با شعار یك پارچگی و همبستگی برای عدالت و امنیت نشست سران oic  آغاز شد

سيزدهمين نشست سران سازمان همكاري اسلامي با حضور دكتر حسن روحاني رياست جمهوري اسلامي ايران و به ميزباني رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه با تلاوت آياتي از كلام الله مجيد، رسما كار خود را آغاز كرد .دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري كشورمان از جمله سخنرانان این نشست خواهند بود.

این نشست از امروز به مدت دو روز در استانبول به کار خود ادامه خواهد داد . شعار نمادین نشست  OICیكپارچگی و همبستگی برای عدالت و امنیت خواهد بود . در نشست سران سازمان همکاری های اسلامی  بيش از 30 كشور در سطح رئيس جمهور و رئيس دولت حضور دارند. همزمان با اين نشست، تركيه رياست دوره اي سازمان همكاري اسلامي را براي يك دوره سه ساله از مصر تحويل خواهد گرفت .

رئيس جمهوري اسلامي ايران در حاشيه اين نشست ديدارهاي دوجانبه اي با سران كشورهاي اسلامي هم  انجام خواهد داد.

دکترحسن روحاني روز گذشته پيش از حركت از تهران در فرودگاه گفت: اميدواريم نشست استانبول براي رفع اختلافات و تقويت وحدت در دنياي اسلام، راه گشا باشد.

وی افزود: مشكل افراطي‌گري و تروريسم با همكاري همه كشورها قابل حل و فصل است.

رييس جمهوري، تروريسم، افراط گرايي و فرقه گرايي را از معضلات كنوني جهان اسلام برشمرد و با اشاره به اجلاس سران كشورهاي اسلامي در استانبول تاكيد كرد كه جمهوري اسلامي ايران اميدوار است در اين نشست براي رفع اختلافات و تقويت وحدت در دنياي اسلام و بويژه در زمينه هماهنگي براي مبارزه با تروريسم ، بحث هاي راه گشايي مطرح شود.

رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه نيز در آستانه اين نشست گفته است: ما به عنوان مقاماتي كه بدون توجه به شيعه و سني، آفريقايي و آسيايي، سياه و سفيد، فقير و ثروتمند، مسئوليت انساني را بر دوش داريم، گردهم مي آئيم.

وي ابراز اميدواري كرده كه نشست استانبول براي دنياي اسلام كه از كشمكش هاي داخلي تضعيف شده، موجب تقويت امت اسلامي و عدالت شود.

در اجلاس  OIC  مهمترین مسائل جهان اسلام و منطقه ازجمله وضعیت اسف بار فلسطینیان ، ادامه تجاوز گری و جنایت های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، ضرورت مساعدت و همکاری مشترک برای برقراری صلح و ثبات در سوریه،‌ یمن،‌ لیبی،‌ افغانستان، سومالی،‌ مالی،‌جامو،‌كشمیرو موضوع درگیریهای اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند داد.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |