فرهادی سفیر ترکیه در ایران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان جمهوری ترکیه

 دکتر محمد فرهادي وزير علوم ، تحقيقات و فناوري در ديدار با سفير ترکيه در ايران گفت: تلاش دکتر روحاني و مجموعه دولت تدبير و اميد بر اين است که روابط دو کشور ايران و ترکيه در همه زمينه ها بيش از پيش گسترش يابد .


دکتر فرهادي در اين ديدار با اشاره به روابط گسترده سياسي ، اقتصادي و فرهنگي بين دو کشور اظهار داشت : شاهد اين مدعا سفرهاي متعدد مقامات عالي رتبه دو کشور است که از اين ميان مي توان به سفر دکتر روحاني به ترکيه در اوايل امسال اشاره کرد که اين حاکي از روابط مناسب دو جانبه ايران و ترکيه در منطقه است .

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه جمعيت هر دو کشور يکسان بوده و هر دو از جمعيت جواني برخوردار هستند، گفت: علاوه بر اين، هر دو کشور از نظر رشد علمي و فناوري در سطح بالايي قرار دارند و با اين شرايط مي توان روابط علمي و فناوري بين دو کشور را به سطح بالاتر از اين نيز گسترش داد.

دکتر فرهادي افزود : رتبه علمي ايران و ترکيه در بين کشور هاي اسلامي بين 1 تا 4 است و ترکيه بالاخص در رشته هاي پزشکي در سال هاي اخير پيشرفت خوبي داشته و خوشبختانه تفاهم نامه همکاري هاي علمي بين دو کشور تا 1396 اعتبار دارد و البته بايد بند هاي تنظيمي آن عملياتي شود .

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري ایران  در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به لزوم انجام برنامه هاي مشترک علمي و فناوري بين دو کشور ، به افزايش مراودات بين مسئولان آموزش عالي ايران و ترکيه جهت هماهنگي بيشتر در انجام امور مشترک علمي تاکيد کرد.

دکتر فرهادي همچنين با استقبال از ارتباطات علمي بين دانشگاه هاي ايران و ترکيه گفت: در اين خصوص علاوه بر کل دانشگاه هاي ايران ، دانشگاه هاي استان هاي آذربايجان غربي و شرقي نيز به دليل همجواري با کشور ترکيه مي توانند ارتباطات بيشتري در زمينه همکاري هاي مشترک و خواهر خواندگي با دانشگاه هاي ترکيه داشته باشند.

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري ایران با بيان اينکه آمادگي داريم تعداد بيشتري از دانشجويان ترکيه را به خصوص در مقاطع تحصيلات تکميلي پذيرش کنيم ، اظهار داشت: با توجه به پيشرفت مناسب علمي هر دو کشور در جهان اسلام ، مي توان از اين ظرفيت در مسير ساخت پارک هاي علم و فناوري مشترک و رسيدن به فناوري هاي نوين و توليد محصولات دانش بنيان استفاده کرد.

در اين ديدار هاکان تکين سفير ترکيه در ايران با اظهار خرسندي از حضور خود در ايران و آشنايي با فرهنگ مردم کشورمان ، از حضور 4000 دانشجوي ايراني در دانشگاه هاي ترکيه خبر داد و گفت : دانشجويان ترکيه که در ايران تحصيل مي کنند بيشتر درشهر قم هستند ودر رشته هاي علوم ديني تحصيل مي کنند .

وي با اشاره به سطح بالاي علمي دانشگاه هاي ايران گفت : دانشجويان ترکيه اي که با يادگيري زبان فارسي در رشته هاي مختلف دانشگاه هاي ايران تحصيل کرده اند ، دانش آموختگان زبده و ماهري شده اند و به همين خاطر ما در خواست مي کنيم دانشجويان بيشتري از کشور ترکيه در دانشگاه هاي ايران پذيرش شوند .

سفير ترکيه در ايران در پايان خواستار افزايش رشته آموزش زبان ترکي استانبولي در دانشگاه هاي ايران شد .

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |