بستر مبادلات ارزی و بانکی میان ایران و ترکیه برقرار گردیده است

ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در مراسم ضیافت افطار و دیدار با مدیران  دفاتر رسانه های شاخص ترکیه در محل سفارت ، با تشریح روند روبه توسعه  همکاری های ایران و ترکیه ، سیاست های اصولی ایران را در فضایی صمیمی تشریح نمود

طاهریان در این ملاقات با اشاره به این که موارد اشتراک ، اتحاد و اتفاق نظر تاریخی میان  ایران و ترکیه در عرصه های مختلف سیاسی ،فرهنگی و اقتصادی گفت : ما فهرست طولانی و مشترک از تفاهم ، همراهی و همدلی در طول تاریخ داریم و مولانا  مظهرصمیمت میان ماست .

سفیر ایران در ترکیه  با اشاره به روند رو به توسعه روابط میان ایران و ترکیه و نقشه راهی که با توافق روسای جمهور و هیات وزیران ایران و ترکیه ترسیم شده است، گفت: به دنبال این هستیم که روابط اقتصادی ، تجاری، فرهنگی و گردشگری میان  ایران و ترکیه بیش از گذشته توسعه و تعمیق یابد .

وی افزود : در دوران پسا تحریم نیز سعی داریم توسعه روابط مان  را با مد نظر قرار دادن همکاری در شرایط سخت گذشته ، در اولویت قرار دهیم .

طاهریان  با اشاره به ماموریت  نمایندگی و سر کنسولگری های ایران در ترکیه و اینکه  ساختار های این نمایندگیها برای تحقق هدف سی میلیارد دلاری در سال بسیج کردیده  است ، گفت :  امیدواریم نقشه راهی که توسط روسای جمهوری و دو دولت تعیین شده را با موفقیت به جلو رهنمون سازیم .

وی با تاکید  به این که تمرکز دولت تدبیر و امید آقای روحانی برای توسعه روابط در تقویت بخش خصوصی است و دنبال بازرگانی دولتی نیستیم، افزود: ما برای توسعه روابط بخش های خصوصی آن چه  لازم است را فراهم خواهیم نمود تا روابط و همکاری های بخش های خصوصی را به شکل معتبر و سود آور گسترش دهیم.

طاهریان افزود: در بعضی حوزه ها اولویت های دو کشور می تواند متفاوت باشد و ایران آماده گفت و گو با طرف ترکیه در هر زمینه ای است. می خواهیم روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور را به بهترین شکل رو به جلو حرکت دهیم.

وی تصریح نمود، دیگر کارگزاران ایران و ترکیه هم موظف شده اند تا شرایط لازم را برای اجرایی شدن هدف گذاری انجام شده توسط دو دولت در کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری را تسهیل کنند.

طاهریان در مورد ایجاد  تسهیلات لازم  برای مبادلات ارزی گفت : در حال حاضر ترکیه جزو اولین کشورهایی است که مبادلات تجاری با آن هم به لیر و هم با یورو انجام می شود. سوئیفت فی مابین هم فعال شده است . بخشی از دارایی های ایران نیز از طریق بانک ترکیه به ایران منتقل شده است. آن چه بسیار مهم بود این است که شرایط و بستر مبادلات ارزی و بانکی میان ایران و ترکیه برقرار گردیده است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه در دو دهه اخیر چهارده موافقتنامه در زمینه های مختلف به ویژه انرژی بین دو کشور امضا شده و نیز در سفر جناب آقای روحانی به ترکیه انتظارات خیلی زیادی برای  احیای توافقات ، توسعه و تعمیق همکاری های جدید مطرح شد، چه چشم اندازی  برای روابط می بینید، گفت:  قطعا چشم انداز پیش رو مطلوب و روشن است . ترکیه همسایه مهم و اولویت دار ما است . روسای جمهور مان  دو نماینده و وکیل ویژه برای توسعه مناسبات تعیین کرده اند همه مواردی را که بخش های مختلف از جمله بخش خصوصی  آمادگی داشته باشند ، فراهم خواهند کرد . در حوزه انرژی همکاری های خوبی بین دو کشوربرقرار است و زمینه های زیادی هم برای  کار مشترک در حوزه های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری وجود دارد .

سفیر ایران با در پاسخ به سئوالی در خصوص تشریح وضعیت  منطقه موضوع تروریسم و افراط و الویت های ایران در این باره  گفت : در شرایط کنونی از جمله مهمترین الویت ها برای ما موضوع افراط گرایی است.  منظورم از افراط هر جریانی که به نام اسلام، خدا و رسول خدا خون انسان ها را می ریزد ، است.

وی افزود :  انفجار و ترور در آنکارا ،استانبول ،پاریس ، بلژیک ، آمریکا، بغداد و افغانستان ... فرقی ندارد . اسلام، دین صلح و رحمت است . اسلام به هیچ وجه اجازه نداده به نام خدا خون مردم ریخته شود.

طاهریان گفت : کدام مسلمان تربیت یافته در مکتب اسلام و نبی رحمت /ص  می تواند سر یک انسان بیگناهی را قطع و بمب گذاری انتحاری انجام دهد و به این امر افتخار کنند .

وی تصریح نمود : موضوع  افراط در دو دهه گذشته وخصوصا در  سالهای اخیر به حیثیت اسلام ، مسلمانان و امنیت منطقه و جهان بشدت  صدمه زده است. اگر کشورهای اسلامی خصوصا کشورهایی که در تولید امنیت و ثروت در جهان اسلام نقش دارند، وارد عمل نشوند و برای تفسیر افراط به یک قرائت مشترک نرسند، امکان برخورد و مقابله با این جریان انحرافی شوم دشوار خواهد شد.

سفیر ایران تصریح نمود : من براساس تجربه می گویم هر جا باد کاشته شود، طوفان درو می شود. جریان افراط جریانی است که به شدت پیچیده و ناجوان مردانه عمل می کند ، کشورهایی که در گذشته در راستای منافع خود جریان افراط را خلق نموده ، برای توسعه آن سرمایه گذاری  و از آنها حمایت نموده اند  هم  اینک در معرض خطر قرار گرفته و  متحمل هزینه و خسارت شده اند . بنا بر این ما امیدواریم سیاست های مخرب حمایت از افراط وتروریسم که منطقه و جهان را بشدت تحت تاثیر قرارداده سریعا متوقف شود .

طاهریان در پاسخ به اینکه شایعاتی  راجع به توافق و یا تفاهم آمریکا و روسیه در مورد  پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه مطرح است  نظرایران در این باره چیست ، گفت : دراین مورد اطلاعی ندارم ،  ولی معتقدیم  این که شکل  ، نوع ساختار و فضای سیاسی یک کشور چگونه باشد، این موضوع مربوط به ما نیست. این را باید مردم آن کشور تصمیم بگیرند. ولی یک نکته برای ما مهم است و آن را با صدای بلند اعلام می کنیم . ما از یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنیم.

وی افزود : خوشبختانه ایران و ترکیه در این زمینه توافق نظر دارند. ما نه تنها از تمامیت ارضی سوریه بلکه تمامیت ارضی کشور عراق و همه کشورهای همسایه مان حمایت می کنیم. در گذشته این سیاست را نسبت به افغانستان داشتیم و هزینه سنگینی هم پرداختیم. ما در شرایطی که در غرب و جنوب کشور درگیر جنگ طولانی تحمیلی صدام بودیم با تمام قدرت از تمامیت ارضی افغانستان هم حمایت کردیم ، در مورد  سوریه و عراق هم این گونه خواهد بود.

سفیر ایران در پاسخ به سئوالی در خصوص  امکان ایجاد تغییر در رویکرد و سیاست خارجی ترکیه نسبت به سوریه و روسیه گفت : اتخاذ تصمیم برای این تغییر رویکرد به مقامات ترکیه مربوط است .

وی افزود : ما یاد گرفتیم و معتقدیم که امنیت و توسعه ترکیه جزو منافع ما است، اگر بخواهیم خانه خود را امن کنیم باید خانه همسایه مان هم  امن باشد. توسعه هم همین طور. اصولا توسعه و امنیت دو عنصر به هم پیوسته است. خصوصا این که امنیت یک عنصر جمعی است. یک کشور هر چقدر مقتدر باشد امکان برقراری امنیت بدون توجه به امنیت همسایگانش ممکن نیست. ما روابط متکی به احترام و اعتماد متقابل  با همسایگان مان را دنبال می کنیم . ما به دوستان مان بارها اعلام کرده ایم که راجع به همه موضوعات حاضر به همکاری ، گفتگو و تعامل هستیم  . 

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |