از روند کاهشی مبادلات تجاری جلوگیری کنیم

علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران با «بولنت توفنکچی» وزیر گمرک و تجارت ترکیه در آنکارا دیدار و درباره راه های توسعه مناسبات و همکاری های گمرکی میان دو کشور تبادل نظر کرد.

در این دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با اشاره به مشترکات تهران - آنکارا، گفت: ضامن روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور حفظ و توسعه روابط اقتصادی میان دو جانبه می باشد.

بیکدلی افزود: طی سال گذشته اگر چه مراودات تجاری از لحاظ رقمی با کاهش مواجه گردید اما از لحاظ حجم صادرات غیر نفتی این مبادلات رشد داشته است.

وی با اشاره به نقش دروازه های گمرکی در تسهیل تجارت میان کشورهای همسایه ضرورت راه اندازی پنجره واحد گمرکی  را یاد آور و ابراز امیدواری نمود موانع موجود کمرکی از طریق تداوم تماس ها میان مسئولان و تسریع در روند همکاریها و ایجاد تسهیلات هر چه سریعتر مرتفع گردد.

بولنت توفنکچی وزیر گمرک و تجارت ترکیه در این دیدار با اشاره به اهمیت توسعه تماس ها  و همکاری میان مقامات دو کشورگفت: لازم است تا هر چه سریعتر با انجام اقدامات لازم برای رفع مشکلات پیش رو، ترتیبی اتخاذ نمائیم تا از روند کاهشی مبادلات تجاری جلوگیری کنیم.

وی افزود : برای رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری مورد نظر روسای جمهور دو کشور باید به گونه ای تلاش شود تا سال آینده ابتدا به رقم 20 میلیارد دلار دست یافته و پس از آن بسترهای مناسب برای هدف مورد نظر فراهم گردد.

توفنکچی با بیان اهمیت اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، افزود: برای اجرای دقیق و شایسته این موافقتنامه، باید تلاش مضاعف صورت پذیرفته ودروازه های گمرکی دو کشور هرچه سریعتر مدرنیزه گردند.

وزیر گمرگ و تجارت ترکیه با اشاره به این که بیشترین مبادلات از طریق دروازه مرزی بازرگان گوربولاغ صورت می گیرد، تصریح نمود: برای تقویت سایر دروازه های موجود و کاهش حجم ترددها از طریق بازرگان، بخش خصوصی ترکیه آماده است تا با سرمایه گذاری برای احداث مسیر خوی رازی بسترهای لازم را برای بهره برداری بیشتر از دروازه گمرکی کاپیکوی رازی فراهم آورد.
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |