اراده مشترک ایران و ترکیه برای توسعه منافع مشترک

جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  از دعوت ترکیه از رئیس‌جمهور کشورمان برای سفر به این کشور در فروردین ماه خبر داد و گفت:در چارچوب روابط دو کشور،سطح حضور ایران در این نشست بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

جابری انصاری در گفتگوی هفتگی خود با خبر نگاران در مورد روابط با جمهوری ترکیه افزود : اراده مشترکی از سوی ایران و ترکیه برای تمرکز بر منافع مشترک و مهار اختلافات در مسائل منطقه‌ای از جمله بحران سوریه وجود دارد و سفر اخیر معاون وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه نیز در همین رابطه بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس توافق‌های صورت گرفته در ۶ ماه نخست سال جدید میلادی، تبادل هیات‌های سیاسی و تجاری میان دو کشور در سطوح مختلف انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از دعوت ترکیه از رئیس‌جمهور کشورمان برای سفر به این کشور و شرکت در اجلاس سران کشورهای اسلامی در اواخر فروردین ماه خبر داد و با بیان اینکه این درخواست در دست بررسی است، اظهار داشت: در چارچوب روابط دو کشور و ضرورت‌هایی که وجود دارد، سطح حضور جمهوری اسلامی ایران در این نشست بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: تاکنون تاریخی برای این سفر و یا سفر مقامات کشور ترکیه به ایران و یا برخی مقامات ایران به ترکیه تعیین نشده و به محض تصمیم‌گیری، اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد تحولات سوریه نیز اظهار داشت: پیچیده بودن بحران سوریه به نحوی است که هر گونه اقدام جدید که تغییردهنده این وضعیت باشد، می‌تواند تبعات غیرقابل کنترلی به دنبال داشته باشد.

جابری انصاری افزود : عربستان سعودی با سیاستی که در سال‌های اخیر اتخاذ کرده و به دنبال تشدید بحران‌ها بوده است، از سلاح‌هایی که در قالب قرارداد با کشورهای اروپایی خریده، برای تشدید بحران به ویژه در جنگ مستقیم با مردم یمن استفاده می‌کند؛ به گونه‌ای که یک نسل‌سوزی در یمن در حال جریان است.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |