نشست تخصصی هنر ایران و ترکیه

نشست تخصصی هنر ایران و ترکیه در چارچوب نمایشگاه بین المللی هنری دو کشور در آنکارا برگزار شد . در این گرد هم آیی کارشناسانی هنرهای معاصر دو کشور به بررسی فرآیند تاریخی و پیشرفت در هنر خوش نویسی و تاثیر پذیری متقابل دو کشور از یکدیگر پرداختند.

در مراسم افتتاح این نشست تخصصی علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با تاکید بر ظرفیت های گسترده همکارهای فرهنگی هنری میان دو کشور و استقبال گسترده هنرمندان ترکیه از نمایشگاه بین المللی هنری مشترک گفت: متاسفانه مقامات رسمی برای حوزه فعالیت های فرهنگی چندان وقت نمی گذارند؛ بنابراین نباید منتظر ایشان بمانیم.

دکتر اولابای کاراوغلی رئیس دانشکده هنر دانشگاه کاراتکین چانکری ترکیه و عضو کمیته اجرایی برگزاری نمایشگاه بین المللی هنری ایران و ترکیه در این نشست گفت: پیشرفت هنر ایران پس از انقلاب اسلامی به رغم همه مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی و تحریم های بین المللی، چنان خود را نمایان کرد که جهان را متحیر کرده است.

وی با اشاره به زمینه های هنری بین دو کشور که برگرفته از تاریخ، فرهنگ و هنر مشترک ایران و ترکیه است، گفت: هنرمندان ترکیه علاقه تعامل بیشتر با ایران دارند.

علی شیرازی هنرمند ایرانی نیز سرگذشت خط و خوش نویسی در ایران و ترکیه را از زوایای مختلف بررسی کرد و گفت: در ایران و ترکیه طرحی برای گذار به حروف لاتین مطرح بود که این در ترکیه عملی ولی در ایران عملی نشد و بنابراین خط و خوش نویسی کاربرد خود در ترکیه را از دست داد و برای ادامه حیات به وجه هنری خود اکتفا کرد.

وی با اشاره به اینکه هنر دو وجه کاربردی و هنری دارد، افزود: خوش نویسان ترکیه تنها وجه هنری این خط را حفظ کردند، اما در ایران اتفاق برعکس رخ داد و این اقدام مصادف شد با ورود شرکت های بزرگ چند ملیتی و واردات کالا و صنعت چاپ. بنابراین وجه کاربردی خط در ایران برجسته شد؛ ولی از 60 سال پیش عده ای از خوش نویسان با احساس اینکه وجه هنری خوش نویسی در حال تضعیف است، گردهم آمدند و به عنوان انجمن خوش نویسان، نهاد مهمی را تاسیس کردند که این انجمن رفته رفته جنبه هنری خط را احیا کرد.

 

شیرازی با اشاره به اینکه در ترکیه نیز فعالیت های خوبی در خصوص توسعه وجه هنری خوش نویسی صورت گرفته و در این زمینه با میزبانی به ارسیکا به عنوان نهاد هنری زیر مجموعه سازمان همکاری اسلامی، نقش مهمی در توسعه هنر خوش نویسی ایفا می کند.

وی تصریح کرد: چون در ترکیه جنبه کاربردی مطرح نیست، این موضوع با مانع تنوع روبه رو شده ولی در ایران خوش نویسی دارای تنوع زیاد است. خوش نویسی ایرانی می خواهد فرم را بشکند و خلاقیت داشته باشد.

این هنرمند ایرانی در همین حال با اشاره به ظرافت خاص در کارهای هنرمندان ترکیه ای گفت: خوش نویسان ایرانی باید ظرافت را از هنرمندان ترک بگیرند و در مقابل ترک ها نیز باید خط و هارمونی و موسیقی در خط را از ایرانیان بیاموزند.

شیرازی تاکید کرد: از این منظر هنر خوش نویسی ایران و ترکیه می تواند مکمل یکدیگر باشد.

پروفسور عدنان تپجیک هم طی سخنانی با اشاره به دعوت از رضا عابدینی گرافیست ایرانی سرشناس که در هلند زندگی می کند، تحلیلی از کارهای منحصر به فرد رضا عابدینی ارائه داد.

استاد حسین نژاد درباره نیز در سخنانی از نسبت های طلایی در خط نستعلیق صحبت کرد و پروفسور سراپ بویورگان هم درباره نقش موزه در گسترش هنر و پروفسور حسین الماس نیز درباره سنت گرایی در هنر ترکیه مطالبی را ارائه کردند.

نمایشگاه بین المللی آثار هنری ایران و ترکیه به مدت دو هفته در محل کنفرانس و نمایشگاه هنرهای معاصر شهرداری چانکیای آنکارا در معرض دید مشتاقان فرهنگ و هنر قرار دارد .  .

در این نمایشگاه نزدیک به 200 اثر از 85 هنرمند معاصر برجسته ایرانی و 80 اثر از هنرمندان ترکیه در معرض دید هنردوستان قرار گرفته است. آثار خوشنویسی استاد حسن حسین نژاد، نقاشی های افکان بیاض، مجسمه های عزیمت کارامان از ترکیه، آثار مینیاتور و نقاشی علی رضا آقامیری، چاپ باسمه ای بلگین اونار از ترکیه و راضیه کیانوش از ایران و آثار نقاشی دورموش علی، آزمون های تایپوگرافی اورن تورال و مجسمه کاریهای نجم الدین یاغجی و جعفر نجیبی در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده است.

 

برگزاری چنین فعالیتی در طول نزدیک به دو هفته کار نمونه ای از فعالیت های فرهنگی ایران در ترکیه در جهت معرفی توانایی ها، استعدادهای هنر ایرانی است و برگزار کنندگان آن در صدد هستند در صورت امکان چنین فعالیتی را در شهرهای مختلف ترکیه به ویژه استانبول و قونیه و ترابوزان نیز برگزار کنند.

 

شبکه آواز تلویزیون دولتی ترکیه نیز ویژه برنامه ای در این زمینه از محل برگزاری نمایشگاه هنرهای معاصر هنرمندان ایرانی و ترکیه ای پخش کرد.

 

سفیر ایران نیز با شرکت در برنامه زنده صبحگاهی شبکه فرهنگی ت ار ت آواز در باره فرهنگ، هنر و گردشگری در ایران گفتگو و به معماری، نقاشی، خوشنویسی، بافندگی، موسیقی، سفال و صنایع دستی ایران پرداخت. هدف اصلی این برنامه معرفی نمایشگاه هنر ایران و ترکیه در آنکارا بود. 
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |