نقطه عطفی در روابط تهران و آنکارا

احمد داوود اغلو نخست وزیر جمهوری ترکیه در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد او نخستین مقام ارشد ترکیه است که پس از رفع تحریم‌های ظالمانه ایران و اجرای برجام وارد تهران می‌شود.

اولین سفر نخست‌وزیر جمهوری ترکیه به تهران در شرایط حساس کنونی و با وجود پاره ای اختلاف نظرهای تهران و آنکارا درخصوص سوریه در این برهه از زمان حائز اهمیت فراوان است.

نخست وزیر جمهوری ترکیه پیش از این سفر وجود اختلاف‌نظرها درخصوص برخی مسائل بین‌المللی بین کشورها را طبیعی دانست و افزود : مهم آن است که راه دیالوگ و گفت‌وگو بین کشورها قطع نشود که با ایران هیچ‌گاه چنین چیزی مطرح نبوده است،

برنامه این سفر با هدف توسعه و تحکیم مناسبات و همکاری‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و درپی رایزنی و توافق انجام شده از سوی مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه دو کشور تنظیم شده است.

در سفر داوود اوغلو نخست وزیر جمهوری به ایران ، وزرای اقتصاد، گمرک و تجارت، انرژی، حمل‌ونقل و ارتباطات و توسعه، کارشناسان و مسوولان دولتی و شماری از نمایندگان اصحاب رسانه‌های مهم ، وی را همراهی می‌کنند.

می‌توان گفت که بخش اصلی گفت‌وگوهای دو طرف را مسائل اقتصادی و تجاری و ارتقای سطح مناسبات دوکشور و چگونگی دستیابی به هدف 30 میلیارد دلاری در مبادلات بازرگانی دو کشور تشکیل خواهد داد.

چشم‌انداز 30 میلیارد دلاری برای دوره میان‌مدت در روابط، از سوی روسای جمهوری دو کشور تعریف شده است.  همچنین قرار است بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور امسال و بزودی در ترکیه برگزار شود.

اختلافات را مدیریت می‌کنیم

معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک خبری با نخست‌وزیرجمهوری ترکیه حضور گروه‌های تروریستی را برهم زننده امنیت و ثبات کل منطقه دانست و گفت: «منافع مشترک ایران و ترکیه در استقرار امنیت و ثبات در کل منطقه است.»

جهانگیری با خیر مقدم به نخست‌وزیر ترکیه و هیات عالی‌رتبه همراه افزود: سفر داوود اوغلو به‌عنوان نخست‌وزیر، اولین سفری است که انجام می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند نقطه عطفی در روابط بین دو کشور باشد.

اسحاق جهانگیری افزود: در ملاقات‌های خصوصی و عمومی با حضور وزرا در زمینه روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو‌های مفیدی داشتیم و با این که در خیلی زمینه‌ها اشتراک نظر داریم، اما ممکن است در برخی از مسائل منطقه هم اختلاف نظر‌هایی وجود داشته باشد که تصمیم داریم با مدیریت اختلافات، به سمت ثبات منطقه حرکت کنیم.

او با اشاره به این که ترکیه یکی از مقاصد مهم گردشگری دنیا است که سالانه بین یک ونیم تا دو میلیون ایرانی هم به آن کشور سفر می‌کنند، تصریح نمود: امیدواریم که گردشگران ترکیه‌ای هم به ایران سفر کنند و سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در زمینه گردشگری در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

اسحاق جهانگیری گفت: ما یک هدف ٣٠ میلیارد دلاری برای حجم مبادلات دو کشور از قبل تعیین کرده بودیم که قرار شد در یک ماه آینده کمیسیون مشترک دو کشور در ترکیه برگزار شود تا تمام موانع را شناسایی و برطرف کند و ما هم پیگیری می‌کنیم که ان‌شاءالله به این هدف دست یابیم.

ایران مخزنی کشف نشده در حوزه توریسم

احمد داوود اغلو نخست‌وزیر جمهوری ترکیه در این نشست مطبوعاتی ایران را مخزنی کشف نشده در حوزه توریسم دانست و گفت اگر تجربه ترکیه و زیبایی‌های ایران به هم پیوند بخورند، قدرت بزرگ توریسم را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری همزمان انتخابات در ایران و ترکیه ضمن تبریک به مناسبت برگزاری انتخابات موفق ایران ، گفت: امیدواریم امروز بتوانیم زمینه‌های همکاری مثبتی را فراهم کنیم.

نخست وزیرجمهوری ترکیه افزود :از اینکه در گذشته در کسوت وزیر خارجه ترکیه برای حل مشکل هسته‌ای ایران تلاش‌های زیادی کرده‌ام، خوشحالم که این مشکل امروز حل شده است.

داوود اغلو با بیان این که دوستان در شرایط سخت خود را نشان می‌دهند، تصریح نمود: ما آزمایش دوستی خود را در شرایط سختی که به لحاظ مسائل هسته‌ای قرار داشت، به ایران ثابت کرده‌ایم و از این که فشارهای بین‌المللی و تحریم‌ها برطرف شده است، بیش از هر کشوری خرسند هستیم.

وی با یادآوری این که رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری با مانع تحریم‌ها علیه ایران مواجه بود، افزود: امروز برداشته شدن تحریم‌ها، راه را برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در ایران باز کرده است. ممکن است در برخی موارد با ایران دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشیم اما تاریخ همسایگی جغرافیایی کهن جبران‌کننده آن است و باید با تهران به دیدگاه مشترکی برسیم.

نخست‌وزیر جمهوری ترکیه ادامه داد که در ملاقات‌های خصوصی و عمومی راه‌های توسعه روابط بین دو کشور و نیز برداشتن موانع را مورد بررسی قرار دادیم.

داوود اوغلو تاکید نمود: در حوزه‌های تجارت، حمل‌ونقل، امنیت و توریسم فکر کردیم که چگونه اقتصاد دو کشور را به هم پیوند داده تا هر دو کشور از آن منتفع شوند.

نخست‌وزیر جمهوری ترکیه با اشاره به این که در مساله حمل‌ونقل، ایران دروازه ترکیه برای رسیدن به کشورهای عربی است، افزود: ترکیه نیز دروازه ایران برای رسیدن به کشورهای اروپایی است. در حوزه انرژی ایران تولید‌کننده و ترکیه مصرف‌کننده بزرگ آن است. در حوزه توریسم ترکیه ششمین کشور توریسم‌پذیر و ایران نیز مخزنی کشف نشده برای دنیا است.

نخست‌وزیر ترکیه با بیان این که به همراه یک گروه از بخش خصوصی به تهران آمده است، گفت: هدف این گروه سرمایه‌گذاری متقابل است. وقتی در روابط دوجانبه به این حد از روابط برسیم به راحتی برای موانع سیاسی منطقه هم راه کار پیدا خواهیم کرد.

داوود اوغلو با بیان این که همکاری ایران و ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌های فرقه‌ای منطقه‌ای بسیار موثر است، تصریح نمود: ممکن است در موضوعات منطقه‌ای دیدگاه‌های متفاوت داشته باشیم اما باید مانع ورود بیگانگان به منطقه شویم.

نخست وزیر ترکیه تاکید نمود : صلح و ثبات در منطقه ما با همکاری ایران و ترکیه محقق می‌شود.

بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران آنکارا 
در گروه: مقالات
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |