بر گزاری پنجمین دوره  دانش‌افزایی استادان زبان فارسی در ترکیه

دوره‌های دانش‌افزایی استادان مرکز آموزش زبان فارسی در آنکارا با همکاری بنیاد سعدی برگزار شد.این دوره که در آن استادان ترک زبان فارسی از شهرهای مختلف ترکیه و علاقه‌مندان زبان فارسی شرکت داشتند، به مدت ده روز در محل مرکز آموزش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، برگزار شد.

صفر خانی نماینده بنیاد سعدی در مورد این بنیاد گفت : بنیاد سعدی جهت آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در ترکیه تاسیس شده است و از طریق اموزش و پرورش مربیان مرکز آموزش زبان فارسی که اغلب دارنده مدرک آکادمیک زبان فارسی نیستند نسبت به توسعه آموزش آکادمیک زبان فارسی اقدام می نماید .

بیگدلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز که در پنجمین روز دوره به عنوان مهمان ویژه حضور داشت، گفت: هر کسی که در این دوره‌ها جهت یادگیری زبان فارسی شرکت می‌کند ممکن است عناوین شغلی متفاوتی داشته باشد. به طور مثال کسی که پلیس است با دانستن زبان فارسی علاوه بر انجام وظیفه خود، در اجرایی کردن آن بهتر عمل می‌کند یا یک وکیل یا قاضی با دانستن زبان فارسی می‌تواند به دور از احساسات شخصی درست تصمیم گرفته و عمل کند. به این دلیل گسترش زبان فارسی به معنی گسترش دوستی بین دو کشور است.

وی در ادامه افزود: فارسی و ترکی و عربی سه زبان رایج جهان اسلام است که با دانستن این زبان‌ها راه برای برقراری ارتباط جهان اسلام هموارتر می‌شود.

بیگدلی تاکید کرد: ترکیه و ایران قلب زمین هستند و در صورت همکاری این دو کشور بسیاری از مشکلات حل می‌شود. درست است که هریک از دو کشور ارزش خاصی دارد ولی در صورت با هم بودن قدرت بزرگی به وجود خواهد آمد.

سفیر ایران در ترکیه با اعلام این مطلب که معلمان زبان فارسی می‌توانند به برقراری پیوند بین دو کشور کمک کنند، به نقش شاگردان که در این مرکز آموزش می‌بیند، اشاره کرد و گفت: ممکن است یکی از این دانش‌آموزان در آینده رئیس جمهور ترکیه یا وزیر شود به طور مثال آقای محمد گورمز رئیس اداره دیانت، در این مرکز زبان را فراگرفته است.

در دوره دانش‌افزایی استادان زبان فارسی، مباحثی همچون «توصیف مدرس زبان، توصیف زبان آموزان، خطاها و بازخوردها، روش‌شناسی، گروه‌بندی دانش‌آموزان، مهارت شنیداری و ویژگی‌های مدرسان زبان» توسط نماینده بنیاد سعدی مطرح شد.
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |