سخنرانی روز ملی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا

جناب آقای جودت یلماز وزیر محترم توسعه جمهوری ترکیه

جناب آقای بولنت توفکچی وزیر محترم گمرک و تجارت جمهوری ترکیه

جناب آقای رحیم پور معاون وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران

سفرای و دیپلمات های محترم، خبرنگاران گرامی، بازرگانان و دانشگاهیان عزیز، میهمانان گرامی،  خانمها و آقایان ،

به جشن سی هفتیمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران خوش آمدید. از تشریف فرمایی شما سپاسگزارم. انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) و حمایت ملت ایران بر اساس ارزش های اسلامی 22 بهمن 1357 در ایران به پیروزی رسید و اکنون به رهبری حضرت آیه الله خامنه ای به راه خود ادامه می دهد. جمهوری اسلامی ایران در نتیجه انتخاباتی که تنها 50 روز بعد از پیروزی انقلاب برگزار شد اعلام موجودیت کرد و اکنون با ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی مرحله مهمی ازتاریخ خود را سپری میکند. 

ملت ایران در سی و هفت سال گذشته لحظه ای نیاسود و با تهاجم ، جنگ و تحریم های تحمیلی و ایران ستیزی قدرت های استکباری رو به رو شد. اما با مقاومت و فداکاری موانع بسیاری را پشت سر گذاشت و دشمنان را وادار کرد تا حقانیت مواضع ایران را دریابند. جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات هسته ای با درایت و منطقی که برخاسته از فرهنگ و دیپلماسی ایران است یکی از دشوارترین مسائل روابط بین الملل را از طریق گفتگو حل و فصل نمود. با اجرای برجام و لغو تحریم ها از ماه گذشته فرصت های فراوانی برای توسعه ایران ، همکاریهای منطقه ای و همگرایی جهان اسلام فراهم شده است.

ترکیه در دوره تحریم و در روند مذاکرات هسته ای با ایران همراه بود و در موفقیت اخیر ایران نقش سازنده ایفا نمود. مقامات ایران بارها از این محبت ترکیه  قدردانی نموده اند. اینجانب نیز به نوبه خود از تبریکات مردم و مسولین ترکیه بابت پیروزی در مذاکرات هسته ای سپاسگزاری می نمایم. ایران و ترکیه درسال های گذشته ساز و کارهای بسیاری برای تقویت دوستی خود ایجاد کردند که نمونه آن شورایعالی روابط است. در اردیبهشت امسال در جریان سفر جناب آقای اردوغان به تهران دومین اجلاس شورایعالی روابط در تهران برگزار شد. اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی و کاهش مشکلات حمل و نقل و تجارت نمونه تصمیمات این شوراست. اقتصاد ایران اکنون در دوره پساتحریم در شرایط رقابت قرار گرفته است و ترکیه به دلیل مزیت هایی که دارد می تواند دراین رقابت از هر کشوری پیشی بگیرد. ایران علاقمند به تقویت روابط اقتصادی و دستیابی به هدف سی میلیارد دلار تجارت با ترکیه است. شرکت ساختمانی برگیز با استفاده از همین فرصت اولین شرکت سرمایه گذار ترکیه در ایران بعد از لغو تحریم شد. برگیز ماه گذشته قرار داد 900 میلیون دلاری ساخت راه تبریز – مرند – بازرگان را به امضا رساند. امیدوارم شرکت های دیگر ترکیه نیز از فرصت ها برای تحکیم روابط استفاده کنند. 

 

میهمانان عزیز

امروز مهمترین مساله منطقه ما گسترش تروریسم و حمایت شوم از آنهاست. این گروه ها ابزار بازی بزرگ برای نابود کردن توان کشورهای منطقه به نفع امنیت اسرائیل می باشند. آنها به  بهانه مذهب و قومیت مرتکب خشونت و جنایت می شوند. ایران همواره اعلام کرده در مبارزه علیه تروریسم قاطعانه کنار ترکیه می ایستد و امیدوراست این همکاری موجب تقویت پیوندهای برادارنه و ثبات و امنیت منطقه ای خواهد شد.

تلاش هایی که برای ایجاد فتنه مذهبی بین مسلمانان انجام می گیرد از مسائل مهم جهان اسلام است. وحدت مسلمين از باورهای اصلی دین ماست.  یکی از اهداف شوم بزرگنمایی مذهب گرایی ایجاد تفرقه بین ملتهای منطقه است. این بازی خطرناک مغایر منافع ایران و ترکیه و تنها به سود کسانی است که در صدد آتش افروزی در منطقه هستند. نباید اجازه دهیم از این فتنه به عنوان ابزار برای دور کردن مردم دو کشور از یکدیگر استفاده کنند.

در حالی که منطقه ما در شرایط دشواری به سر می برد، ایران و ترکیه در جریان اجلاس وین دو با نقشه راه ، حل و فصل مساله سوریه موافقت کردند. این توافق نشان می دهد دو کشور می توانند در چهارچوب مناسبات دو جانبه و چند جانبه برای مشکلات منطقه و جهان اسلام راه حل سازنده ارائه نمایند و مردم سوریه را در خاتمه جنگ خانمانسوز یاری نمایند.

دوستان عزیز،

من و خانواده ام هفته آینده در پایان ماموریت ترکیه را ترک می کنیم. خاطرات خوب شما را همراه خود به ایران می بریم. در مدت سه سال از سی استان ترکیه دیدن کردم. امروز بیش از زمانی که به ترکیه آمدم اعتقاد دارم ما دو ملت هم فرهنگ و هم سرنوشت هستیم. ثبات ، امنیت و رفاه دو کشور ، منطقه و جهان اسلام در گرو همکاری ایران و ترکیه است. ملت های ما خواستار دوستی با یکدیگرند و فقط تعامل خواسته آنها را تامین می کند. ما در کنار هم قدرتمند و ثروتمند می شویم. ایران و ترکیه انتخابی جز دوستی و برادری ندارند.  جا دارد از همه کسانی که در انجام ماموریت من کمک کردند قدردانی و اعلام کنم درمسیر دوستی دو کشور و وحدت اسلامی تلاش خواهم کرد و به دوستی با همه شما وفادار خواهم ماند.    

زنده باد دوستی ملتهای مسلمان ، زنده باد دوستی ایران و ترکیه

علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |