بررسی اجمالی وضعیت مسکن در ترکیه

براساس اعلام وزارت توسعه ترکیه، این کشور در کوتاه مدت نیاز به سه میلیون واحد مسکونی دارد. در ترکیه سازمانی بنام سازمان انبوه سازی مسکن تشکیل گردیده است که تنها پنج تا حداکثر ده درصد نیاز مسکن کشور را می تواند تامین نماید. این سازمان بمنظور حمایت از اقشار کم درآمد و متوسط جامعه از اواسط سال 2008 تمام تلاش خود را بکار بست تا خانه هایی با قیمت مناسب را عرضه نماید. از دیگر اهداف سازمان انبوه سازی مسکن ترکیه، جلوگیری از تشکیل مناطق فقیر نشین و ساخت و سازهای غیر قانونی در سطح کشور می باشد.

سازمان انبوه سازی مسکن ترکیه تاپایان ماه آوریل 2015 ، موفق به احداث 654 هزار و 62 واحد  مسکونی در 81 استان این کشور شده است. از این تعداد واحد ساخته شده  به ترتیب تعداد 266 هزار و 976  واحد به افراد با درآمدهای متوسط و پائین و تعداد 146 هزار و 540 واحد نیز به اقشار بی بضاعت جامعه اختصاص یافته است. همچنین 97 هزار و 997 واحد نیز برای بهسازی چهره شهر و از میان بردن مناطق فقیر نشین تخصیص و  الباقی نیز در راستای برنامه های انبوه سازی کشور به اجرا در آمده است. این سازمان علاوه بر ساخت مسکن اقدام به ساخت 987 باب مدرسه، 988 سالن ورزشی، 168 باب خوابگاه دانشجویی، 95 باب مرکز پزشک خانواده، 266 باب بیمارستان، 521 باب دفتر تجاری، 42 کتابخانه، 515 باب مسجد، 14 باب دانشگاه، 150 باب ساختمان دولتی و 18 استادیوم در مدت زمان فوق الذکر نموده است.

  برای احداث واحد های  مسکونی فوق الاشاره پنج هزار و 339 مورد مناقصه برگزار و بالغ بر  69،4  میلیارد لیر ترک هزینه شده است. از میان 341 پاسگاه که برای ساخت آنها تصمیم گیری شده است 296 پاسگاه در حال ساخت و مناقصه برای احداث 45 پاسگاه دیگر نیز در مراحل برگزاری وجود دارند.

سازمان انبوه سازی مسکن بمنظور رعایت حال اقشار کم در آمد جامعه ، خانه هایی با متراژ 65 تا 87 متر مربع احداث می کند.  این سازمان بعد از شناسایی اقشار کم در آمد اقدام به فروش شرائطی واحدهای مسکونی می نماید. متقاضیان خرید مسکن از سازمان انبوه سازی مسکن می باید  12 درصد مبلغ کل واحد مسکونی  مورد نظر را  پیش پرداخت کرده  و الباقی را به صورت اقساطی پرداخت نمایند. مدت اقساط 15 سال می باشد.

سازمان انبوه سازی مسکن در راستای احداث پروژه های ساختمانی  توجه ویژه ای نیز به محیط زیست داشته و تاکنون  موفق به  ایجاد 47 میلیون متر مربع فضا و کاشت 170 میلیون نهال درخت در سطح کشور شده است.

با انجام این تعداد پروژه توسط سازمان مذکور در ترکیه امکان اشتغال نهصد هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم آمده است.

 

فروش خانه به اتباع خارجی:

بعد از تغییر قانون اصل عمل متقابل در سال 2012 میزان فروش ملک به اتباع خارجی رشد چشمگیری داشته است.  در وهله اول اتباع کشورهای روسیه، آلمان و انگلیس بیشترین خرید ملک را از ترکیه داشتند اما  با گذشت زمان علاقمندی اعراب برای خرید ملک در ترکیه روبه افزایش نهاد.  به طوریکه میزان خرید ملک توسط اتباع کشورهای حاشیه خلیج فارس از 735 هزار متر مربع در سال 2013 به دو میلیون متر مربع در سال 2014 افزایش یافت. بیشترین خرید ملک در سال 2014 متعلق به  شهروندان کشور عربستان سعودی با 910 هزار متر مربع بوده است. همچنین در ده ماهه سال 2014 میزان فروش خانه به اتباع خارجی در ترکیه با رشد 66 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ، به 15 هزار و 417 باب رسید. میزان خرید ملک توسط اتباع خارجی در سال 2013 بالغ بر 2،9 میلیون متر مربع بوده است. درسال 2014 تعداد 20 هزار و 57 شهروند خارجی مجموعا 5،2 میلیون متر مربع ملک در ترکیه خریداری کرده است. تعداد شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس که اقدام  به خرید ملک از ترکیه نموده اند بالغ بر پنج هزار و 81 نفر بوده است.

 

بیشترین خرید ملک توسط اتباع خارجی برای سال 2013:


1- آلمان  2- عربستان سعودی    3- انگلیس  4- روسیه   5- هلند

 

بیشترین خرید ملک توسط اتباع خارجی برای سال 2014:


1- عربستان سعودی  2- انگلیس  3-آلمان  4 کویت  5- روسیه

به آن دسته از اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک از ترکیه می نمایند سه ماه اقامت داده می شود البته قانونی اخیرا به تصویب رسیده است که این مدت را تا یکسال افزایش می دهد. بنا بر پیش بینی کارشناسان بازار مسکن، قانون جدید سبب خواهد شد تا اتباع خارجی بیشتری برای خرید مسکن در ترکیه اقدام نمایند که در نتیجه این امر  سبب درآمد ده میلیارد دلاری برای ترکیه خواهد شد. بیشتر اتباع خارجی ترجیح  می دهند تا در  مناطق ساحلی دریای اژه و یا  سواحل جنوبی ترکیه اقدام به خرید خانه نمایند. بنابر اعلام رئیس انجمن بازرگانان جوان استانبول، طی دو سال اخیر 10 درصد از واحد های مسکونی پروژه های شرکتهای معتبر ساختمانی در استانبول را اتباع خارجی خریداری کرده اند. برای مثال اتباع کشورهای عربی طی سال 2014 تمایل بیشتری برای خرید مسکن در مناطق مختلف ترکیه به ویژه در مناطق جنوبی و در شهرهای یالووا، بورسا، کارادنیز و بوردوم از خود نشان داده اند. گفته میشود سن اتباع خارجی خریدار مسکن در ترکیه نیز طی سالهای اخیر از 44 سال به 33 سال کاهش یافته است.

 

میزان فروش خانه به اتباع خارجی  به تفکیک نام استان در ترکیه  تا پایان سال 2014


(بر اساس اطلاعات سازمان آمار ترکیه)


استان

میزان فروش خانه به اتباع خارجی در سال 2014

آنتالیا

6.542

استانبول

5.580

آیدین

1.191

موغلا

1.051

بورسا

954

مرسین

783

یالووا

765

ساکاریا

512

آنکارا

369

طرابوزان

225

دیگر استانها

987

مجموع کل

18.959


ملاحظات:


براساس قوانین موجود در ترکیه ، اتباع خارجی که متقاضی خرید ملک در ترکیه می باشند به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول گروهی که براساس اصل عمل متقابل بدون هیچگونه قید و شرطی می توانند اقدام به خرید ملک نمایند که در این راستا شهروندان برخی از کشورها از جمله آلمان، آمریکا، آرژانتین، آلبانی، بلژیک، برزیل، چاد، بلغارستان، بوسنی هرزگوین، بورکینافاسو و  مراکش به راحتی و بدون هیچگونه قید و شرطی قادر  به خرید ملک در ترکیه خواهند بود. و دسته دوم گروهی هستند که مشمول قانون اصل عمل متقابل نمی باشند. از آنجائیکه که اتباع ایرانی نیز در دسته دوم قرار خواهند گرفت از اینرو به راحتی دسته اول نمی توانند برای خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند اما با این حال باید گفت که شهروندان ایرانی نیز می توانند با توجه به قوانین جدید پس از دریافت مجوز از امنیت و وزارت کشور ترکیه اقدام به خرید مسکن نمایند.

در رابطه با خرید مسکن در ترکیه باید به نکات ذیل نیز توجه داشت :

حدود 20 درصد فعالیتهای ساخت و ساز در حوزه مسکن در ترکیه بر اساس سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی و یا وامهایی که منشاء خارجی دارند صورت می گیرند که این امر به دلیل نوسانات احتمالی در قیمت ارزهای خارجی باعث تاثیر گذاری در قیمت خرید مسکن می گردد. برای مثال طی ماههای اخیر و به دلیل کاهش شدید ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا ، قیمت تمام شده واحدهای مسکونی جدید ساخت در این کشور افزایش یافت که بر همین اساس پیش بینی می گردد قیمت خرید مسکن در ترکیه نیز طی ماههای آینده به طور چشمگیری افزایش یابد . از سوی دیگر آن دسته از ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری و خرید واحدهای مسکونی در ترکیه را دارند باید دقت نمایند که بر اساس قانون جدید ترکیه اگرچه به ازای خرید یک واحد مسکونی توسط اتباع خارجی برای آنان اجازه اقامت یک سالی صادر خواهد شد اما این بدان معنا نیست که این مجوز برای سالیان سال قابل تمدید خواهد بود و احتمال دارد که مشکلاتی را در آینده برای آنان بوجود آورد. ضمن اینکه اجازه اقامت در صورتی صادر می شود که واحد خریداری شده در منطقه نظامی و یا منطقه ای که عمدتا نظامیان در آن محل سکونت دارند، نباشد . نکته قابل تامل دیگر که هنوز به آن پرداخته نشده این است که آیا اموال خریداری شده توسط یک تبعه خارجی در ترکیه پس از فوت وی قابل ارث بردن و انتقال به فرزندان و یا اقوام متوفی خواهد بود یا خیر؟ و نکته آخر اینکه هزینه های جانبی نگهداری یک واحد مسکونی در ترکیه نظیر : مالیاتها و عوارض سالانه، حق شارژ و سایر هزینه های مربوط به آن، نیز کم نبوده و قابل توجه می باشد. 
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |