سفیرجمهوری اسلامی ایران درمراسم ضیافت افطار سفارت ایران در آنکارا با آقاي صلاح الدين دميرتاش رهبر حزب دموکراتيک خلق جمهوری ترکیه دیدار نمود.

در این مراسم آقاي دميرتاش ضمن تقدير و تشکر از دعوت به عمل آمده و آشنائي با سفير جديد جمهوري اسلامي ايران در ترکيه ابراز امیدوراری نمود با توجه به رفع تحریم ها  و حل و فصل موضوع هسته ای ایران با گروه 1+5 و ایجاد فضای جديد روابط سیاسی ،فرهنگی و اقتصادی میان ایران و ترکیه توسعه و تعمیق يابد.

رهبر حزب دموکراتيک خلق جمهوری ترکیه با  تاکيد بر اهمیت مبارزه مشترک دو کشور با پديده افراط گرايي در منطقه، همکاري بیش از پیش کشورهاي اسلامي برای جلوگيري از شکل گيري سايکس پيکوي جديد در منطقه را ضروری ارزیابی و در این راستا بهبود و گسترش مناسبات کشورش با همسايگان را امری مهم توصیف نمود.

وی در مورد تحولات در مناطق کرد نشین گفت : تنها راه حل براي رفع مشکلات کردهاي ترکيه ، سوريه و عراق گفتگو،تعامل و همکاری با دولت هاي مرکزي است .

در پایان دمیرتاش ابراز اميدواري نمود که برای دیدار با مقامات ایران در فرصتي مناسب به جمهوري اسلامي ايران سفر نمايد.

در این دیدار طاهريان سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن ابزاز خشنودی نسبت به آشنایی ،دیدار وگفتگو با مقامات سطوح مختلف ترکیه و یادآوری اهمیت موضوع تلاش مشترک براي شناخت اشکال مختلف افراط گرايي که به ویژه در حال حاضر تحت عنوان داعش و مرتبطین با آن در منطقه و جهان فعال گردیده است گفت :  امنيت يک عنصر جمعي و پيوسته است و براي رسيدن به امنيت و توسعه بايد عواملي هم چون دموکراسي ، توسعه انساني و هم زيستي مسالمت آمیز میان اقوام و مذاهب را مد نظرقرار داد.

سفیر ایران در مورد ضرورت مبارزه مشترک با پدیده افراط و این که مقابله با آن نیازمند همکاری جمعی کشورها اسلامی است افزود:  داعش و دیگرپدیده های افراطی هیچ گونه مناسبتی با اسلام و مسلمانان ندارند .آنها با استفاده از شرایط منطقه به سفارش خارجی نا امنی و بحران را در جهت اهداف دشمنان اسلام توسعه می دهند . امیدواریم با هوشمندی و همکاری جمعی کشور های منطقه ریشه تروریسم و گروهای افراطی مانند داعش خشگانده شده و صلح ، ثبات و امنیت مجددا به منطقه بازگردد.

طاهریان با اشاره به الویت های ماموریتش در ترکیه گفت: اولويت اول سفارت ایران و سرکنسولگری های استانبول ترابوزان و ارزروم ، توسعه روابط اقتصادي ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه است . بنابر این مصمم هستیم تا در جهت تحقق هدف گذاري روساي جمهور دو کشور برای رسيدن به حجم 30 ميليارد دلاری، در امر ارتقاءسطح مبادلات اقتصادی دو کشور تلاش نماییم .

در اين ديدار طرفین ضمن تاکيد بر حفط تماميت ارضي سوريه، تنها راه حل برون رفت بحران سوریه را سياسي ارزيابي نمودند. 

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |