ایرانیان مقیم خارج، سفرای كشور هستند

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران درجمع ایرانیاین مقیم تركیه؛ ایرانیان مقیم خارج، سفرای كشور هستند،همه ایرانیان باید در مسیر توسعه و آبادانی ایران عزیز سهیم باشند، برنامه و اراده دولت، گسترش روابط با همه كشورها بویژه همسایگان است.

رییس‌ جمهوری، ایرانیان مقیم خارج را سفرای جمهوری اسلامی ایران توصیف كرد و اظهار داشت: هموطنان حاضر در كشورهای خارجی می‌توانند نقش بسیار مهمی در راستای توسعه روابط ایران با سایر كشورهای جهان ایفا كنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی شامگاه پنجشنبه در دیدار با ایرانیان مقیم تركیه در استانبول گفت: دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود به مردم قول داده بود تا در راستای حل و فصل مسأله هسته‌ای تلاش كند و در این راستا توانست در یك مذاكرات بسیار پیچیده با ابعاد گوناگون حقوقی، سیاسی، فنی و اقتصادی؛ این مسأله را با موفقیت به سرانجام برساند.

رییس‌ جمهوری، اتحاد و انسجام مردم، حمایت و هدایت‌های مقام معظم رهبری از مذاكره‌كنندگان و دیپلماتهای قوی و توانمند را عوامل دستیابی به توافقی بزرگ و تاریخی برشمرد و خاطر نشان كرد: توافق ایران با ۱+۵، مصالح و منافع ملی را به خوبی تثبیت كرد و ما توانستیم حق ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را كه سال‌ها از سوی نهادهای بین‌المللی و قدرت‌های بزرگ تحریم شده بود، بازستانیم.

دكتر روحانی افزود: احقاق حق ملت ایران و لغو قطعنامه‌هایی كه به ناروا علیه ایران صادر شده بود، كار سخت و پیچیده‌ای بود كه هنوز ابعاد و پیچیدگی این مسأله به طور كامل برای مردم تبیین نشده است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینكه دولت توانست با پشتیبانی آراء مردم به خوبی در این مسیر گام بردارد، اظهار داشت: امروز شاهد اجرایی شدن این توافق هستیم و به واسطه آن كارآفرینان، سرمایه‌گذاران و شركت‌های گوناگونی از سراسر جهان برای سرمایه‌گذاری و همكاری به سمت ایران روی آورده‌اند.

دكتر روحانی با تأكید بر ضرورت استفاده مناسب از فرصتهای ایجاد شده پس از اجرای برجام، افزود: امروز وظیفه بزرگی بر عهده كارآفرینان و بخش خصوصی كشور است تا بتوانند از این فرصت خوب در جهت جذب سرمایه‌گذاری‌ها و استحكام بخشیدن به اقتصاد ملی استفاده كند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار ثبات، آرامش و صلح در همه كشورها بویژه كشورهای منطقه و همسایگان خود است، گفت: امروز ایران كشوری با ثبات و امن در منطقه است و شرایط و بسترهای مناسبی برای سرمایه‌گذاری در آن وجود دارد كه می‌توانیم به بهترین شكل از آنها استفاده كنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینكه مردم دیگر كشورها از طریق ارتباط با ایرانیان مقیم خارج از كشور می‌توانند با فرهنگ و خصوصیات اخلاقی و رفتاری ملت ایران آشنا شوند، گفت: برنامه و اراده دولت برپایه گسترش روابط با همه كشورها بویژه همسایگان است و امروز نسبت به گذشته شرایط بهتری ایجاد شده كه باید از آن در راستای توسعه مناسبات و همكاری‌ها با دیگر كشورها استفاده كنیم.

دكتر روحانی با اشاره به جایگاه تأثیرگذار و ارزنده متخصصان، اندیشمندان و محققان ایرانی در خارج از كشور، گفت: همه ایرانیان باید در مسیر توسعه، پیشرفت و آبادانی ایران عزیز كوشا و سهیم باشند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به این كه هیچ كشوری نمی‌تواند، بدون ارتباط با دیگر كشورها در مسیر رشد و پیشرفت حركت رو به جلویی داشته باشد، ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با تركیه است و ایرانیان مقیم این كشور می‌توانند در راستای گسترش روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف نقش بسزایی ایفا كنند.

دكتر روحانی افزود: توسعه مناسبات ایران و تركیه مطمئناً به نفع دو كشور و سایر كشورهای منطقه خواهد بود.

رییس جمهوری در این مراسم با اشاره به وقوع سیل در برخی از مناطق كشور، گفت: برای رسیدگی به مشكلات این حادثه دستورات لازم به معاون اول رییس‌ جمهوری داده شده كه امیدواریم هر چه سریع‌تر، آسیب‌ها و مشكلاتی كه در برخی مناطق كشور بوجود آمده برطرف شود.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |