منبع اصلی تولید خشونت و افراطی گری رژیم صهیونیستی است

رییس جمهوری اسلامی ایران در سیزدهمین نشست سران OIC طی سخنانی مبسوط مهمترین مسائل جهان اسلام و خطرات پیش روی جهان اسلام را ترسیم نمود وی گفت : همواره باید خطر رژیم صهیونیستی را به‌عنوان منبع اصلی تولید خشونت و افراطی‌گری به خاطر داشت و پذیرفت كه استمرار قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین حاكی از سرشت خشونت‌آمیز رژیمی است كه با تغافل جامعه جهانی و بویژه قدرت‌های غربی به سبعیت خود ادامه می دهد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سخنانی در سیزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو سازمان همكاری‌ اسلامی در سخنانی اظهارداشت: جهان اسلام سزاوار آن نیست كه در موج ناامنی، خشونت و تروریسم سازمان‌یافته درغلطیده و مبتلابه عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی همه‌جانبه شود بلكه سزاوار آن است كه بر جایگاهی برتر بنشیند و این ممكن نیست مگر آنكه با دغدغه بیشتر به وضعیت كنونی و دنیای پیرامونی خویش بیندیشیم.          
وی تصریح كرد: اگر كمك‌های مالی و نظامی، به برخی گروه‌های ضد اسلام امكان داد كه نام اسلام را به گروگان بگیرند و چهره زیبای اسلام را به جنایت و آدمكشی بیالایند و برای توطئه زشت اسلام هراسی، شاهد و بهانه بسازند، چگونه می‌شود از سلم و سلام اسلام دفاع كرد؟        
رییس جمهوری خاطرنشان كرد : اگر صدها میلیارد دلار از ذخایر و منابع امت اسلامی به‌جای آن كه صرف رشد و اشتغال جوانان شود، به بهانه هراس‌های موهوم، صرف پر كردن زرادخانه‌های نظامی شد و علیه یكدیگر بكار رفت، چگونه می‌توان از وحدت سخن گفت و جوانان را به رعایت اصول كرامت و بركت اسلامی متقاعد كرد؟        
روحانی تصریح كرد: نباید از اجلاس سازمان همكاری اسلامی كه به نام وحدت برگزارشده است هیچ‌گونه پیامی كه به تفرقه در میان امت اسلامی دامن بزند، برخیزد و هر حركت تفرقه‌افكنانه‌ای بی‌اعتبار است.         

متن كامل سخنان رییس جمهوری در اجلاس استانبول به این شرح است:    
بسم‌الله الرحمن الرحیم           
وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا  
جناب آقای اردوغان؛   
رئیس‌جمهور محترم كشور برادر تركیه و رئیس اجلاس سران سازمان همكاری اسلامی
روسای محترم كشورهای اسلامی؛      
خانم‌ها، آقایان؛            
در آغاز مایلم ضمن تبریك به جنابعالی، از میهمان‌نوازی گرم دولت و ملت تركیه قدردانی نموده و برایتان سعادت و موفقیت آرزو نمایم.
امروز كه با شعار 'وحدت و همبستگی برای عدالت و صلح' در شهر زیبا و تاریخی استانبول گرد هم آمده‌ایم، فرصت مناسبی است تا به سرنوشت مشترك تمامی مسلمانان در جهان، بیندیشیم.           
تنها چند قرن پیش، زمانی كه تمدن بزرگ اسلامی در اوج قدرت و اقتدار خویش قرار داشت، شاید كسی تصور نمی‌كرد روزی جهان اسلام گرفتار این‌همه ضعف و سكون شده و در برابر تمدن غربی، كه در رشد فكری و علمی، وامدار مسلمانان بوده است، در موضع ضعف قرار گیرد و یا آن روز كه تمدن اسلامی همه نحله‌های فكری و اقوام و طوایف مختلف را در درون خود جای‌داده و همزیستی مسالمت‌آمیزی را بین آنان برقرار كرده بود، شاید كسی تصور نمی‌كرد روزی چنان فرقه‌گرایی و افراطی‌گری در بین مسلمانان شایع شود كه كشته شدن مسلمان به دست مسلمان به امری عادی بدل گردد.      
واقعیت آن است كه افول تمدن اسلامی از زمانی آغاز شد كه قدرت‌های بزرگ اسلامی به‌جای هم‌افزایی به درگیری بی‌حاصل با یكدیگر پرداختند و زمینه را برای تهاجم‌های خارجی فراهم كردند.       
و اكنون متأسفانه تاریخ تكرار می‌شود

. هجوم همه‌جانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و بخصوص فكری و اعتقادی به جهان اسلام مجدداً شدت گرفته است ولی این بار به شكلی جدید و با استفاده از اسلام علیه اسلام و مذهب علیه مذهب، گروه‌های افراطی و تكفیری، كه همگان می‌دانند از كجا و چگونه شكل‌گرفته‌اند و چطور حمایت می‌شوند، به خشن‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین شكل ممكن مسلمان و غیرمسلمان را قتل‌عام می‌كنند.          خشونت محض بر عطوفت اسلامی غلبه كرده و ارزش‌های جاهلی جایگزین ارزش‌های اخلاقی اسلام شده است. متأسفانه این سبعیت تحت نام و لوای اسلام صورت می‌گیرد و قربانی اصلی در این میان «اسلام» است و اصول و ارزش‌های آن.    
جهان اسلام سزاوار آن نیست كه در موج ناامنی، خشونت و تروریسم سازمان‌یافته درغلطیده و مبتلابه عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی همه‌جانبه گردد. بلكه سزاوار آن است كه بر جایگاهی برتر بنشیند؛ و این ممكن نیست مگر آنكه با دغدغه بیشتر به وضعیت كنونی و دنیای پیرامونی خویش بیندیشیم؛
این عمل ماست كه مبنای قضاوت مردم جهان اسلام در مورد اسلامیت رفتار ما قرار می‌گیرد نه ادعاها و القاب و عناوین ما.      
اگر كمك‌های مالی و نظامی، به برخی گروه‌های ضد اسلام امكان داد كه نام اسلام را به گروگان بگیرند و چهره زیبای اسلام را به جنایت و آدمكشی بیالایند و برای توطئه زشت اسلام هراسی، شاهد و بهانه بسازند، چگونه می‌شود از سلم و سلام اسلام دفاع كرد؟ 
اگر صدها میلیارد دلار از ذخایر و منابع امت اسلامی به‌جای آنكه صرف رشد و اشتغال جوانان شود، به بهانه هراس‌های موهوم، صرف پر كردن زرادخانه‌های نظامی شد و علیه یكدیگر بكار رفت، چگونه می‌توان از وحدت سخن گفت و جوانان را به رعایت اصول كرامت و بركت اسلامی متقاعد نمود؟           
جمهوری اسلامی ایران، از همان روزی كه عهده‌دار ریاست هشتمین اجلاس سران سازمان همكاری اسلامی در تهران شد تا زمانی كه ایده «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» (WAVE) را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح نمود، بر یك‌سخن محوری تكیه داشت؛ و آن اینكه گفتگو و تعامل سرآغازِ درك دردها و مسائل اساسی زمانه و درمان مؤثر آن‌هاست. ما باید به نام اسلام در ائتلاف جهانی برای صلح و مقابله با خشونت، پیشگام باشیم؛ و امنیت پایدار و حیات مطمئن و حقوق همه‌جانبه انسان را به منطقه و جهان بازگردانیم.     
اسلام به ما آموخته است كه جنایت به هر نامی و در هر مكانی كه انجام شود، جنایت است؛ چه در سرزمین مظلوم فلسطین باشد و چه در لاهور و بیروت و دمشق و استانبول و یا در نیویورك و پاریس و بروكسل. مهم آن است كه ریشه‌‌ها و زمینه‌ها را به‌درستی بشناسیم و با عزمی استوار و اراده‌ای راسخ، درصدد مقابله با همه صورت‌های آن برآییم.           
بنام جمهوری اسلامی ایران برای نیل به این مقصود با صراحت اعلام می‌كنم كه:      
1ـ باید به اولویت گفتگو و اتخاذ راه‌حل‌های دیپلماتیك در میان كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی، برای حل همه اختلافات وفادار ماند؛ تا سوءظن‌های سیاسی و تاریخی و غفلت از مداخله‌ها و نقش‌آفرینی قدرت‌های بزرگ و صهیونیسم اولویت گفتگو را تحت‌‌الشعاع تصمیمات شتاب‌زده و آرایش‌های خاص سیاسی قرار ندهد.       
2 ـ باید امنیت پایدار، پیشرفت علمی و توسعه همه‌جانبه اعضای سازمان همكاری اسلامی را امنیت، پیشرفت و توسعه جهان اسلام دانست و از آن استقبال كرد و اجازه نداد با ایجاد موقعیت‌های هراس‌انگیز و خلق خطرهای موهوم این ضرورت به محاق برود. جمهوری اسلامی ایران از همه اعضای سازمان، مجدانه می‌خواهد كه ظرفیت‌های علمی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی ایران را از آنِ خود نیز دانسته و قدرت آن را قدرت خود بدانند، همان‌گونه كه جمهوری اسلامی ایران همین باور را نسبت به سایر كشورهای اسلامی دارد.   
3ـ باید همواره خطر رژیم صهیونیستی را به‌عنوان منبع اصلی تولید خشونت و افراطی‌گری به خاطر داشت و پذیرفت كه استمرار قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین و عمدتاً زنان و كودكان، در سرزمین‌های اشغالی و حملات غیرانسانی و محاصره غزه، حاكی از سرشت خشونت‌آمیز رژیمی است كه متأسفانه با تغافل جامعه جهانی و بخصوص قدرت‌های غربی به سبعیت خود ادامه می‌دهد.          

عالی‌جنابان،
جمهوری اسلامی ایران با دوری از هرگونه تنش و بی‌ثباتی در منطقه، باسیاست منطقه‌ای و بین‌المللی شفاف خود، همواره در راستای گسترش همبستگی و وحدت امت اسلامی تلاش نموده، تقویت روابط با كشورهای اسلامی را از اولویت‌های اصلی خود قرار داده و بر این اعتقاد راسخ است كه حل‌وفصل اختلافات و سوءتفاهمات صرفاً از مسیر دیپلماتیك و با استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز و انجام مذاكرات میسر می‌باشد. به همین دلیل ما علاقه‌مندیم مشكلات احتمالی با دیگر كشورها را از مسیر اخوت اسلامی، حسن هم‌جواری و باور به خیر عمومی امت اسلامی، حل‌وفصل نماییم و آمادگی داریم تا با رایزنی، مشورت و تعامل سازنده، فضای لازم را برای رفع ابهامات و زدودن اختلافات، از طریق گفتگو و مفاهمه فراهم‌سازیم.      
رهبران گرامی كشورهای اسلامی؛      
برای همه روشن است كه نه عربستان مشكل ایران است؛ و نه ایران مشكل عربستان. مشكل اصلی، جهل و تعصب و خشونت‌ورزی است. معضل همه ما، اختلافات در جهان اسلام است.            
جمهوری اسلامی ایران همواره پشتیبان كشورهای اسلامی و مسلمانان در برابر تجاوز و تهدید و اشغال و تروریسم بوده و هست.  
آن روز كه صدام به كویت تجاوز كرد؛ این ایران بود كه قبل از همه این تجاوز را محكوم نمود و به آوارگان كویتی و عراقی پناه داد؛           
آنگاه‌كه تروریست‌های تكفیری به دروازه‌های بغداد و اربیل نزدیك شدند، این ایران بود كه در برابر تهاجم وحشیانه آن‌ها به كمك ملت و دولت عراق شتافت؛       
آنگاه‌كه دمشق در معرض اشغال و نابودی تروریست‌ها قرار گرفت این ایران بود كه در كنار سوریه ایستاد؛
زمانی كه غزه مورد تجاوز صهیونیست‌ها قرار گرفت، حزب‌الله رشید و ‌ایران در كنار ملت فلسطین ایستادند؛ و روزی هم كه لبنان مورد تجاوز آن‌ها قرار گرفت بازهم حزب‌الله بود كه در پیشاپیش مردم لبنان درصحنه نبرد قرار گرفت.            
اگر روزی تروریست‌ها و متجاوزان بخواهند هر كشور اسلامی و یا اماكن مقدس اسلامی را تهدید كنند و از ما كمك خواسته شود، بی‌درنگ آماده كمك به مسلمانان مظلوم خواهیم بود.   

خانم‌ها و آقایان؛          
از اجلاس سازمان همكاری اسلامی كه به نام وحدت برگزارشده است، نباید هیچ‌گونه پیامی كه به تفرقه در میان امت اسلامی دامن بزند برخیزد؛ و هر حركت تفرقه‌افكنانه‌ای ازآنجاكه اجماع این سازمان و امت اسلامی را به همراه ندارد و با فلسفه تشكیل این سازمان در تعارض است، قطعاً بی‌اعتبار است.   
ما به‌حكم رحمانیت و عقلانیت اسلامی، وظیفه‌داریم كه هرگونه غبار خشونت و افراطی‌گری و فرقه‌گرایی را از چهره دین، بزداییم؛ و با تمسك به قرآن كریم كه:   
«
و كَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّهً وَسَطًا لِّتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَي النَّاسِ وَ یَكُونَ الرَّسُولُ عَلَیْكُمْ شَهِیدًا»
جهان اسلام را الگوی جامعه «میانه و معتدل»، در دنیای پیش‌رو سازیم.        
از توجه شما سپاسگزارم.       
والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته    

سیزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو سازمان همكاری‌ اسلامیOIC با شعار «اتحاد و همبستگی برای عدالت و صلح»، در شهر استانبول تركیهدر حال برگزاری است . در این اجلاس مهمترین مسائل جهان اسلام و منطقه ازجمله وضعیت اسف بار فلسطینیان ، ادامه تجاوز گری و جنایت های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، ضرورت مساعدت و همکاری مشترک برای برقراری صلح و ثبات در سوریه،‌ یمن،‌ لیبی،‌ افغانستان، سومالی،‌ مالی،‌جامو،‌كشمیرو موضوع درگیریهای اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |