حضور ایران درهمایش  مبارزه با بیابان زایی

با سخنرانی رجب طیب اردوغان همایش مبارزه با بیابان زایی سازمان ملل در آنکارا برگزار شد. این اجلاس با حضور نمایندگانی از ایران و کشورهای عضو سازمان ملل و با شرکت بیش از 8500 تن از مقامات بلندپایه دولتی، نمایندگان مجلس، کارشناسان، دست اندرکاران محیط زیست و سازمانهای غیردولتی فعال در زمینه محیط زیست موضوع مبارزه با بیابان زایی را مورد بررسی قرار خواهد داد .

دوازدهمین نشست سازمان ملل متحد با همکاری طرف های کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی (COP12)  می کوشد مبارزه با بیابان زایی و فرسایش خاک را در دستور کار جهانی قرار دهد.

بر اساس کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی سازمان ملل متحد ، مبارزه با پدیده بیابان زایی که بر اثر عواملی چون تغییرات اقلیمی در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب به وجود می آید، امری حیاتی برای حفاظت از کره زمین محسوب می گردد.

بیش از 250 میلیون نفر در جهان تحت تاثیر پدیده بیابان زایی قرار دارند و 1.2 میلیارد نفر هم در 110 کشور در معرض این تهدید هستند.

انتظار می رود تصمیم های الزام آوری در نشست آنکارا برای مبارزه با بیابان زایی و جلوگیری ازنابودی زمین گرفته شود که امنیت آبی و غذایی را تهدید می کند.

بیابان زایی به فرایند تخریب سرزمین، زوال زیست بوم های طبیعی یا کاهش توان تولید زیستی اراضی در مناطق خشک، نیمه خشک و خشک نیمه مرطوب ناشی از عوامل انسانی و محیطی اطلاق می شود.

هیات ایرانی با حضور فعال خود در نشست های امروز با ارائه گزارشهایی از طرح بسیار موفق ترسیب کربن در بیست استان کشور در عملیات بیابان زدایی با توسعه پایدار روستایی با مشارکت سازمان ملل، کانون توجه هیاتهای خارجی شرکت کننده در اجلاس بود.

خداکرم جلالی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری و غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس شورای اسلامی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را در این نشست به عهده دارند  
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |