تبین جایگاه و نقش سازمان بازرسی در نظام اداری ایران در اجلاس انکارا

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور طی سخنانی در سومین سمپوزیوم بین المللی بازرسی یا نهاد رسیدگی به شکایات مردمی (آمبودزمان) جایگاه و نقش این سازمان در نظام اداری جمهوری اسلامی را تبین نمود.

سراج در این نشست ، جایگاه قانونی و نقش سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی ایران در نظام اداری کشور را جهت انتقال تجربه و آشنایی حاضرین در اجلاس با حدود و وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران تشریح  نمود.

وی با اشاره به این که نظام نظارت و بازرسی در ایران پس از انقلاب مشروطیت و از سال 1308 هجری شمسی پایه گذاری شده است، افزود: در این سال مجلس شورای ملی وقت؛ هیات تفتیشه مملکتی را تصویب نمود و در سال 1313 به تفتیش کل مملکتی تبدیل شد. بعد از مدتی اداره کل بازرسی کشور زیر نظر وزیر دادگستری ایجاد شدکه به بازرسی نظام اداری و قضایی مبادرت می نمود. در سال 1333 علاوه بر اداره کل بازرسی کشور؛ هیات عالی نظارت شکل گرفت. در سال 1337 بازرسی شاهنشاهی جایگزین این نهاد شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اضافه کرد با وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 هجری شمسی(1979 میلادی)، سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد و بر اساس مصوبات شورایعالی انقلاب سازمانهای مشابه قبلی منحل شدند. با تصویب قانون اساسی ایران بر مبنای جمهوری اسلامی، تشکیل سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یک نهاد پایدار در اصل 174 قانون اساسی تثبیت شد .

سراج در تبیین جایگاه قانونی سازمان بازرسی کل کشور در حقوق موضوعه جمهوری اسلامی ایران، گفت، در اصل 174 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است: (براساس حق نظارت قوۀ قضائیه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‏های اداری سازمانی به نام «سازمان بازرسی کل کشور» زیرنظر رئیس قوۀ قضائیه تشکیل می‏گردد. حدود اختیارات و وظائف این سازمان را قانون تعیین می کند) بر این پایه قانون تشکیل سازمان در سال 1360 هجری شمسی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از همان سال این سازمان به فعالیت خود ادامه داد. قانون مزبور با تغییرات و اصلاحاتی در سال 1375- 1387 مواجه شد. این قانون در سال 1393 هجری شمسی با آخرین اصلاحات تصویب شد.

او در ادامه به وظایف آمبودزمانی و حفظ حقوق شهروندی اقدامات بازدارنده و پیش گیرانه حفظ حقوق عمومی و برخورد با مفاسد اقتصادی و اداری، اختیارات ویژه قضایی و اختیارات سازمان و نیز وظایف دستگاهها و مسئوولین این سازمان را تشریح ‏کرد.

قاضی ناصر سراج در خصوص نقش آمبودزمانی و حفظ حقوق شهروندی، گفت: همواره آمبودزمانها نقش واسطه بین دستگاههای دولتی و شهروندان را ایفاد می نمایند و علاوه بر رسیدگی به تظلمات و شکایات افراد؛ در مواردی هم به مقابله با فساد اداری نیز می پردازند. یکی از وظایفی که به موجب قانون بر عهده این سازمان قرار گرفته رسیدگی به شکایات و اعلامات مردمی است. رسیدگی به تخطی دستگاههای اجرائی و عمومی از قانون و یا شکایات از تصمیمات و مصوبات دولتی وظیفه این سازمان است. وظیفه اصلی سازمان نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین است.

به گفته وی، با اعلام تخلف از قانون توسط مسؤولین مربوط، به محض وصول شکایت به این سازمان، که در حال حاضر بیشتر از طریق اتوماسیون اداری انجام می شود موضوع شکایت به بخش تخصصی مربوط ارجاع داده می شود. چنانچه رسیدگی به این موضوع در صلاحیت سازمان باشد، مورد بررسی قرار می گیرد. سپس با تشکیل پرونده و احراز تخلف؛ برای اقدام مقتضی به مبادی و مراجع ذیصلاح منعکس می گردد.

سراج اظهار داشت: همچنین کلیه شکایات از آیین نامه ها و تصویب نامه های دولت و بخشنامه های مغایر با قوانین نیز از سوی این سازمان مورد رسیدگی قرار می گیرد. این امر پس از تایید مغایرت، برای ابطال به دیوان عدالت اداری ـ به عنوان بخشی از قوه قضائیه که رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی را عهده دار است و طبق اصل 173 قانون اساسی شکل گرفته ـ ارسال می گردد .

رییس سازمان بازرسی کل کشور در تشریح نقش پیش گیرانه و بازدارنده سازمان گفت: به موجب ماده (1) قانون تشکیل سازمان، نظارت و بازرسی مجموعه ای از فعالیت های مستمر، منظم و هدفدار است . این نظارت و بازرسی به منظور جمع آوری اطلاعات لازم در مراحلِ حین و بعد از اقدامات دستگاه های مشمول بازرسی و تجزیه و تحلیل آنها و تطبیق عملکرد با اهداف و تکالیف قانونی و ارائه پیشنهادی مناسب برای حسن جریان امور انجام می گیرد.

**بازرسی برنامه ای و بازرسی های فوق العاده

به گفته سراج، به موجب ماده (2) قانون، سازمان وظیفه و اختیار بازرسی برنامه ای و بازرسی های فوق العاده در دستگاه های اداری و عمومی را عهده دار است. این دستگاه ها شامل کلیه وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی، وابسته و تابع دولت و دستگاه های عمومی است . منظور از عمومی سازمان های غیردولتی واجد وظائف عمومی و اعمال حاکمیت و تصدی هستند که در قانون مربوط احصاء شده اند؛ (مثل شهرداریها) و مؤسسات عام المنفعه عمومی که وظیفه کمک رسانی، بهزیستی و حمایت مردم را عهده دار هستند؛ (مانند تأمین اجتماعی).

نقش بازرسان قضائی دارای ابلاغ خاص، تأیید نهائی گزارش ها و ضمانت اجرای پیشنهادها، وظایف دستگاههای ذیربط و مخاطبین گزارشهای سازمان از دیگر سرفصل های تشریحی سراج در این سمپوزیوم بود.

دراین سمپوزیوم دو روزه موضوع بازرسی و حقوق زنان، بازرسی و حقوق معلولین، بازرسی و مبارزه با تبعیض بررسی و در کنار آن فرایند تصمیم گیری و عملکرد نهادهای آمبودزمان و معادل آن در کشورهای مختلف جهان به صورت گزینه ای به چالش کشیده شد.

نهاد بازرسی در ترکیه در راستای اصلاحاتی که در همه پرسی قانون اساسی در 12 سپتامبر 2010 میلادی همزمان با سالروز کودتای نظامی 1980 میلادی در قانون اساسی این کشور داده شد، در ژوئن سال 2012 میلادی تاسیس شد و از ماه مارس سال 2013 میلادی نیز شروع به قبول شکایات مردمی کرده است.

نهاد آمبودزمان بازرسی در ترکیه که وظایف آن در کشورمان معادل سازمان بازرسی کل کشور می باشد، نهاد مستقل و نوپایی است که در راستای فرایند همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا شکل گرفته است.این نهاد در واقع از نظر اداری وابسته به مجلس ولی دارای بودجه و اختیارات مستقلی می باشد.

این سمپوزیوم روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور، عصمت یلماز رئیس مجلس، مقامات بلندپایه قوه قضائیه ترکیه و با شرکت نمایندگان آمبودزمان و مدافعان حقوق بشر، کارشناسان و اساتید از 26 کشور از ایران شروع بکار کرد. ناصر سراج به همراه منصور آقامحمدی رئیس امور بین المللی سازمان بازرسی کل کشور در این سمپوزیوم شرکت کرده اند.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |