همه باید تلاش کنیم تروریزم را از سوریه بیرون کنیم

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری  اسلامی ایران در آستانه سفر اروپایی خودبه پاریس ، در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس 2 و رادیو یک اروپا گفتگو نمود .

دکتر حسن روحانی در پاسخ به این پرسش که در سوریه جنگی نگران کننده برقرار است ودنیا را تقسیم کرده و شما شدیدا از بشار اسد حمایت می کنید؟ آیا بشار اسد امروز یک رییس جمهور مشروع در سوریه است؟ گفت:

فکر می کنم ما باید لحن این سئوال را تغییر دهیم، بحث فرد مطرح نیست، بحث ملت و امنیت و ثبات سوریه و بحث تروریسم، آوارگان و مسایل انسانی مطرح است، اینها مسایل اصلی است. به نظر من عده ای هستند، قصد دارند با اینگونه سئوالات مسیر را منحرف کنند. ما باید همه تلاش کنیم، تروریزم را از سوریه بیرون کنیم. ما باید تلاش کنیم، ثبات و امنیت را برگردانیم، همه چیز به دست مردم سوریه است، تصمیم گیری در این باره که چه کسی رییس باشد و یا نباشد و یا دولت چگونه باشد، فقط با مردم است.

رییس جمهوری ایران در این باره که «فرانسه و برخی کشورهای اروپایی به خاطر این که بشار اسد غیر نظامیان را بمباران می کند نمی توانند در این مبارزه علیه تروریست ها سهیم شوند»، اظهار داشت: آیا بدون استقرار یک دولت مقتدر در دمشق، امکان پذیر است که با تروریزم مبارزه شود؟ کدام کشور توانسته بدون یک دولت قوی با تروریست های خارجی مقابله کند. دولت دمشق باید دولتی قوی باشد که بتواند با تروریزم مبارزه کند.

 دکتر روحانی در جواب این سئوال که آیا این دولت قوی باید تحت ریاست بشار اسد باشد؟، گفت: ما در سوریه ابتدا باید تروریزم را بیرون برانیم، این اولویت اول است. همانطور که گفتم در سوریه بحث این یا آن نیست، بحث الف یا ب نیست، در سوریه بحث تروریزم و نا امنی است. باید امنیت بوجود بیاید، باید مردم به خانه هایشان برگردند، آن مردم سوریه هستند که تصمیم خواهند گرفت، چه کسی بماند و دولت چگونه باشد؟

خبرنگار فرانسوی پرسید فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه نمی خواهد که بشار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، آیا ایشان در انتخابات آینده سوریه برای شما یک نامزد قابل قبول هستند؟

رییس جمهوری ایران گفت: ما که حق نداریم نسبت به آینده ملتی مستقل دخالت کنیم و بگوییم چه کسی کاندید بشود، یا چه کسی کاندید نشود و روند چگونه باشد؟ همه این امور بر عهده فقط مردم سوریه است. ما نیز باید به مردم سوریه کمک کنیم، ما باید به شکل گیری گفتگوی سوری - سوری کمک کنیم تا طرفین در آن کشور با هم صحبت کنند. ما باید برای از بین بردن تروریست ها کمک کنیم، اما تعیین اینکه چه کسی و چه کاره خواهد شد، با مردم سوریه است و هیچ کس حق تصمیم گیری و دخالت در اموری را ندارد که این برعهده مردم سوریه است.

دکتر روحانی افزود: وظیفه مبارزه با تروریسم نیز در گام اول برعهده دولت سوریه است و باید همگان به آن در این مبارزه کمک کنند.

خبرنگار فرانسوی سئوال کرد: تروریست ها چه کسانی هستند آیا داعش است؟ برای رییس جمهور سوریه دشمن و تروریست کیست؟ برای ایران تروریست ها چه کسانی هستند؟

رییس جمهوری گفت: تقریبا همه اتفاق نظر دارند که داعش یک گروه تروریستی است، القاعده و تمام شعبه های القاعده در داخل سوریه، مثل جبهه النصره، احرار شام، اینهایی که خودشان می گویند، وابسته به القاعده هستند. اینها گروه های تروریستی هستند. بنابراین نسبت به گروه های تروریستی فکر نمی کنم خیلی اختلاف نظر داشته باشیم. ما باید با آنهایی که همه قبول داریم تروریست اند مبارزه کنیم، آنها را از سوریه اخراج کنیم، تازه بسیاری از تروریست ها اهل سوریه نیستند، از کشورهای دیگر جمع شده اند.

دکتر روحانی در جواب این پرسش که «کنفرانس وین به زودی با حضور ایران و قدرت های بزرگ خواهد بود؟ ایران در مورد آینده سیاسی سوریه چه می خواهد؟»، گفت: ما خواهان حفظ امنیت، تمامیت ارضی، انسجام و وحدت سوریه و مبارزه با تروریسم هستیم و ما آماده کردن شرایط برای یک دمکراسی جدید و برای اصلاحات را می خواهیم و می خواهیم مردم سوریه برای آینده خودشان تصمیم بگیرند.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |