برای ثبات و صلح اهمیت قائلیم

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود ضمن تبریک هفته دولت، اظهار داشت: رئیس‌جمهور محترم در شروع کار خود اعلام کرد در عرصه سیاست خارجی به دنبال تعامل سازنده است.

وی افزود: تنش‌زدایی، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده در سیاست خارجی دولت یازدهم تعریف شده است. در دو سال گذشته با رویکرد تعاملی خود نشان داده‌ایم برای ثبات منطقه اهمیت قائل هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  ادامه داد: جمهوری اسلامی نه تنها برای ثبات و صلح اهمیت قائل است، بلکه آن را دارای اولویت می‌داند و آماده گفتگو با کشورهای منطقه است.

افخم با بیان اینکه سیاست خارجی ایران در دو سال گذشته مکرراً به دنبال صلح بوده است، گفت: تروریسم محکوم به شکست است و رویکرد دولت یازدهم نشان داده که ستیزگر نیست.

وی افزود: دولت یازدهم تلاش خود را برای بازگشت آرامش در ساختار سیاسی، اقتصاد و فرهنگ به کار بسته و منجر به امید شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خوشبختانه با ورود دولت به سال سوم میزان اعتماد مردم به سیاست خارجی افزایش یافته است، گفت: امروز جامعه بین‌المللی خواهان همکاری با ایران است.

افخم اظهار داشت: ملت ایران به جهانیان نشان داده که تحریم در مقابل ملت ناکارآمد است و تکریم و تلاش برای امنیت و صلح از ضرورت‌های امروز جامعه جهانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مسئله بحران یمن گفت: ما گفتگوهایی را در قالب وزرای خارجه و سطوح دیگر برای حل بحران یمن انجام می دهیم و علاوه بر همکاری های سیاسی یافتن راه حل های بحران در دستور کار ما است.

وی افزود: گروه های تروریستی نگرانی هایی را در این زمینه ایجاد کرده اند و ما همواره به راه حل سیاسی برای حل بحران های منطقه ای تاکید داریم.

دور جدید سفرهای منطقه ای ظریف

افخم با بیان اینکه دور بعدی سفرهای ظریف به زودی انجام خواهد شد گفت: انتقال پیام توافق هسته ای و همچنین اعلام مواضع جمهوری اسلامی در حل بحران های منطقه ای از جمله محورهای گفتگوهای ظریف در این سفرها خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما معتقدیم تقویت دیپلماسی و گفتگو در حل بحران های کشورهای منطقه موثر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سفر رئیس جمهور اتریش به ایران در این ماه انجام خواهد شد یا خیر تاکید کرد: قرار است رئیس جمهور اتریش به تهران سفر کند اما زمانبندی این سفر را دفتر رئیس جمهور اعلام می کند.

افخم در پاسخ به سوالی درخصوص زمان سفر ظریف به ترکیه گفت: سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه در دستور کار است و تماس های بین دو کشور در این زمینه برقرار است و طبق زمانبندی که دو وزیر خارجه انجام می دهند سفر مذکور انجام خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دور جدید سفرهای ظریف به کشورهای منطقه آغاز خواهد شد گفت: کشورهای دوست و اسلامی که شامل کشورهای شمال آفریقا نیز می شوند مقصد سفرهای بعدی ظریف در دور جدید سفرهای منطقه ای است.

تکذیب شایعه ورود پ.ک.ک  به داخل خاک ایران

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که آیا شما برخی اخبار در خصوص ورود عده ای از رهبران پ. ک.ک به داخل خاک ایران را تایید می کنید یا خیر گفت: یگانهای مرزی ما کاملا به مرزها اشراف دارند و مسئولیت خود را به خوبی انجام می دهند و اخباری که در این زمینه مخاطره شده است نادرست است و ما آن را تکذیب می کنیم. 
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |