روز قدس دارای اهمیت راهبردی است

روز جهانی قدس در مراسمی با حضور شخصیت های سیاسی و مقامات بلندپایه حزبی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و مشارکت گسترده روزه داران این شهر گرامی داشته شد.

این مراسم در مرکز فرهنگی نجیب فاضل پارک بزرگ گنچلیک آنکارا واز سوی  انجمن جوانان آناتولی شاخته جوانان تفکر ملی اسلامی بر گزار شد . بنیان گذار این انجمن نجم الدین اربکان نخست وزیر و رهبر فقید حزب اسلامگرای رفاه ترکیه است

در این مراسم علی رضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با اشاره به توطئه صهونیست ها برای  اشغال سرزمین های فلسطینی و قدس شریف گفت: قرار بود صهیونیست ها با این تجاوز و اشغال ، اسلام و قدرت آن را از اولین قبلگاه مسلمین مورد هدف قرار داده و از بین ببرند ولی اراده و توطئه های آن ها در مقابل اراده خداوند و رهبری هوشمندانه امام خمینی خنثی شد. امام خمینی ره روز قدس را روز عظمت اسلام نامید. یاران وفاداری در سراسر اسلام به این ندای امام لبیک گفتند. مردان بزرگی چون نجم الدین اربکان و هزاران مجاهد راه اسلام به او یاری دادند . عزیزانی همانند شما اعضای انجمن جوانان آناتولی در ترکیه و در اقصی نقاط جهان ، اکنون پرچم هوشیاری و مبارزه با رژیم صهیونیستی و جهاد علیه دشمنان را برافراشته اند .

وی افزود :روز قدس روز فلسطین نیست و روز اسلام و روز وحدت مسلمانان است، ما به نوبه خود تلاش می کنیم تا در برافراشته نگه داشتن پرچم مبارزه و جهاد علیه اشغالگران قدس نقش آفرینی کنیم. شما جوانان که به نام قدس حرکت می نمایید نام مجاهدین اسلام را دارید و امیدواریم روزی شاهد آزادی این مکان مقدس باشیم .

وی در مورد تلاش های تفرفه افکنانه میان مسلمانان گفت: امروز دشمنان در تلاشند ما را  از هم جدا نموده و درصفوف مسلمانان تفرقه ایجاد نمایند.  ما بنام قرآن ، قدس اولین قبله گاه مسلمین ،بنام پیامبر ص و اهل بیت ع به آنها نشان خواهیم داد که فریب توطئه و مکر آنها را نخواهیم خورد. شیعه و سنی عرب و عجم ترک و فارس همه مسلمانان جهان برای دفاع از قدس شریف در کنار یکدیگر قرار دارند. در روز قدس به دشمنان وحدت مسلمین اثبات می کنیم که در میان ما مسلمانان تفرقه راه ندارد.

وی افزود : دوستی دو دولت و ملت ایران و ترکیه نقطه قوت مسلمین است . به  همه آنها که برای دوستی دو ملت و ودوکشور تلاش میکنند درود و سلام می فرستیم و به کسانی که برای جدایی ما در تلاشند پیام می دهیم که در خواب و رویا هم  جدایی دو ملت ایران و ترکیه را نخواهید دید .

صالح توران رئیس انجمن جوانان آناتولی نیز اظهار داشت: قدس اولین قبله مسلمانان است ولی متاسفانه از سال 1948 تحت اشغال رژیم صهیونیستی قرار دارد و مردم مسلمان فلسطین نیز تحت آزاد و شکنجه شدید می باشند.

وی با اشاره به دوران گذر بسیار حساسی که منطقه و دنیای اسلام از آن عبور می کند، گفت: وحدت مسلمانان جهان در چنین دوران حساسی، روز قدس که با ابتکار حضرت امام خمینی حیات یافته، دارای اهمیت راهبردی است.

صالح توران با اشاره به توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان گفت: همانطور که اروپا در زیر چتر اتحادیه اروپا و غرب در زیر چتر پیمان ناتو سازماندهی شده است، مسلمانان نیز باید با سازمان های قوی هم گرایی خود را بسط و تعمیق بخشند.

اوغوزخان اصیل ترک رئیس شورای عالی مشورتی حزب سعادت نیز طی سخنانی گفت: قدس 1400 سال به عنوان یک شهر اسلامی در کنترل مسلمانان بوده و متاسفانه از سال 1947 به بعد به طور مرحله ای به اشغال صهیونیست ها در آمده است.

او با تشریح تاریخچه قدس و اهمیت و جایگاه آن در دنیای اسلام گفت: سازمان کشورهای اسلامی در حال رشد (دی 8) که با ابتکار مرحوم اربکان بنیانگذاری شد، الگوی بسیار مهمی برای همگرایی 60 کشور اسلامی است که باید کشورهای عضو دی 8 برای پیوستن سایر کشورهای اسلامی به آن کوشا باشند.

اصیل ترک مدعی شد: تنها در سایه این همگرایی است که مسلمانان می توانند زمینه آزادی قدس و به تبع آن آزادی سرزمین های اسلامی را رقم بزنند.

این مراسم هم زمان با بر گزاری مراسم افطار و با شرکت روزه داران در افطاری شهرداری آنکارا خاتمه یافت. 
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |