اختلاف نظر ها را کم و به مشترکات اضافه کنیم
 سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا شنبه شب پذیرای اعضای انجمن خبرنگاران دیپلماتیک ترکیه بود ، در این نشست صمیمانه با این گروه از خبر نگاران بخش های بین الملل و سیاسی رسانه های ترکیه،علیرضا بیکدلی به پرسش های مطرح از جمله در خصوص تحولات منطقه ، مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از سوریه، روند جاری در مناطق شمال سوریه و نگرانی های آنکارا در این خصوص ، راه های برون رفت از بحران و ظرفیت های همکاری تهران آنکارا برای خاتمه جنگ علیه مردم یمن و مشکلات جهان اسلام پاسخ گفت .

در این نشست خبرنگاری با اشاره به تلاش های موفق پیشین ایران در برقراری آتش بس در برخی کشور ها و دلیل عدم تعامل دو کشور ایران و ترکیه در مورد برقراری آتش بس در سوریه و نیز امکان همکاری برای ایجاد کریدور کمک رسانی به لبنان، سئوال نمود .

بیکدلی گفت: متاسفانه شاهد صحنه های تلخی در کشورهای مسلمان و جهان اسلام هستیم. اما ریشه این مشکلات در اسلام و یا مفهوم کشورهای اسلامی نیست. برعکس توطئه هایی علیه مسلمانان و کشورهای اسلامی در جریان است. قدرت های سلطه گر در سده های اخیر با ائتلاف ،کشورهای مسلمان را زیر سلطه کشیدند. ما دو مفهوم عمده حکومت های مستبد و دولتهای سلطه گر را در منطقه خود بسیار دیدیم.

اما در سالهای اخیر عنصر سومی هم وارد این معادلات شده و آن هم مردم مسلمان است که خواهان استقلال و در دست داشتن حاکمیت کشورهای خودشان هستند. این بیداری اسلامی عنصر تحول منطقه ما است.

سفیر ایران در ترکیه افزود: انقلاب اسلامی در ایران یکی از مهمترین و بزرگترین نمونه های این بیداری و مبارزه با رژیم های مستبد و سلطه گری خارجی است. روندی است که می تواند منطقه ما را تغییر دهد ولی قدرتهای سلطه گر و رژیم های مستبد در مقابل آن مقاومت می کنند. اساس درگیریهایی منطقه در این چار چوب است .قدرتهای سطله گر برای این که وضع موجود را حفظ بکنند، از عناصری که در منطقه ما برای آنها مقدور بود، مثل اختلاف مذهبی، اختلاف قومی و مشکلات اقتصادی سوء استفاده کردند و این ابزارها را در مسیر کنترل منطقه فعال کردند. البته این ها مسائلی است که باید کشورهای منطقه حل و فصل کنند و لازمه آن هم گرایی و همکاری بیشتر کشورهای منطقه است.

 

وی تصریح نمود : امروز تحولات در کوبانی را مشاهده می کنید. مسجد امام صادق (ع) در کویت را هدف حملات تروریستی بسیار زشت قرار دادند و در تونس به گردشگران حمله کردند. اخیرا نیز در کابل انفجاری در مجلس رخ داد. این ها اقداماتی است که جریان ترور و دشمنان بیداری ملت ها و بیداری اسلامی دارند هدایت می کنند که به هدف شان برسند.

سفیر ایران گفت: اگرچه این روند تلخ و دردناک و خونین است اما می توانیم این برداشت را داشته باشیم منطقه ما در مسیری حرکت می کند که دشمنان ما را به سازماندهی این جنایات باور نکردنی وادار کرده است.

بیکدلی تاکید نمود :در انتهای این راه روشنی می بینیم و وعده خداوند هم همین است. مهم این است که در این فرایند هرکدام یک از کشورها چه سهمی می توانند بخود اختصاص داده و چه گام هایی بردارند.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی اینکه چه کسانی در منطقه به خونریزی دامن می زنند و دست به ترور می زنند و چه کسانی در مسیر نور و روشنایی حرکت می کنند، افزود: تلاش گسترده ای در ماه های اخیرصورت پذیرفته و سعی می نمایند که نشان دهند گویا این اختلافات درگیری های شیعه و سنی است. ولی امروز می بینیم که هم شیعان و هم اهل تسنن را در عراق، یمن، سوریه، کویت، پاکستان و افغانستان یک جا به شهادت می رسانند .

وی اظهار داشت : اگر صحنه را درست نبینیم ممکن است این فکر را بکنیم که این تقابل دو مذهب اسلام است. همین روند را در حوزه مسائل قومی نیز شاهد هستیم. مسائل قومی این ظرفیت را دارد که از آن برای ایجاد اختلاف بین ملت ها و مردم که کشورهای کثیرالمله هستند، سوء استفاده شود. تحولات نشان می دهد که هدف این جنایات هم مسلمان در میان اقوام مختلف هستند. اگر صحنه کلان را درست نبینیم می توانیم به جان هم بیا فتیم و همدیگر را متهم و محکوم کنیم. اگر صحنه را درست به بینیم می توانیم به سمت برادری و وحدت و هم گرایی حرکت کنیم.

سفیر ایران در انکارا گفت :  ما اعتقاد داریم اگر کشورهای منطقه باهم باشیم، همه سود می کنیم و اگر باهم نباشیم، همه ضرر کرده و همه بازنده خواهیم بود. به خصوص در این برهه از تاریخ دو کشور و ملت بزرگ ایران و ترکیه رسالت تاریخی بر عهده دارند. اینکه خود این کشورها اسیر این توطئه ها نشوند. دچار اختلاف نشوند. با برادری و همکاری همدیگر عنصر وحدت و ثبات در میان سایر کشورهای منطقه خود باشند.

وی افزود: ما در رابطه با مشکلاتی که در جهان اسلام وجود دارد  مذاکرات متعددی داشته ایم و در همه جهات اعلام کرده ایم که درگیری هایی موجود راه حل نظامی ندارد. طرح هایی که ما برای استقرار صلح و ثبات در عراق، یمن، سوریه و افغانستان ارائه کردیم در همه این ها توقف جنگ و استقرار آتش بس، اولین بند آن بوده است.

وی تصریح نمود :ایران بدون قید و شرط آماده است با همه کشورهای دوست و برادر برای استقرار صلح و ثبات در کشورهایی که دچار بحران است، همکاری کرده و قدم برمی دارد. اعتقاد داریم که اگر بتوانیم به این روند به پیوندیم ملت های منطقه به دلیل ارتباط با فرهنگ اسلامی، از ظرفیت صلح طلبی و زندگی مسالمت آمیز در کنار هم دیگر برخوردار هستند. لازمه این نیز همکاری و همدلی بین کشورهای اسلامی است. ایران سهم خودرا در این راه فراموش نمی کند . با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم های ظالمانه و فشارهای خارجی که درمورد کشورما وجود دارد ، ما امروزه در ارسال کمک های انساندوستانه به کشورهای نیازمند، جزو کشورهای پیشرو هستیم.

وی افزود: ایران آماده است در ارسال کمک های بشردوستانه به کشورهای بحران زده مانند سوریه، عراق و یمن با همه کشورهای دوست و برادر همکاری نماید. در این زمینه هم با برخی کشورها مذاکراتی داشتیم. در سفر آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران در مورد یک طرح چهار ماده ای برای کمک به یمن توافق کردیم. برقراری اتش بس و بند دوم این توافق ارسال کمک های انساندوستانه است. در مورد کمک به آوارگان سوری و کمک به مردم سوریه هم اعلام آمادگی کردیم که با دوستان ترکیه همکاری کنیم.

بیکدلی در رابطه با تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در خصوص پایان دادن به تجاوز نظامی علیه ملت یمن و حل بحران ها گفت: ایران توقع داشت ملت مظلوم یمن حداقل در ماه رمضان از حملات و بمباران های خارجی مصون بمانند. اما متاسفانه این عملی نشد و همچنان موج حملات ادامه دارد. در رابطه با تحولات سوریه، ایران تحولات جاری در سوریه را از قبل پیش بینی کرده بود. ایران از آغاز درگیری ها در سوریه وجود یک پروژه برای دخالت در این کشور و منطقه را به همه هشدار داده بود. کشیدن درگیریها به مرز ترکیه بخشی از این توطئه بوده و هست. خوشبختانه هم ایران و ترکیه در مورد تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه تاکید دارند. اما این کفایت نمی کند . ما باید در مسیر استقرار هرچه سریعتر صلح در سوریه و تقویت گفت و گوهای سوری - سوری حرکت کنیم. عدم تحقق این امر تبعاتی در پی خواهد داشت که هم مردم سوریه و هم همسایگان سوریه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این صورت هم ترکیه و هم ایران ضرر می بینند. راه حل موضوع همکاری ایران و ترکیه برای کمک به انجام مذاکرات سوری سوری و تعیین سرنوشت سوریه توسط مردم در این کشور است.

در خصوص سئوالی مبنی بر ادعای صدوردستور از سوی دولت آنکارا به ارتش ترکیه برای ورود به خاک سوریه و ایجاد یک منطقه حائل در جرابلس در نزدیکی مرزهای این کشور و موضع احتمالی ایران در قبال این اقدام ترکیه، سفیر ایران گفت: مواضع رسمی که مقامات ترکیه تاکنون اعلام کرده اند، تکذیب چنین  این ادعایی بوده است. در چند نوبت این موضوع مطرح شده و مقامات ترکیه این ادعاها را رد کرده اند. ترکیه ظرفیت مهمی برای استقرار صلح و ثبات در سوریه دارد. نقض تمامیت ارضی یک کشور عضو سازمان ملل، بدون هماهنگی با دولت آن کشور، قطعا این ظرفیت ها را از میان می برد. مایل هستیم که ظرفیت های ترکیه و ایران به شکل هماهنگ و با هم دیگر در مسیر استقرار صلح مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد. به نظر می رسد این یکی از معدود راه هایی است که امید به زندگی در سوریه را هنوز باقی نگاه داشته است.

بیکدلی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه ایران و ترکیه دیدگاه های متفاوت و اختلاف نظرهای جدی درمورد نحوه حل مساله سوریه و یمن دارند، به رغم این مساله دو کشور چگونه می توانند همکاری داشته باشند، گفت: در یمن دیدگاه های دو کشور خیلی به هم نزدیک است. در موضوع مبارزه با تروریسم دیدگاه های دو کشور هم نزدیک است. تجربه همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم را داریم. به عنوان دو کشور مدنی و متکی به آرای مردم در آینده هم حتما همکاری جدی در این زمینه خواهیم کرد. اما اختلاف نظر در مورد سوریه وجود دارد. ما فکر می کنیم که می توان اختلاف نظر ها را کم و به مشترکات اضافه کنیم.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |