بزرگداشت سی هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی در ترکیه

مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران طی آیین باشکوهی با حضور شخصیت های سیاسی، فرهنگی، دیپلمات ها ، اساتید، تجار وصاحبان صنایع و اصحاب رسانه و خبرنگاران ترکیه در آنکارا برگزار شد.

در این مراسم ابراهیم رحیم پور معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران وعلی رضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا از میهمانان استقبال نمودند .جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه نیز به نمایندگی از دولت ترکیه، در این مراسم حضور یافت .

در ابتدای این مراسم معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران  طی سخنانی با تاکید بر این که ترکیه دوست همیشگی ایران است و موضع گیری ها و حمایت های ترکیه در دوران تحریم را فراموش نخواهیم کرد، گفت: در شرایط جدید در ایران، درهای کشورمان به روی فعالان اقتصادی ترکیه باز است و امیدواریم در دوره جدید مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور شکوفا شود.

رحیم پور افزود: وظیفه خود می داند از طرف وزیر خارجه و دولت از سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا که مراسم امشب در واقع خداحافظی ایشان نیز می باشد، از زحمات ارزنده بیکدلی در دوران ماموریت خطیر خود در ترکیه قدردانی نمایم.

جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه در ادامه این مراسم به نمایندگی از مردم و دولت ترکیه طی  سخنانی گفت:  روز ملی را به مردم و کشور دوست و برادر ایران تبریک و تهنیت می گوید.

وزیر توسعه ترکیه ، ایران و ترکیه را دو کشور مهم منطقه با پیشینه تاریخی و ریشه دار خواند و گفت: توسعه روابط دو کشور هم در بعد روابط دوجانبه و هم روابط منطقه ای حائز اهمیت است.

یلماز با اشاره به این که قدرت خرید این دو کشور با جمعیتی افزون بر 160 میلیون نفر، بیش از 2 تریلیون دلار است، گفت: ما اگر همکاری خود را توسعه و تعمیق بخشیم، این نه تنها در راستای منافع دو طرف، بلکه ضامن صلح و ثبات و رفاه منطقه خواهیم شد.

ییلماز با تاکید بر مشترکات فراوان میان دو کشور گفت: طی سالهای اخیر شاهد توسعه روابط دو کشور در زمینه های مختلف هستیم و اراده سیاسی رهبران دو کشور نیز در این راستا است.

وزیر توسعه ترکیه با اشاره به اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور گفت: ما امیدوار هستیم که این موافقتنامه راه را برای گذار به تجارت آزاد هموار کند.

ییلماز افزود: حجم مبادلات تجاری دو کشور در 10 و 15 سال اخیر رشد خوبی داشته است ولی این رشد منعکس کننده ظرفیت های وسیع همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو عنصر استقرار و ثبات در منطقه نیست.

وزیر توسعه ترکیه با اشاره به اینکه در مقاطعی 2 میلیون گردشگر از ایران به ترکیه آمده اند، گفت: در مقابل شمار کمی از گردشگران ترکیه به ایران سفر کرده اند که وی به عنوان کسی که سفرهای متعددی به ایران داشته است، توصیه می کند که گردشگران ترکیه، ایران را از نزدیک بشناسند.

او با اشاره به اینکه دولت ترکیه از لغو تحریم ها علیه ایران خرسند است، گفت: موضع ترکیه در خصوص استفاده صلح آمیز کشورها از انرژی هسته ای و مخالفت با تولید و اشاعه سلاحهای هسته ای در منطقه و جهان تغییر ناپذیر است.

یلماز با قبول وجود برخی تفاوت و اختلاف در دیدگاههای دو کشور گفت: براین باور است که با افزایش تعامل و گفت و گو، می توان دیدگاهها را به هم نزدیک کرد.

علیرضا بیکدلی سفیر ایران نیز در پایان این مراسم طی سخنانی گفت: انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) و حمایت ملت ایران بر اساس ارزش های اسلامی 22 بهمن 1357 در ایران به پیروزی رسید و اکنون به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به راه خود ادامه می دهد.

وی افزود :جمهوری اسلامی ایران در نتیجه انتخاباتی که تنها 50 روز بعد از پیروزی انقلاب برگزار شد اعلام موجودیت کرد و اکنون با ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی مرحله مهمی ازتاریخ خود را سپری می کند.

او اضافه کرد: ملت ایران در سی و هفت سال گذشته لحظه ای در آرامش نبود و با تهاجم ، جنگ و تحریم های تحمیلی و ایران ستیزی قدرت های استکباری رو به رو شد. اما با مقاومت و فداکاری موانع بسیاری را پشت سر گذاشت و دشمنان را وادار کرد تا حقانیت مواضع ایران را دریابند.

وی گفت : جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات هسته ای با درایت و منطقی که برخاسته از فرهنگ و دیپلماسی ایران است یکی از دشوارترین مسائل روابط بین الملل را از طریق گفتگو حل و فصل نمود. با اجرای برجام و لغو تحریم ها از ماه گذشته فرصت های فراوانی برای توسعه ایران ، همکاریهای منطقه ای و همگرایی جهان اسلام فراهم شده است.

بیکدلی افزود: امروز مهمترین مساله منطقه ما گسترش تروریسم و حمایت شوم از آنهاست. این گروه ها ابزار بازی بزرگ برای نابود کردن توان کشورهای منطقه به نفع امنیت اسرائیل می باشند. وی افزود: ایران همواره اعلام کرده در مبارزه علیه تروریسم قاطعانه کنار ترکیه می ایستد و امیدوار است این همکاری موجب تقویت پیوندهای برادرانه و ثبات و امنیت منطقه ای خواهد شد.

سفیر ایران ادامه داد: در حالی که منطقه ما در شرایط دشواری به سر می برد، ایران و ترکیه در جریان اجلاس وین دو با نقشه راه ، حل و فصل مساله سوریه موافقت کردند. این توافق نشان می دهد دو کشور می توانند در چهارچوب مناسبات دو جانبه و چند جانبه برای مشکلات منطقه و جهان اسلام راه حل سازنده ارائه نمایند و مردم سوریه را در خاتمه جنگ خانمانسوز یاری نمایند.

در این مراسم که با شکوه خاصی برگزار شد علاوه بر جودت یلمازوزیر توسعه ترکیه ، ده ها تن از شخصیتهای سیاسی سرشناس، روسا و مقامات احزاب مهم سیاسی ، افسران ارشد نظامی و انتظامی و نمایندگان مجلس ترکیه و نیز سفرای کشورهای خارجی و وابستگان نظامی و افسران رابط نمایندگی های خارجی در آنکاراو مسوولین نهادهای فکری و اساتید دانشگاه، حضور داشتند.

حضور گسترده دهها خبر نگار ،  افسران ارشد نظامی از جمله 10 ژنرال ستاد فرماندهی ارتش ترکیه و وابستگان نظامی کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی در در این مراسم از ویژه گی خاصی برخوردار بود .
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |