امام خمینی (ره ) در یک نگاه

سید روح‌الله خمینی  ره در سال   1281 هجری شمسی چشم به جهان گشودند ودر 14 خرداد1368 به ملکوت اعلی پیوستند .

وی فقیهی عالیقدر، عارف، فیلسوف، مرجع تقلید شیعیان جهان و رهبر کبیر خیزش ملت بزرگ ایران علیه سلسله پهلوی و استکبار جهانی با پرچم مقدس انقلاب اسلامی بود و بعد از پیروزی ملت مسلمان ایران جمهوری اسلامی ایران را با رای  98 درصدی ملت بنیانگذاری نمودند .

 ایشان به اصل ولایت فقیه در جامعه اسلامی و در زمان غیبت امام معصوم(ع) اعتقاد داشتند و بنا بر این اصل مبارزه با ظلم و تلاش برای برپایی نظام جمهوری اسلامی با حاکمیت ولی فقیه را از تکالیف مهم مسلمانان می دانستند. بنابراین نظام شاهنشاهی را نظام استبدادی ، ظالم ، وابسته به بیگانگان و غیر شرعی دانسته وبر اساس تکالیف شرعی و اسلامی مبارزه علیه رژیم محمد رضا پهلوی شاه ایران  را آغاز فرمودند.

از سال 1340 ه. ش. به بعد با تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی این مبارزه جدی شد و در سال 1342 ه. ش. با دستگیری ایشان توسط سازمان اطلاعات و امنیت شاه ایران  قیام ملت ایران در تاریخ  پانزدهم خرداد 1342ه.ش. در اعتراض به این بازداشت علیه رژیم شاه آغاز شد .

 مواضع سرسختانه حضرت  امام خمینی ره علیه لایحه کاپیتولاسیون در سال 1343ه. ش. سبب شد که ایشان  به ترکیه تبعید و پس از 11 ماه اقامت در شهر بورسا به نجف تبعید گردیدند .

تبعید امام خمینی نه تنها حرکت انقلاب اسلامی را متوقف نکرد بلکه امام خمینی در تبعید نیز به روشنگری مردم نسبت به خیانت ها و جنایت های رژیم پرداخت و با اوج گیری اعتراضات ملت ایران در سال های 1356 الی 1357ه. ش. سرانجام در 12 بهمن 1357 ایشان از تبعید به ایران بازگشتند ودر روز22/بهمن 1357  انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید .

در پی این پیروزی امام خمینی مردم را دعوت به شرکت در انتخابات برای تغییر رژیم نمود که با رای اکثریت قاطع ملت جمهوری اسلامی ایران تاسیس گردید .

 از ایشان بیش از چهل عنوان کتاب و هزاران سند مکتوب و غیر مکتوب (تالیفات - تقریرات) در زمینه‌های مختلف فقهی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی و ... ، مجموعه اشعار و تقریرات درس های ایشان که توسط شاگردانش گردآوری شده‌اند، به یادگار باقی مانده است.

 

در گروه: مقالات
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |