تأکید بر همکاری های ایران و ترکیه در مقابله با اسلام هراسی

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با فاطمه شاهین شهردار شهر غازی آنتپ و وزیر سابق امور زنان و خانواده ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  با فاطمه شاهین شهردار شهر غازی آنتپ از حزب عدالت و توسعه و وزیر سابق امور زنان و خانواده ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار معاون رئیس جمهور ضمن تأکید بر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، به ویژه یادداشت تفاهم دو کشور در زمینه زنان و خانواده، بر اهمیت توسعه مناسبات در این زمینه اشاره کرد.

مولاوردی ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات و اشاره به اهمیت آن به دلیل سابقه فعالیت ایشان در حوزه زنان و خانواده، اشتراکات فرهنگی و اعتقادی دو کشور را برشمرد و نقش همکاری های ایران و ترکیه در کاهش تحرکات خشونت طلبانه و افراطی گری در منطقه را یادآور شد.

وی ضمن تأکید بر آموزه های اسلامی و تفکر پیامبر اسلام بر نوع دوستی و توجه به وضعیت همنوعان، بر اهمیت همکاری دو کشور در بهبود وضعیت زنان آسیب دیده از خشونت تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور راه حل پایدار مسئله خشونت و افراطی گری را در روش های مسالمت آمیز و گفتگو عنوان کرده و به موفقیت مذاکرات هسته ای و آغاز فصل جدید روابط ایران با کشورهای دیگر اشاره کرد.

در ادامه این دیدار؛ فاطمه شاهین ضمن تأیید رسالت انسانی و دینی دو کشور به حضور دو میلیون آواره سوری در کشور ترکیه اشاره کرد که ۴۰۰ هزارنفر آنان در شهر غازی آنتپ هستند و این در حالی است که کل اتحادیه اروپا میزبان ۱۵۰ هزار نفر از آوارگان سوری است.

شهردار شهر غازی آنتپ  با اشاره به الزاماتی که همسایگی و همجواری دو کشور به همراه دارد به ضرورت همکاری نزدیک دو کشور در حل و فصل بحران سوریه و حل ریشه های آن و مقابله با اسلام هراسی تأکید کرد و اظهار امیدواری نمود این همکاری به الگویی برای تمام کشورهای جهان تبدیل شود.

 

در پایان طرفین ضمن تأکید مجدد بر پیوند و قرابت دو کشور بر اهمیت همکاری های دو جانبه در زمینه های خانواده،‌ زنان و کودکان؛ درخصوص تشکیل گروه کاری مشترک با استفاده از ظرفیت سازمانهای غیردولتی و بخش خصوصی دو کشور تفاهم کردند.

لازم به ذکر است فاطمه شاهین شهردار شهر غازی آنتپ جهت شرکت در مجمع شهرداران آسیایی در تهران، به ایران سفر کرده است.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |