مولفه های سیاست ایران در قبال یمن

مخالفت با هرگونه مداخله خارجی و حمایت از گفت و گوی گروه های یمنی برای شکل دادن به دولت فراگیر و ملی در این کشور 2 مولفه اصلی سیاست ایران در قبال تحولات یمن بوده است.

ایران در نشست اضطراری وزیران امورخارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده عربستان که یک روز پس از آغاز نشست های یمنی- یمنی در ژنو سوییس برگزار شد، حضور داشت تا از جایگاه رییس جنبش غیرمتعهدها، با دیگر کشورهای اسلامی درباره ضرورت های های پایان تنش در یمن رایزنی کند.

اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست جده ، به پیشنهاد چهار بندی درباره یمن برمی گردد که اواخر فروردین ماه به طور رسمی به سازمان ملل متحد ارایه شد.

در این طرح تاکید شده است «این منازعه راه حل نظامی ندارد و تنها راه برقراری صلح و ثبات، ایجاد شرایطی است که همه احزاب یمنی، بدون مداخله خارجی بتوانند دولت وحدت ملی و فراگیر خود را تشکیل دهند».

تهران در چارچوب مفاد منشور ملل متحد و اصول بنیادین حقوق بشر بین المللی، چهار گام زیر را برای رسیدن به هدف بالا تشریح کرده است:

1-   برقراری آتش بس و توقف هر چه زودتر همه حملات نظامی خارجی

2-   فرستادن فوری و بدون وقفه کمک های انساندوستانه (و پزشکی) برای مردم یمن

3-   از سرگیری گفت وگوی ملی یمنی با هدایت مردم یمن و مشارکت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروه های اجتماعی این کشور

4-   تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن

چهار گزینه بالا را می توان چکیده مواضع تهران درباره اوضاع کنونی صنعا دانست.

از دید جمهوری اسلامی، اکنون در تنش داخلی یمن سه بخش کلیدی قابل تشخیص است:

الف) مسائل سیاسی هم پیوند با توزیع قدرت که باید در چارچوب گفت و گوی ملی که پیش از این جریان داشت و به گفته نماینده پیشین دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن به توافق نزدیک شده بود، ادامه یابد و به تشکیل دولت وحدت ملی بیا انجامد.

ب) مبارزه با گروه های تندرو که از منظر بر هم زدن ترتیبات امنیتی منطقه و اقدام های تروریستی، برای همه کشورهای خاورمیانه به ویژه جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد.

در این زمینه نیز با توجه به پیشرفت های ارتش یمن با کمک گروه های مردمی انصارالله در استان هایی که پیش از این پایگاه تندروها بود و دولت های پیشین در سرکوب آنها ناتوان بودند، به نظر می رسد باید سدهای پیش روی روند جاری را از میان برداشت و از این عملیات برآمده از میان مردم پشتیبانی کرد.

ج) پایان دادن به مداخله نظامی خارجی، فرستادن کمک های بشردوستانه برای جنگ زدگان، یاری رساندن به بازسازی یمن و جبران کردن خسارات مادی و غیرمادی ناشی از هشت هفته بمباران هوایی همراهی کشورهای منطقه و اقدام فوری نهادهای بین المللی را ضروری کرده است.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |