مصاحبه سفير ايران در تركيه با روزنامه اقتصادی دنیا
 سفیر ایران در آنکارادر مصاحبه با روزنامه دنيا كه از روزنامه هاي معتبر در حوزه اقتصادي تركيه بشمار مي رود ، ضمن اشاره به اينكه حجم مبادلات تجاري ايران و تركيه در سال گذشته به بيش از ۲۰ ميليارد دلار رسيد و در هفت ماه سالجاري ميلادي ۳۰ درصد كسري در تجارت بين دو كشور مشاهده مي شود ، افزود : من اين تحريم ها را فرصتي براي توسعه مناسبات اقتصادي و تجاري دوكشور ارزيابي مي كنم. ما در توليد خودروي ملي، بهداشت و سلامت و بسياري زمينه هاي ديگر مي توانيم با تركيه همكاري داشته باشيم.      

وی در پاسخ به اين سوال كه آيا رقم ۲۰ ميليارد دلاري در تجارت دوكشور منعكس كننده ظرفيتهاي تجاري موجود است؟ گفت: ايران و تركيه زير ساخت همكاري هاي تجاري خود را آماده كرده اند و اين تحريم هاست كه مانع از رشد و بكارگيري مناسب ظرفيتهاي دوكشور در توسعه همكاريهاي تجاري و اقتصادي شده است. آمريكا با خريد نفت و گاز ايران توسط تركيه كه در تامين انرژي به خارج وابسته است، مخالفت مي كند.    
بيكدلي با اشاره به محدوديتهاي جدي در انتقال پول بين دو كشور ناشي از تحريم هاي اعمال شده عليه ايران گفت: برخورد دوگانه اي در اعمال تحريم ها وجود دارد. در حاليكه تجارت بين دوكشور ايران و تركيه زير ذره بين قرار دارد ، كشورهاي اروپايي رقيب تركيه به راحتي صادرات خود را به ايران انجام مي دهند.        
سفیر ایران در ترکیه با اشاره به اهميت احداث شهرك صنعتي مشترك در نقطه صفر مرزي ايران و تركيه در توسعه همكاريهاي اقتصادي و تجاري دو كشور ، افزود كه ايران و تركيه به عنوان دو كشور با ثبات و قدرتمند منطقه بايد سريعا چنين مكانيزم هاي مهمي را براي توسعه و تسهيل تجارت و همكاري اقتصادي خود جامه عمل بپوشانند. (اين شهرك قرار است در مرز بازرگان گوربولاغ تاسيس شود(.           
بیکدلی افزود: افزون بر تسريع در احداث اين شهرك ، دو كشور بايد راهكارها و مكانيزمهاي كارا و پايداري در روابط تجاري و اقتصادي خود داشته باشند. اين مكانيزم ها را ميتوان به نحوي كه مشمول تحريم ها نشود نيز انجام داد.
وي با اشاره به واردات طلاي ايران از تركيه گفت: ايران از ساير كشورها نيز مي توانست طلا وارد كند ولي واردات طلا از تركيه خود فرصتي براي تجارت بيشتر بين دوكشور ايجاد كرد.  
او در پاسخ به سوالي در خصوص تماس تلفني باراك اوباما با دکتر روحاني و اينكه آيا اين تماس شروع دوره جديد در روابط تهرن و واشنگتن را نويد مي دهد؟ گفت: پيش از سفر رئيس جمهوري ايران به نيويورك نيز برخي مذاكرات در باره برنامه هسته اي ايران صورت گرفته بود. در سفر به نيويورك ، وزير امور خارجه آمريكا خواهان ديدار با وزير خارجه ايران شد كه اين ديدار براي اولين بار بعداز ۳۴ سال صورت گرفت. به دنبال آن آقای اوباما با دكتر روحاني تماس تلفني گرفت.

سفير ايران در تركيه در پاسخ به سوالي در مورد بحران سوريه گفت: موضوع سوريه در خصوص مواضع ايران و تركيه در منطقه خاورميانه ، يك استثنا است. ايران و تركيه در خصوص بسياري از مسائل منطقه اي داراي ديدگاههاي نزديك و مشابهي هستند. البته در مورد سوريه نيز برخي ديدگاههاي نزديك داريم. هر دوكشور خواهان متوقف شدن خونريزيها هستند. هر دوكشور معتقدند مردم سوريه بايد آينده كشورشان را رقم بزنند. البته محافلي هستند كه مي خواهند جنگ فرسايشي در سوريه سالها به طول انجامد. ايران تاكيد دارد كه بحران سوريه بايد طوري حل شود كه همه مردم سوريه در تعيين سرنوشت خود مشاركت داشته باشند. مداخله و فشار خارجي در اين فرايند قابل قبول نيست.

در گروه: مصاحبه ها
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |