روابط ایران و ترکیه راهبردی است

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران در گفتگو با خبر نگاران  گفت روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری ترکیه راهبردی است.

وی در مورد تحولات سوریه و مواضع ایران و ترکیه گفت : موضوع  سوریه صرفا راه کار سیاسی داردو

باید راه کارهایی را یافت که حقوق بین الملل نقض نشود . در تمام پنج سال گذشته نه بر سر موضوع سوریه بلکه صرفا بر سر موضوع آینده آقای بشار اسد رییس جمهوری سوریه با ترکیه دارای اختلاف نظر بوده ایم اما دو طرف هیچگاه اجازه نداده اند که تفاوت دیدگاه ها در خصوص سوریه بر روابط راهبردی دوجانبه تاثیر بگذارد.

وی اظهارداشت: فکر می کنیم با برادران خود در ترکیه دارای اشتراک دیدگاه های فراوان نسبت به موضوعات مختلف در منطقه به ویژه در سوریه هستیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: براساس گفت وگوهایی که از چند ماه پیش با دوستان ترکیه ای داشته ایم، منتظرهستیم با تشکیل دولت جدید گفت وگوهای سیاسی و همکاری های موثر دوجانبه را برای کمک به حل بحران های منطقه از جمله سوریه مورد اهتمام بیشتر قرار دهیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: نسبت به آینده همکاری های منطقه ای تهران و آنکارا خوشبین هستیم و تصور می کنیم با وجود تفاوت دیدگاه ها،دوستان ما در هیات حاکمه ترکیه نگاه واقع بینانه ای به تحولات و امنیت منطقه دارند.

وی تاکید کرد:هیات حاکمه جدید ترکیه ممکن است در مورد سوریه برخی دیدگاه های خود را حفظ کند اما دوستان ترکیه ای ما افرادی واقع بین هستند و این واقع بینی به آنها کمک خواهد کرد تا رویکرد مناسبی را در قبال سوریه اتخاذ کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران اظهارداشت: فکر می کنیم تهران و آنکارا در آینده سیاسی سوریه می توانند نقش مهمی را داشته باشند و دیدگاه های نزدیکی را دنبال کنند.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |