اقتصاد ایران و ترکیه مکمل یکدیگرند

رئیس واعضاء (شورای روابط اقتصاد خارجی ترکیه DEIK ) بخش شورای بازرگانان ترکیه با ایران، امروز با آقای طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران و کارکنان بخش های اقتصادی سفارت دیدار و پیرامون امکان توسعه همکاری های اقتصادی تجاری میان دو کشور گفتگو نمودند .

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به تاکید روسای جمهور دوکشورو تعیین وکیل و نمایندگان ویژه از سوی ایشان برای پیشبرد روابط گفت:  مقامات عالی دو کشور ایران و ترکیه همواره نسبت به اهمیت توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری برای رسیدن به چشم انداز 30 میلیاردی با الویت توسعه همکاری ها در بخش های خصوصی تاکید نموده اند . در راستای تحقق این عزم دوجانبه ، دستگاه دیپلماسی دو کشور هم همه تمام توان خود را معطوف به این مسیر نموده است . همچنین آقایان جودت ایلماز ازطرف جناب آقای اردوغان و واعظی از طرف جناب آقای روحانی به عنوان وکیل و نماینده تام الاختیار جهت حل وفصل مشکلات و پیشبرد روابط فی مابین تعیین شده اند .

طاهریان با اشاره به تجربه موفق ترکیه درحوزه های مختلف اقتصادی ،تجاری گفت :  ایران آمادگی دارد از کلیه تجربیات در بخش های مختلف اقتصادی ترکیه استفاده نموده و از توسعه روابط میان بخش های خصوصی دو کشور هم به صورت جامع حمایت نماید .

سفیر ایران در آنکارا نشست بخش خصوصی دو کشور در حضور معاون اول محترم رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه در اتاق بازرگانی ایران در اواخر سال گذشته را تجربه ای استثنایی دانسته و این نشست را نشانه جدیت مقامات ایران و ترکیه درجهت حمایت ازگسترش روابط میان بخش های خصوصی دو کشورارزیابی نمود .

طاهریان  با اشاره به این که اقتصاد ایران و ترکیه مکمل یک دیگرند ومی توانیم  همکاری فرا منطقه ای اقتصادی و تجاری را هم برقرار نماییم ، گفت : اصلاح زیر ساخت ها خصوصا رفع موانع گمرکی ، امور مرزی و تسهیل و توسعه امور حمل و نقل از اقدامات ضروری است که می تواند منجر به توسعه مشارکت میان بخش های اقتصادی و تجاری دو کشور برای کارمشترک در حوزه فرامرزی مان باشد .

در این دیدار آقای بیلگین آیگول شورای بازرگانان ترکیه با ایران با ابراز خشنودی از ورود سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران به ترکیه، ضمن معرفی اعضای شورا، خواستار تلاش مضاعف سفیر و اعضاءبخش اقتصادی سفارت در جهت مساعدت برای کمک به تجار جهت گسترش ارتباطات و مناسبات اقتصادی میان دو کشور شد.

در این نشست اعضای شورای بازرگانان ترکیه با ایران دیدگاه ها ونقطه نظرات خود را در خصوص مسائل اقتصادی تجاری ابراز نمودند . رفع مشکل حمل و نقل ، رفع مشکل رانندگان کامیون ها در دروازه های دو کشور ، حل وفصل مسائل گمرکی ، ایجاد تسهیلات لازم و رفع موانع سرمایه گذاری در ایران و تخصیص  مشوق های لازم برای سرمایه گذاران ترک  در ایران از جمله نکات مطرح شده از سوی حاضرین بود.


در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |