نخست وزیر و تیم اقتصادی ترکیه درتهران

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در همایش اقتصادی ایران و ترکیه با فعالان بخش خصوصی دیدار کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در جمع فعالان بخش خصوصی و نخست‌وزیر جمهوری ترکیه با تاکید بر این که بخش خصوصی دو کشور میدان‌دار توسعه همکاری هستند، گفت: ایران و ترکیه دو کشور مهم، بزرگ و تاثیرگذار در منطقه و حتی جهان هستند.

وی در این همایش افزود: این دو کشور علاوه‌بر روابط دو جانبه باید به حل مشکلات منطقه به عنوان دو کشور اسلامی نیز بیندیشند. به گفته وی سال‌ها پیش هدف‌گذاری 30 میلیارد دلاری با ترکیه در دستور کار قرار گرفت که به‌دلیل تحریم‌ها محقق نشد، اما در حال حاضر با لغو تحریم‌ها می‌توان روابط اقتصادی و تجاری فی‌مابین را گسترش داد.

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی مشکلات به‌دلیل وجود بوروکراسی در دو کشور است، گفت: جلسات رضایت‌بخشی با طرف ترکیه‌ای داشتیم که توافقات خوبی نیز در آن حاصل شد.

 وی ادامه داد: استقرار پنجره واحد گمرکی و رونق گردشگری در دو کشور باید جزو اولویت‌ها قرار گیرد. جهانگیری افزود: تعرفه ترجیحی که سال گذشته منعقد شد، باید به‌طور کامل اجرایی و در نهایت باید تمام این عوامل به سرمایه‌گذاری مشترک ختم شود.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیرجمهوری ترکیه در این همایش گفت: روابط دو کشور در دوران طلایی خود به‌سر می‌برد.

وی افزود: در حال حاضر 160 بازرگان ترکیه‌ای در ایران حضور دارند که بزرگ‌ترین هیات تجاری اعزامی ترکیه هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه برای آغاز همکاری‌ها باید سه فصل را مورد توجه قرار دهیم، گفت:

 اول اینکه اقتصاد دو کشور باید مکمل همدیگر باشند،

دوم اراده سیاسی قوی بین ایران و ترکیه است که برای ترکیه قطعا رابطه با ایران در اولویت قرار بگیرد.

همچنین فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم اقتصادی، سومین فصلی است که در همکاری‌های دوجانبه باید مورد توجه قرار بگیرد.

نخست‌وزیرجمهوری ترکیه گفت: باید بازارهای داخلی دو کشور را هماهنگ کنیم و بوروکراسی برای تجارت نیز برداشته شود

داوود اوغلو با تاکید در مورد اهمیت داشتن اقتصاد آزاد بین دو کشور گفت: سرمایه‌گذاری مشترک و تسهیل در فرآیند گمرکی باید در دستور کار قرار بگیرد. هماهنگی بورس ایران و ترکیه، تولید مشترک برای بازار سوم، ایجاد راهروی ترانزیتی بین دو کشور و سرمایه‌گذاری ترکیه‌ای‌ها در زمینه گردشگری در ایران از دیگر مسائل مورد تاکید اوغلو بود.

محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این همایش با اشاره به آشفتگی موجود در منطقه گفت: تداوم این وضعیت سرمایه‌گذاری در منطقه ما را کاهش می‌دهد.

وی افزود: راه‌حل این موضوع همکاری مشترک بنگاه‌های دو طرف در خاک ایران و ترکیه است. او عنوان کرد: اتکا به توان داخلی و تولید برای بازار خارجی از سیاست‌های اقتصاد ایران است که بستر آن ازسوی بخش خصوصی فراهم می‌شود.
توجه جدی دولت ترکیه به ریزگردها که بزرگ‌ترین تهدید بهداشتی ایران و عراق در آینده برای ترکیه خواهد بود، از دیگر موارد مورد تاکید وی بود.

جلال‌پور اضافه برداشت از دجله و فرات را موجب کم‌آبی و در نهایت ایجاد ریزگردها دانست.

بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران آنکارا 
در گروه: سیاسی, مقالات
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |