روسای جمهوری ایران وترکیه تلفنی گفت و گو کردند

ایران و ترکیه باید به طرحی مشترک و راه حل عملی برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه دست یابند. افراطی گری و تروریسم معضل بزرگ منطقه است. هماهنگی با دولت مرکزی کشورها لازمه انجام هر عملیاتی علیه تروریسم است.

رییس جمهوری ایران در مکالمه تلفنی با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ، افراطی گری و تروریسم را یک معضل بزرگ در منطقه دانست و تصریح کرد: ایران و ترکیه باید با کمک یکدیگر به یک طرح مشترک و راه حل عملی برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه دست یابند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این گفت وگوی تلفنی ، با ابراز تاسف از نا امنی های منطقه و تبیین اوضاع خطرناک آن، به نقش مخرب گروه های تروریستی پرداخت و اظهارداشت: این تحولات و وضعیت منطقه، گسترش رایزنی های ایران و ترکیه را ضروری می سازد.

رییس جمهوری ایران ، اقدامات گروههای تروریستی در عراق و سوریه را نگران کننده خواند و گفت: این شرایط ناامنی، بی تردید اثر سوء بر کشورهای همسایه نیز برجای می گذارد.

دکتر روحانی افزود: ایران و ترکیه در شرایط بسیار سخت نیز پیوسته در کنار یکدیگر بوده اند و امروز نیز در شرایط سخت کنونی منطقه باید با همکاری نزدیکتر بتوانیم مسایل منطقه را حل کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به تحولات منطقه ای اظهارداشت: تحکیم و توسعه روابط تهران با آنکارا برای ما بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی لازمه انجام هر عملیاتی علیه تروریسم را هماهنگی با دولت مرکزی کشورها دانست و تصریح کرد: اگر این هماهنگی بوجود نیاید، ممکن است مشکلی حل شود اما مشکلات بزرگتری هم بوجود می آید.

رییس جمهوری در پایان با تشکر از تماس تلفنی اردوغان، برای دولت و ملت ترکیه آرزوی سلامتی و سربلندی کرد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید بر این که بی ثباتی، ناامنی و درگیری ها در منطقه باید متوقف شود، گفت: ضروری است با همکاری های مشترک، با تروریسم و افراطی گری بویژه با گروه تروریستی داعش مقابله کنیم.

رییس جمهوری ترکیه گفت: داعش بخشی از القاعده است و تداوم فعالیت این گروه تروریستی برای جهان اسلام خطرناک است و همکاری دو کشور ایران و ترکیه در مبارزه با این گروههای تروریستی اهمیت فراوانی دارد.
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |